DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 3°C
Yoğun Kar Yağışlı

Başiskele Sanayi Sitesi’nin kongresi yapıldı ZAFERİN ADI MEHMET MALKOÇ

Başiskele Sanayi Sitesi’nin kongresi yapıldı ZAFERİN ADI MEHMET MALKOÇ

Başiskele Sanayi Sitesi’nin kongresi yapıldı

ZAFERİN ADI MEHMET MALKOÇ

Geçtiğimiz Temmuz ayında çıkan olaylar nedeniyle ertelenen Başiskele Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nde genel kurulunda Mevcut Başkan Mehmet Malkoç ile başkan adayı Özgür Can’ın yeniden karşı karşıya geldiği genel Kurul bugün Değirmendere Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Oldukça gergin geçen kongre’de mevcut Başkan Mehmet Malkoç 115 oyla yeniden başkan seçilirken Özgür Can ise 101 oy aldı.

367 üye oy kullanma hakkı vardı

Başiskele Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin Temmuz ayında iptal edilen kongresi bugün Değirmendere Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. İlk anından itibaren gerginliğin eksik olmadı kongre de katılımcılar Saat 10.00’da Değirmendere Kültür Merkezi’ne geniş güvenlik önlemleri ile alınmaya başlandı.  Mevcut Başkan Mehmet Malkoç ve Başkan adayı Özgür Can’ın yarıştığı kongrede 367 Üyenin oy kullanma hakkı bulunuyordu. Oldukça çekişmeli geçen kongrede mevcut Başkan Mehmet Malkoç 14 oy farkla yeniden başkan seçilen isim oldu.

Özgür Can’ın verdiği divan listesi seçildi

Kongrede kurulunda Mevcut Başkan Mehmet Malkoç ile başkan adayı Özgür Can’ın önerdikleri Divan başkan adayları oylamaya sunuldu. Özgür Can’ın sunduğu divan heyetinin seçilmesine Mehmet Malkoç itiraz etti. Başkan adayı Özgür Can’ın divan listesi 114 oy alarak sonuçla yüzü gülen taraf oldu. Özgür Can’ın sunduğu listenin bir oy farkla seçilmesine Mehmet Malkoç itiraz etti. 114’e 113 oyla kaybeden divan heyeti seçiminin tekrarlanmasını isteyen Mehmet Malkoç’u üyeler masalara vurarak protesto etti. Malkoç sonuca itiraz etse de Özgür Can’ın önerdiği Hüseyin Serdar Özgümüş  divan başkanı olurken Katip Üyeleri Sinan Dağdeviren ve Kazım Şepik oldu. Oy saymanları ise İsmail Azaklıoğlu ve Teoman Acar seçildi.

Malkoç, “Son bir dönem için görev istiyoruz”

Olaylı bir şekilde Divan Başkanı’nın seçilmesinin ardından ilk sözü alan Başiskele Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Mehmet Malkoç yaptığı konuşmada, “ Bugüne kadar 3 genel kurulumuz iptal oldu. burada bir kanunu ve yasal çerçevelerde toplantının bir an önce sonuçlanmasını istiyorum. son 3 yılda yapılan faaliyetler ve çalışmalardan bahsedeceğiz. Hepinizin malumu burada daha yeni katılan arkadaşlarımız olduğu gibi ilk günden beri görev alan arkadaşlarımız var.    Bizler sanayi sitesinin sizlere, üyelerimize, sizin haklarınızı daha önemlisi verdiğiniz paralara sahip çıktık. Bir kuruşunu yemedik yedirmedik.  Kooperatif birkaç kez dağılıyorken aşırı çabamızla kanınlar çıkartarak kooperatifimizi kurtardık. Türkiye’nin en modern, en sağlam en kullanışlı sanayi sitesini yaptık kullanıyoruz. Yağmur yağıyor sel yok, rüzgar çıkıyor çatılarımız sapasağlam, otopark sıkıntımız yok.  Tabi ki sanayi sitemizin eksikleri var. Ama Türkiye’de bir ekonomik sıkıntı var, bunu hepimiz biliyoruz. Bizler sanayi sitesini yapılması için büyük bir çaba gösterdik. Ben ve yönetimdeki arkadaşlarımın hiç biri maddi beklenti içinde değiliz. Hatta ekonomimizin sıkıntılı olmasından dolayı kooperatif bütçesinden ücretlerimizi bile almıyoruz. Biz esnafız, sanatkarız ve istiyoruz ki sizin için ve kendimiz için sanayi sitesinin %90’ı bitmiş ve kullanılıyor. % 10’u az gibi gözükse de ama iş olarak oldukça fazla. Bu işin alt yapısını kuranlar bizleriz, bitirelim zaten gideceğiz. Biz sanayi sitesi için son kez göre istiyoruz. Son bir dönem için görev istiyoruz. Sanayi sitesini bitirelim, bütün dükkanları tamamlayalım. Hep birlikte ondan sonra kullanalım. Yoksa biz burada ömür boyu kalma derdinde değiliz. Sanayi sitemizin kalan %10’luk kısmı için çalışmaları önümüzdeki dönemde yapmayı planlıyoruz. Bunu dışında ” dedi.     

Can, başkan olması halinde yapacağı projeleri anlattı

Başkan Adayı Özgür Can ise yaptığı konuşmada, “31 Temmuz’da yapılan kongre de sizlere hitap etme fırsatım olmamıştı. Ancak kooperatifimiz yönetim kurulu başkanlığına aday olmuş ve listemizi divana sunmuştuk. Bildiğiniz gibi önceki kongremizde mevcut yönetim kurulu 4 kez oylanmasına rağmen ibra olamayınca yanlı kararları ile dikkat çeken divan başkanı kongreyi iptal etme yönünde karar vermişti… Sn. Malkoç ise bu durumu bizleri kargaşa çıkarıldığı şeklinde yansıtmıştır. Sayın Malkoç size soruyorum , yedekten yönetim kurulu üyeliğine gelen akrabalarınızı yasal olarak kan bağı olmadığı gerekçesi ile kanuna uygun buldunuz evet; peki bu durumu vicdanlarınıza nasıl kabul ettirdiniz?? Tekrar soruyorum Sayın Malkoç, gerçekte olmayan dükkanları yeni ortak kaydı adı altında insanlara türlü taahhütlerle sattınız paraları aldınız. Verdiğiniz taahhütleri yerine getiremediniz ve yıllardır kira ödüyorsunuz, ödemeye devam ediyorsunuz. kimin yerini satıyorsunuz, kimin adına taahhüt verdiniz?? Kimin parası ile kira ödüyorsunuz? Sanayimizin neresi modern ?? Bizler modernlik mi görmedik. sanayimiz , ülkemizin ihracat ve istihdam şampiyonu olan ve bunu kullandığı bilim ve teknolojiye borçlu olan Ford Otosan A.Ş ile sınır komşusudur. Arkadaşlarım kooperatifimizin arsasında tonlarca çöp yıllarca beklemektedir. Tahminimce 300 kamyon ancak taşıyabilir. Abarttığımı düşünenlere ziyaret etmelerini öneriyorum. Gölcük büro kapanacak sanayi içinde tek noktada derhal toplanacak. Dışarıdan alınan güvenlik personeli bir süreliğine durdurulacak. Buradan tasarruf edilen para ile teknolojik bir sistem kurulacak. Kooperatife ait araç kullanılmayacak ve yakıt masrafı olmayacak. Yeni ve sürdürülebilir gelir kaynakları oluşturulacak ve devreye alınacak. Fiziki olarak mevcut olmayan işyeri satışı durdurulacak yeni borç ve yükümlüklerin önü kesilecek. Kamu kurum, kuruluş ve belediyeler ile yeniden uzlaşmacı bir tavır ile temaslara başlanacak. Mümkün olduğunca imkânlarından istifade edilecek. Sözü çok uzatmak istemiyorum beni ve ekibimi tercih ederseniz. Ford ile yapılacak müzakere süreçlerini sağlıklı şekilde yürütür, sizlerle anlık şeffaf bir şekilde paylaşırım. Müzakere komisyonunu oluşturur. Belirlenen komisyon üyeleri ile müzakerelerin sonunda ortaya çıkan metni hukuki bir zemine oturtmak suretiyle hiçbirimizin zarara uğramasına izin verdirmem. Bu süreçler tamamlanana kadar geçen sürede sanayi sitesinin işleyişinde  aksaklık ve kesintiye mahal bırakmamak için sizlere şeffaf ve cesur bir şekilde bildirim de bulunacağım” dedi.

216 oy kullanıldı

Konuşmaların ardından Divan başkanı tarafından Kooperatifin yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Denetim Kurulu Raporu okundu ve ibra edildi. Faaliyet ve Denetim Kurulu raporunun ibra edilmesinden önce söz almak isteyenler konuşmalarını yaptı. Ara ara gerginliğin arttığı kongrede başkanlık seçimi ise sakin geçti.  216 kişinin oy kullandığı kongrede Mevcut Başkan Mehmet Malkoç 115 oy alırken Özgür Can 101 oy aldı. Başiskele Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi kongresinde Mevcut Başkan Mehmet Malkoç yeniden başkanlığa seçildi.

MEHMET MALKOÇ’UN LİSTESİ

Yönetim Kurulu

Mehmet Malkoç

Ergin Alpay

Servet Çapa

İbrahim Alpan

Erhan Ayar

Aydın Şahin

Ahmet Bican

Denetim kurulu

Yaşar Ömer Kaya

Nejdet Çelik

Osman Uzun

Üst kurul delegeleri

Mehmet Malkoç

Ergin Alpay

Erhan Ayar

Haber: Serap DURUKAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.