DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 7°C
Parçalı Bulutlu

2022 yılının ilk Belediye Meclis Toplantısı yapıldı SEZER, ‘DÖNÜŞÜM SADECE MERKEZDE OLACAK’

2022 yılının ilk Belediye Meclis Toplantısı yapıldı SEZER, ‘DÖNÜŞÜM SADECE MERKEZDE OLACAK’

2022 yılının ilk Belediye Meclis Toplantısı yapıldı

SEZER, ‘DÖNÜŞÜM SADECE MERKEZDE OLACAK’

Gölcük Belediye Meclis Toplantısı’nın Ocak ayı ayağı bugün Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda Ali Yıldırım Sezer başkanlığında gerçekleştirildi. Gölcük’te Kentsel Dönüşüm Projesinde gelinen nokta hakkında bilgi veren Başkan Sezer, Kentsel Dönüşümün sadece merkezde olacağını ifade etti.

Bu ay ki Belediye Meclis Toplantısının gündem maddelerinde; Denetim Komisyonu Seçimleri, Sözleşmeli Personel Çalıştırılması, Sözleşmeli Personel Ücret Tespiti, 5620 sayılı Kanuna göre geçici işçi vizeleri,  5620 sayılı Kanun gereği mevsimli işçi vizeleri, Filistin Nablus Belediyesi ile kardeş şehir ilişkisi kurulması. Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Yüzme Havuzu Protokolünün yenilenmesi. Gölcük Belediyesi’nin maliki olduğu; Kocaeli, Çayırova, Şekerpınar 2, 410 ada 43 parsel ve Kocaeli, Gölcük, Saraylı, 172 ada 14 parsel nolu taşınmazların satışı. Hisareyn Mahallesi, G23c.08a.1d- a1c- a4.a- a.4b paftalarında kalan 566 Ada, 1 ve 2 nolu parsellerin 1/1000 ölçekli Uygulama Plan Değişikliği teklifi. İhsaniye Mahallesi, 321 Ada, 1 nolu parselin 1/1000 ölçekli Uygulama Plan Değişikliği teklifi yer aldı.

Gündem maddeleri değerlendirildi

Gündemin ilk maddesi olan Denetim Komisyonu Seçimleri yapıldı. Gizli oylama yapılan maddede, Muhammet Turan, Mustafa Alkan, Kürşat Çakıroğlu, Türkan Çimen ve Murat Ağacan Komisyona seçilen üyeler oldu.

Gündemin ikinci maddesi olan Sözleşmeli Personel çalıştırılması maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin üçüncü maddesi olan Sözleşmeli Personel ücret tespiti yapıldı ve üyelerin oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin dördüncü maddesi olan 5620 sayılı Kanuna göre geçici işçi vizeleri maddesi değerlendirildi. 4 kişinin geçici vizeleri üyelerin oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin beşinci maddesi olan 5620 sayılı Kanun gereği mevsimlik işçi vizeleri konusu da oybirliği ile kabul edildi. Başkan Sezer, 85 işçi alma hakkına sahip olduklarını belirtti.

Gündemin altıncı maddesi olan Filistin Nablus Belediyesi ile kardeş şehir ilişkisi kurulması konusu oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin yedinci maddesi olan Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Yüzme Havuzu Protokolünün yenilenmesi maddesi CHP Meclis Üyelerinin itirazları sonucu komisyona havale edildi.

Gündemin sekizinci maddesi olan Belediyemizin maliki olduğu; Kocaeli, Çayırova, Şekerpınar 2, 410 ada 43 parsel ve Kocaeli, Gölcük, Saraylı, 172 ada 14 parsel nolu taşınmazların satışı Başkan Sezer’e yetki verilmesi oy birliği ile,

Gündemin dokuzuncu maddesi Hisareyn Mahallesi, G23c.08a.1d- a1c- a4.a- a.4b paftalarında kalan 566 Ada, 1 ve 2 nolu parsellerin 1/1000 ölçekli Uygulama Plan Değişikliği teklifi İmar Komisyonuna Havale edildi.  

Gündemin son maddesi olan onuncu madde, İhsaniye Mahallesi, 321 Ada, 1 nolu parselin 1/1000 ölçekli Uygulama Plan Değişikliği teklifi konusu da ilgili komisyona havale edildi.

Değirmendere’de o çalışma yeniden gözden geçirilecek

Dilek ve Temenniler kısmında özellikle Muhalefet Grubunun önergeleriyle Değirmendere Başkomutan Caddesi ve Çınarlık Meydanı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeni trafik düzenlemesi gündeme getirildi. Büyükşehir’den yapılan çalışmanın yeniden gözden geçirildiği Başkan Sezer tarafından açıklandı. Ayrıca Değirmendere Çınarlık Meydanında bulunan hasar gören Ahşap Heykellerle ilgili sorulan soru önergesine Başkan Sezer ve belediyenin ilgili birimleri hava şartlarının uygun olmaması nedeniyle ahşap heykellere bakım yapılmadığını, havaların düzeldiğinde bakımların başlayacağını söyledi.

 Sezer, ‘Dönüşüm ile ilgili gelişme olduğunda kamuoyunu bilgilendireceğiz’

Başkan Sezer, Belediye Meclis Toplantısı’nda Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında, önemli açıklamalarda bulundu. Sezer, yaptığı açıklamada şunları ifade etti: ‘İzmit’e yayınlanan o haberi tam okuyamadım ama Kentsel Dönüşümde ilgili Bakanlığımız ile görüşmeler devam ediyor. Bugüne kadar Kentsel Dönüşüm kapsamında 90 binanın yıkımını gerçekleştirdik.  Kentsel Dönüşümle alakalı 30 dan fazla görüşme yapıldı. Daha önce geçen süreçle alakalı açıklama yapmıştık. Konuyla alakalı olarak kentsel dönüşüm altyapı ve kentsel dönüşüm genel müdürlüğü bu konuyla alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu işle yetkili olan Genel Müdürlük Alt Yapı Genel Müdürlüğüdür. Alt Yapı Genel Müdürlüğü Kentsel Dönüşümle alakalı bu binaların yapılmasıyla ilgili TOKİ’ye ayrı bir yazı yazdı. TOKİ Başkanlarına yazı yazdı. Yazılan yazıda burayla alakalı konutların yapılması talimatını verdi. Bunun talimatını meclis toplantımızda daha önce söyledim. Bizim yapacağımız proje de tamamlandı. O esnada TOKİ’ye talimat verildiğinde bir de bunun uygulama projesini kim çizecek konusu hakkında da bilgi vermiştim. Kentsel Dönüşüm hakkında Dumlupınar yazılmış, bu bölge dönüşüm alanında yok. Merkez Mahallesi’nin dışında kentsel dönüşüm yok. Sadece riskli olan yerler ve kentsel dönüşüm yapılacak yer Merkez Mahallesi. Benim şahsi kanaatim Büyükşehir Plan notlarıyla alakalı bir çalışma var. Gölcük’te Denizevlerde ve Sanayi de güzel bir dönüşüm yapılmıştır. Orada bulunan riskli binalar yıkıldı. Merkez dışında bir dönüşüm yok. Çalışma sadece burada olacak. Biz bunu sadece kendi paramızla yapmayacağız. Biz bunu iki etapla yapacağız. Birinci etabın zararı çok büyük. Bu zararlarında finanse edilmesi gerekiyor. Bununla alakalı biz oraya gittiğimizde Bakanımıza bu durumu 10-15 dakika izah ettim.  Netice itibariyle bunun finanse edilmesine kaldı iş. Bunun finanse edilmesi yapılması da Bakanlığın karşılaması ile birlikte Büyükşehir Başkanımız da zararı ben karşılarım dedi. Neden Kamuoyuna bir açıklama yapmadık. Orada yaptığımız toplantı bizim dışımızda devam eden bir toplantıydı ve üst düzey bürokratların bulunduğu toplantıydı. Bunu şu şekilde finanse ederiz dedikten sonra bunun bir protokole bağlanması gerekir. Vatandaş dönüşümün ne zaman yapılacağını bekliyor. Ne kadar sürecek bunlar merak ediliyor. Bunlarla ilgili süreç Büyükşehir Belediyesi ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında bir protokol imzalanması gerekecek. Bu konuyla alakalı bizlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir görüşme yaptık. Bu konuyla ilgili bir gelişme olduğu zaman kamuoyuna mutlaka bir bilgilendirme yapılacak’ dedi.

Haber: Serap DURUKAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.