DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 28°C
Parçalı Bulutlu

Emeklilerden hükümete çağrı ‘BAYRAM ÖNCESİ ZAM İSTİYORUZ’

Emeklilerden hükümete çağrı ‘BAYRAM ÖNCESİ ZAM İSTİYORUZ’

Emeklilerden hükümete çağrı

‘BAYRAM ÖNCESİ ZAM İSTİYORUZ’

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Gölcük Şubesi Başkanı Ergun Şahin, emekli maaşlarına Ramazan Bayramı öncesinde zam yapılması gerektiğini belirtirken, ‘Emekliler maaş oranlarının asgari ücret seviyesine gelmesini istiyor’ dedi.

‘Asgari emekli aylığı, asgari ücrete paraleller artmadığından, genelde emekli aylıkları düşük kalmıştır’

Başkan Şahin, ‘Türkiye’nin en önemli sorunların başında, emekli aylıkların yetersizliği ve gelir bölüşümünde yaşanan eşitsizlikler gelmektedir. Uygulanan ekonomik ve sosyal politikaların bir parçası olan sosyal güvenlik hukukun giderek zayıflamasını öngören hesaplama sistemi, emeklilerin aylıkların azalmasına neden olmuştur. 2000 sonrası dönemde uygulanan politikalar ve sigorta mevzuatında yapılan değişiklikler, emeklilerin geçiş şartlarını zorlaştırmıştır. Emekli aylılarının hesaplanması ve TÜFE oranına göre arttırılması, emeklilerimizi koruyan bir sistem olamamıştır. Asgari emekli aylığı, asgari ücrete paraleller artmadığından, genelde emekli aylıkları düşük kalmıştır’ dedi.

‘Fiyat artışları en fazla emekli kesimlerin gelirlerini küçültmüştür’

Açıklamalarını sürdüren TÜED Gölcük Şubesi Başkanı Ergun Şahin, ‘Emekli aylıların hesaplanması düzeltilmeden, yüzdeli artışların katkısı sınırlı kalmaktadır. Son bir yılda yaşanan fiyat artışları, en fazla emekli kesimlerin gelirlerini küçültmüştür. İşçi, memur ve emekli gelirlerin küçültmüştür.  Sayıları 14 milyona yaklaşan gelir ve aylık alanlara ödenen aylıklar asgari ücretle kıyaslandığına, emeklilerimizi korunmasızız bırakıldığı net bir şekilde görülmektedir.’

‘Emeklilerin çağrılarına cevap verilmeli’

Şahin, ‘Yüksek enflasyon karşısında alım güçlerinde büyük bir kayıp yaşayan emekliler, asgari ücrete yapılan seyyanen artışın kendilerine de uygulanmasını istemektir. 2021 yılında ödenmekte olan 2825 TL net asgari ücret, 2022 yılı için 4253 TL ‘ ye yükseltilmiştir. Bir başka ifadeyle, 2022 yılı için uygulanan asgari ücrete 1428 TL seyyanen artış yapılmıştır. Asgari ücretin tüm çalışmaları kapsayacak şekilde gelir vergisinden muaf kalması, doğru ve yerinde karar olmuştur. Bir başka ifadeyle asgari ücretle çalışanlara, 2022 yılında her ay 450 TL vergi iadesi yapılmıştır. Aynı katkı emeklilere de ödenmektedir. Bu yönde bir değişiklik yapılmadığı sürece, emekliler en fazla dolaylı vergi veren bir kesim olarak görülecektir. Hem aylıkları yetersiz, hem de harcamalarında yüksek oranda vergi ödeyen emeklilerin bu talebine karşılık verilmelidir. Ekonomisinin büyümesinden emeklilerimize pay verilmesi, gelir dağıtılmasının iyileştirmesinde bir katkı yapacaktır. Yüksek gelirli kesimlerin milli gelirden aldıkları payın yüzde 50’lerde olması, düşük gelirli kesimlerin korumasız bırakmıştır. Bu nedenle, aylık artışlarıyla birlikte emeklilere hak ettikleri refah payı da verilmektedir. Ülkemizin kalkınmasına ve her eserde emeği olan emeklilerimize hak ettikleri aylıkların ödenmesi sosyal devletin bir yükümlülüğü olarak görmelidir’ dedi.

‘Eşitsizliklerin düzeltilmesi için intibak yapılmalı’

Başkan Şahin, son olarak, ‘Emeklisi mutlu etmeyen ülkelerin geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur.  İnsan onuruna yakışır emekli aylığı ödenmeli ve asgari emekli aylığı, asgari ücretle eşitlenmektedir. Sosyal güvenliği temel eşitliktir. 2000 sonrasına emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklerin düzeltilmesi için intibak yapılmalıdır. En çok korunması bir kesim olan emeklilerimize daha fazla destek olunmalıdır. Emeklisi mutlu bir ülke olmayı hedeflemeliyiz’ diyerek açıklamalarını tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.