DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Kocaeli Çevre Şurasında konuşan; Büyükakın ‘İNSANLIK, G7’NİN ZENGİNLERİNİN KAZANDIĞI PARADAN DAHA DEĞERLİDİR’

Kocaeli Çevre Şurasında konuşan; Büyükakın ‘İNSANLIK, G7’NİN ZENGİNLERİNİN KAZANDIĞI PARADAN DAHA DEĞERLİDİR’
03.11.2021
472
A+
A-

Büyükşehir’in kent dinamiklerini bir araya getiren Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi (ŞURA), bu kez Kocaeli Çevre Şurasını düzenledi

Bilim dünyası, yönetim kadroları ve halkın katılımıyla meydana gelen ortak akılla; Kocaeli’nin gelişmesi, markalaşması, akıllı ve mutlu şehir olması için uygulanabilir politikaların oluşturularak hizmete sunulması amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan “ŞURA Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi” bu alandaki çalışmalarına devam ediyor. Titizlikle yürütülen bu çalışmalar kapsamında Kocaeli Turizm Şurası ve Kocaeli Spor Şurası’nın ardından Kocaeli Çevre Şurası ve Çalıştayı toplandı. Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleşen Çevre Şurasında, Kocaeli Sürdürülebilir Çevre Eylem Planı ele alınıyor. Programa gazeteci ve doğa aktivisti Güven İslamoğlu da katıldı. Şuranın açılışında konuşan Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, ‘’Dünya G7’nin refah hırsından daha önemli bir yerdir, insanlık G7’nin zenginlerinin kazandığı paradan daha değerlidir’’ dedi.

PROF. DR. YONAR: ‘DÜNYADA HEPİMİZ İKLİMDAŞIZ’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda ilk olarak, şura için özel olarak hazırlanan film gösterimi yapıldı. Şuraya Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, gazeteci ve doğa aktivisti Güven İslamoğlu, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.Toplantıda teknik bilgilendirme sunumunu Prof. Dr. Taner Yonar gerçekleştirdi. Görseller eşliğinde şuraya yönelik bilgiler aktaran Prof. Dr. Yonar, ‘’Neden çevreyi korumalıyız sorusu büyük önem taşıyor. Bu soruya herkesin vereceği farklı cevaplar buluyor. Ancak esas cevap; insan yaşamını sürdürebilmesi için başka bir gezegen daha yok. Peki, dünyayı kimden koruyacağız? Bizden korumalıyız. Sorunun ana kaynağı biziz. Çünkü dünyayı tüketen biziz. Endüstriyel devrimle fazla üretmeye ve fazla tüketmeye başladık, sonuç olarak bu hale geldik. Küresel ısınma artık bir kavram olmaktan çıktı. Artık insanlığın ortak bir paydası haline geldi. Hepimiz iklimdaşız, artık böyle yeni kavramlar var’’ ifadesini kullandı.

‘’BAŞKAN DEĞİL AKADEMİSYEN OLARAK KONUŞUYORUM’’

Toplantıda söz alan Başkan Büyükakın, sözlerine Prof. Dr. Yonar ve katılımcılara teşekkür ederek başladı. Başkan Büyükakın, ‘’Bu kente bu ülkeye değer verdiğiniz için teşekkür ediyorum. 2007 yılında üniversitede son çalışmam iklim değişikliğiyle ilgiliydi. Başkan olarak değil akademisyen olarak konuşmak istiyorum. Aslında yapacağımız ve anlatacağımız çok işimiz var Büyükşehir olarak. Hortumlar eskiden okyanusların kenarlarında olurdu, bizim Bilim Merkezimizde hortum düzeneğimiz var. Çocuklarımıza öğretiyoruz. Küresel ısınmayla iklim değişikleri dünyada ortaya çıkıyor. 70’li yıllardan bu yana bu olay gündemde. Akademisyenler olarak bizler bunlarla ilgili yazılar yazdık, makaleler hazırladık’’ diye konuştu.

VALİ YAVUZ: ‘KOCAELİ, TÜRKİYE’YE ÖRNEK İŞLER YAPIYOR’

Başkan Büyükakın’ın ardından söz alan Vali Yavuz, ‘’Dünyanın en önemli gündemlerinden bir olan çevreyle ilgili düzenlenen bu şuradan dolayı katkı sunan herkese en derin saygılarımı sunuyorum. Şuranın hayırlı sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum. Dünyayı kirletenler gelişmiş ülkelerdir,  standartları koyanlar da onlardır. Az gelişmiş ülkelerin teknolojiyle ilişkilerini kesmelerini istiyorlar, dünyada milyarlarca insan açken vahşi kapitalizm üçündü dünya ülkelerine dikte ediliyor. Ekosistemi bozan bu ülkeler kurallara uymadıkları sürece diğer ülkelerin çabaları yeterli olmayacaktır. O nedenle düşünmesi gereken öncelikle gelişmiş ülkelerdir. Kocaeli,Türkiyed’e çevre alanında model şehirlerden birisidir. Türkiye’ye örnek olabilecek bir şehirdir. Çok geniş alanda çalışmalar yapılıyor. Geçmiş yıllarda İzmit Körfezi’nde biriken kirlilik için yeni çalışmalarla ilgili de fikirler de bu şuarada gelecektir. Büyükşehirle birlikte körfezde yapılacak yeni çalışmalar ortaya konulacaktır. Hepimizin hedefi mutlu olmaktır. Bunun yolu da kabullerimizden geçiyor. Tutarlılık ve samimiyet dediğimizde budur. Düşündüklerinizle yaptıklarınız arasında bir fark varsa orada problem vardır. Dünyada bu noktada bir samimiyet problemi vardır’’ açıklamasını yaptı.

13 AYRI BAŞLIKTA ODAK ÇALIŞMA GRUPLARI KURULACAK

Kocaeli, Çevre Şurası ve Çalıştayı kapsamında günümüzde gittikçe artan çevre sorunlarının ve bu sorunlara karşı geliştirilecek çözüm önerileri tüm boyutları ele alınacak. Şuranın açılış toplantısının ardından 13 ayrı başlıkta odak çalışma grupları oluşturulacak.Kocaeli ve çevreyle ilgili her şey; 1-İklim Değişikliği Azaltım, 2-İklim Değişikliği Uyum, 3-Yerel Ulaşım, 4-Sürdürülebilir Arazi Kullanımını Kapsayan Kentsel Yeşil Alanlar, 5-Doğa ve Biyoçeşitlilik, 6-Hava Kalitesi, 7-Çevresel Gürültü ve Titreşim Kalitesi, 8-Atık Üretimi ve Yönetimi, 9-Su ve Atıksu Yönetimi, 10-Eko Yenilik ve Sürdürülebilir İş, 11-Enerji Performansı, 12-Entegre Çevre Yönetimi ve 13-İzmit Körfezi başlıkları altında detaylı şekilde incelenecek. Çevreyle ilgili söyleyecek sözü olan herkes görüşlerini dile getirecek, öneri ve fikirlerini sıralayacak.

ORTAK AKIL, ŞURA’DA BULUŞUYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve 2021 yılı itibariyle faaliyetlerine başlayan “ŞURA Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi”; Valilik, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Kocaeli Kent Konseyinin de paydaş olduğu bir yapılanma olup 7 farklı başlıkta (Kültür-Sanat-Turizm, Sosyal Politikalar, Gençlik Spor Eğitim, Bilim-Teknoloji- İnovasyon, Çevre-Şehircilik, Sivil Toplum- Katılımcı Yönetim – Medya, Sanayi – Ekonomi – İstihdam ) oluşturulan politika kurulları ile çalışmalarını aktif bir şekilde sürdürmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.