DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 3°C
Yoğun Kar Yağışlı

HO’OPONOPONO

29.11.2021
338
A+
A-

 Hawaii dilinde “neden” anlamına gelen ho’o ve mükemmellik anlamına gelen “ponopono” kelimelerinin birleşiminden oluşan ho’oponopono kelimesi, “hayatı düzeltmek” ve “doğru yapmak” anlamı taşıyor. Çok fazla öğrenme gerektirmeyen bir uygulama olan ho’oponopono, kişinin bedenini ve zihnini olumsuz anılardan ve duygulardan arındırması konusunda oldukça güçlü etkiler gösteriyor.

Bu uygulamanın tüm dünya tarafından duyulmasının temeli Hawaii’li bir terapist ve eğitmen olan Dr. Hew Len’in, bir grup akıl hastası tutukluyu, hiçbiriyle etkileşmeden ve konuşmadan, bu teknikle iyileştirmesine dayanıyor.

Her tutuklu hastanın kayıtlarını analiz eden ve bu süreçte ho’oponopono anahtar kelimelerini kendi üzerinde uygulayan Dr. Len, bu şekilde kendi ruh halini değiştirmeyi başarıyor ve bu değişim hastaların da zihinsel faaliyetlerinin değişmesiyle sonuçlanıyor. Dünya çapında oldukça büyük bir ilgi gören bu deney için yaptığı açıklamada Dr. Len, kendini iyileştirirken tutukluları da iyileştirmeyi başardığını söylüyor.

Bu teknik nasıl çalışıyor?

Bu teknik, gerçeklik olarak bildiğimiz her şeyin zihnimiz tarafından bireysel olarak deneyimlendiğini varsayıyor. Yani ho’oponopono’ya göre duyduğumuz, gördüğümüz ve hissettiğimiz her şey, hatta tanıdığımız insanlar bile bizim iç benliğimizden etkileniyor. Düşündüklerimizden ve hissettiklerimizden biz sorumlu olduğumuz için etrafımızdaki her şeyde bizim katkımız bulunuyor.

Her düşüncemiz, yeni bir problem yaratma gücününe sahip. Bu nedenle de zaman zaman kendimizin en kötü düşmanı haline dönüşebiliyoruz.

Ho’oponopono’nun temel amacı, kişinin kendisini affetmesi ve bu şekilde problemlerin çözülmesi olarak açıklanıyor. Bunun başarılması içinse kişinin anlaması gereken temel bir noktadan bahsediliyor: Önemli olan kişinin başına ne geldiği değil, kişinin o durum karşısında ne tepki verdiği. Zihin, problem yaratma gücüne sahip olduğu gibi, o problemleri çözme gücüne de sahip. 

Geleneksel ho’oponopono temel basamaktan oluşur:

  • Özür dilerim,
  • Beni affet,
  • Seni seviyorum,
  • Teşekkür ederim.

Len, tüm bu aşamaları kullanarak sırasıyla pişmanlık, affetme, sevgi ve şükran basamaklarını izleyerek zihin yapısını değiştiriyor. Bu kelimelerin tekrarı blokajların, olumsuz anıların ve travmaların serbest kalmasına yardımcı oluyor. Bu şekilde de kişi, hayatı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabiliyor.

Ho’oponopono bir problem çözme sürecidir ve tamamen kişinin içinde gerçekleşmesi gerekir.

Ho’oponopono’nun 4 olumlu etkisi:

1. Hücresel hafızayı yeniler: Bir düşünün. Hiç travmatik bir anıyı kafanızın içinde tekrar tekrar yaşadığınız oldu mu? Cevabınız evetse, bunun nedeni hücresel hafızanız. Yaşadığımız tüm acılar, endişeler ve korkular hücresel hafızamızda oluşuyor ve depolanıyor. Ho’oponopono, bu alanlarda arındırıcı ve yatıştırıcı bir etki yaratarak, bu olumsuz duyguların serbest kalmasını sağlıyor.

2. Algıyı değiştirir: İlk başta davranışlarınızın nedeni zorunluluklar ve sorumluluklar gibi görülse de zaman içinde ne kadar özgür olduğunuzu fark etmenize yardımcı oluyor. Acının sadece dış etkenlerden kaynaklandığı fikrine bağlı olan güçsüzlük hissini bırakınca, düşünceleri değiştirmek ve güç kazanmak da kolaylaşıyor.

3. Duygusal dayanıklılığı arttırır: Olumsuz enerjinin ve duyguların serbest kalmasıyla birlikte de öz-farkındalık, mutluluk ve bütünlük duygusu beliriyor ve yeni farkındalıklara yer açılıyor. Daha pozitif, huzurlu ve çözüm odaklı bir kişilik oluşuyor.

4. Sağlıklı ilişkileri destekler: Bir yanlış anlaşılma veya karmaşa yaşadığımız zamanlarda genellikle karşıdaki kişiyi suçlama eğiliminde olan insan tabiatı da bu uygulama ile değiştirilebiliyor. Ho’oponopono, kişinin bu problemde etki sahibi olduğunu fark etmesine ve bu pasif tavrın ortadan kalkmasına yardım ediyor.(Sıla Bakır’ın yazısından alıntıdır)

Sağlıkla ve Sevgiyle kalın…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
25 Haziran 2018
6 Haziran 2016
8 Mayıs 2017
9 Eylül 2016
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.