DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

HAKEV Gölcük Temsilciliği kendini tanıttı FAKİR FUKARANIN YANINDAYIZ

HAKEV Gölcük Temsilciliği kendini tanıttı FAKİR FUKARANIN YANINDAYIZ

HAKEV Gölcük Temsilciliği kendini tanıttı

FAKİR FUKARANIN YANINDAYIZ

İlçemizde 11 Mart 2021 tarihinde kurulan ve 2011 yılından beri faaliyet gösteren Hacı Şaban Efendi Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (HAKEV) Gölcük Temsilciliği, vakıflarını tanıtmak ve çalışmaları hakkında bilgi vermek amacıyla dün ilçemizdeki basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda 9 ay içinde Gölcük’te yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren HAKEV Gölcük Temsilcisi Burhanettin Çalgan, “ Gölcük’te ihtiyaç sahiplerinin yanında olacağız” dedi

Vakıf gönüllüleri de katılım gösterdi

Hacı Şaban Efendi Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (HAKEV) Gölcük Temsilciliği, vakıflarının çalışmalarını tanıtmak amacıyla dün Estabien Cafe’de ilçemizdeki basın mensupları ile bir araya gelerek toplantı düzenledi. Toplantıya HAKEV Gölcük Temsilcisi Burhanettin Çalgan, HAKEV Gölcük Temsilciliği Gönüllü Üyeleri ve ilçemiz basın mensupları katılım gösterdi.

“Biz kimsesizlerin kimsesi HAKEV’iz”

 Toplantıda Vakıfları hakkında bilgi veren  HAKEV Gölcük Temsilcisi Burhanettin Çalgan, “Milletimizin, insanımızın, özellikle gençlerimizin eğitim seviyesinin yükseltilmesine, ahlaki, sanatsal, tarihi, milli ve kültürel değerler yönünden gelişmesine ve bu değerleri yaşatmasına yardımcı olmak. Başta sağlık, ekonomik ve hukuksal bakımdan olmak üzere, çeşitli sebeplerden dolayı sıkıntı içerisinde bulunan insanımızın problemlerini çözmek ve bu amaçla girişim ve faaliyette bulunarak kendilerine her türlü maddi ve manevi yardımı yapmayı amaçlıyoruz. Biz kimsesizlerin kimsesi HAKEV’iz. Yardıma muhtaç insanların dinine, diline, ırkına, ideolojisine bakmaksızın nezaket, incelik ve titizlikle yardım etmeye çalışıyoruz. HAKEV, sokakta kalmışa ev, yetime sığınak, çaresize çare, darda kalan ve kime gideyim diyen mağdur ve mazlumların kimsesidir. Yunus’un deyimiyle ‘Hakkın evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldik’” dedi.

“Değerler eğitimine büyük önem veriyoruz”

Eğitim alanında da çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Çalgan, HAKEV Gölcük Temsilciliği olarak, Kurs ve yurt hizmetleri, öğrenci bursları, kitap ve kırtasiye ile barınma yardımları vermekteyiz. Kültürel alanda, insanın sağlıklı bir yaşam sürmesi ve kendinden beklenen işleri başarıyla gerçekleştirebilmesi için bedenin eğitilmesi, akli melekelerin güçlendirilmesi ve ruhun olumlu değerlerle bezenmesi yönünden eğitimler vermekteyiz. Değerler eğitimine büyük önem veriyoruz. Milli ve manevi değerler bizim için çok önemli. Toplumun geleceğine yön veren din, dil, tarih, kültür, örf, adet, gelenek ve göreneklerin yaşama dönüştürülmesi, kısacası değişen dünyada değişmeyen değerlerin yaşatılmasına çabalıyoruz. HAKEV, bir sivil toplum kuruluşu olarak eğitim kursları, dil kursları, konferanslar, şiir dinletileri, tiyatro, konserler, ilmi ve kültürel toplantılar, paneller, söyleşiler, sempozyumlar, yarışmalar, sosyal etkinlikler, sportif faaliyetler ve sergiler düzenliyor” dedi.

“Sosyal faaliyetlerimiz ile her yerdeyiz”

Sosyal yardımlaşma çalışmaları hakkında bilgi veren  Çalgan, “Sosyal yardım çalışmalarımızdan da bahsedebiliriz. Nakdi yardımlar, ayni yardımlar (gıda kolisi, giyecek, yakacak, fatura, kira, eşya, düğün), sağlık yardımları (ilaç, tıbbi alet ve cihaz, protez, tekerlekli sandalye), gelir getirici projeler (atölye, konfeksiyon, ticaret, unlu mamuller, seracılık, pastane, süs bitkileri yetiştirme) ve meslek edindirme kursları (dikiş-nakış, usta, kalfa, kaynakçı, mobilya, marangoz, garson, kasiyer, bilgisayarcı) vermekteyiz. Afet destekleri kapsamında yangın, deprem ve sel gibi afetlerde çeşitli yardımlarımız oluyor. Yurt içi ve yurt dışında adak, akika, şükür kurbanı faaliyetlerimiz var. Su kuyusu çalışmalarımız kapsamında Asya kıtasında su kuyusu ve şadırvan açma, Afrika kıtasında su kuyusu açma çalışmalarımız sürüyor. Genel merkezimiz kapsamında, günlük bin kişilik üç çeşit sıcak yemek çıkarılıyor ve ihtiyaç sahibi kişilere teslim ediliyor” dedi.

“9 aylık süre zarfında toplam 180 bin Türk Lirası değerinde nakdi yardım yaptık”

İlçemizde yaptıkları çalışmalardan bahseden Çalgan, “İlçemizde, kurulduğumuz günden bu yana geçen 9 aylık süre zarfında toplam 180 bin Türk Lirası değerinde nakdi yardım, 130 bin Türk Lirası değerinde de ayni yardımlarda bulunduk. Ayni yardımlarımız kapsamında 300 gıda kolisi, 55 yetim çocuk giydirme, 50 aileye yetim iftarı, 45 çocuğa kırtasiye yardımı, tıbbi yardımlar, yetim çoraplara çorap, bot, mont, eldiven ve bere gibi giyecekler verdik. Adak, akika ve şükür kurbanları yönünde yardımlarda da oldu. İkinci el ev eşyası ve kıyafetlerle birlikte beyaz eşya, kurban eti ve çocuklara oyuncaklar verildi. Bundan sonraki dönemde de HAKEV Gölcük Temsilciliği olarak çalışmalarımızı aksatmadan devam ettireceğiz” dedi.

“Yardım dernek ve vakıfları koordineli çalışmalı”

Başkan Çalgan Son olarak ilçemizde bulunana yardım dernekleri ve vakıflarının birbirleriyle koordineli bir şekilde çalışmasını gerektiğini ifade ederek, “ 9 Ay önce faaliyete geçmiş olan bir vakıf olarak şöyle bir durum il karşılaştık. Bazı ihtiyaç sahibi ailelerimiz farklı vakıf ve derneklerden ayrı ayrı yardım alırken bazı ailelerimize hiç yardım yapılmıyor bile. Biz bu durumu düzeltmek adına ilçemizde bulunan yardım dernek ve vakıflarının bir sekretarya bir araya gelmesini ve yapılacak olan sistem ile vakıfların ve derneklerin hangi ailelere yardım yaptığını diğer vakıf ve derneklerin görebileceği bir sistemin oluşturulması için önlülük yapmayı planlıyoruz. Bu sayede ilçemizde ki tüm ihtiyaç sahibi ailelere eşit miktarda yardım yapılır e haksızlık yapılmamış olur. Bu projenin hayata geçirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.