DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 35°C
Çok Bulutlu

Mert Gold’un Sahibi İrfan Kesgin, “TASARIM TAKILARA RAĞBET AZALDI”

Mert Gold’un Sahibi İrfan Kesgin, “TASARIM TAKILARA RAĞBET AZALDI”

İlçemizde uzun yıllardır hizmet vermekte olan Mert Gold’un işletmecisi İrfan Kesgin altın piyasası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kesgin son zamanlarda vatandaşların daha çok yatımı amacıyla gram çeyrek ve Cumhuriyet altınına yöneldiği için tasarım takı altın satışına rağbetin azaldığını ifade etti.

“Altınla ilgili her zaman bir yükseliş bekliyoruz”

Mert Gold’un işletmecisi İrfan Kesgin yaptığı açıklamada, “ Altında son zamanlarda bir hareket bekleniyor. Enflasyonun olduğu bir dünyada her zaman altın en güvenilir yatırım aracıdır. Altın sadece Dolar’dan dolayı yükseldi bugüne kadar ama bundan sonra ONS’ta da bir yükseliş bekleniyor. Altınla ilgili yılsonu genelde finansal okuryazarların tahmini gram altının  1.450 Lira olacağını tahmin ediyorlar ONS’un da 2.100-2.152 Dolar’a kadar çıkacağını söylüyorlar.   Yani şunu söyleyebiliriz ki üç yatırım aracı arasında Altın mı Dolar mı Euro’mu derseniz, biz bu üç yatırım aracı arasında altını daha fazla getiri getireceğini düşünüyoruz. Çünkü uluslar arası konjektür de  bunu destekliyor. İşte bugün Rusya’nın Ukranya ile yaşadığı sıkıntı ya da dünya genelinde enflasyonun çok yüksek seyirlerde devam etmesi, Amerika’da bile yıllık enflasyonun tarihinin zirvesinde %7’lerde olduğunu, ülkemizde %35- %40’larda TÜİK’in açıkladığı rakamlarda olduğu bir dönemde altınla ilgili hiçbir zaman düşüş beklemiyoruz. Altınla ilgili her zaman bir yükseliş bekliyoruz. Az öncede belirttiğim gibi bu üç yatırım aracı arasında altına mı dolara mı Euro’ya mı yatırım yapalım derlerse vatandaşlarımız bu üç yatırım aracı içerisinde altına yatırım yapmasını tavsiye ederiz. Bunun haricinde işte biz başka yatım araçlarıyla ilgileniyoruz derlerse de, işte bunların içerisinde  Bitcoin piyasası var, Borsa var, Hisse Senedi var, Tahviller var. Onlarla ilgili yorum yapamıyorum. Onlar değişken olduğu için ve hızlı değişkenlikler gösterdiği için küçük yatırımcıyı genelde zarara uğratacak yatırımlar olduğunu düşünüyoruz. Küçük yatırımcılar için en güvenli aracın altın olduğunu bütün finansal okur yazarlar, ekonomistler söylüyor. Bizler bu piyasanın içerisinde 25 yıldır varız.  Görüştüğümüz arkadaşlarda en güvenilir yatırım aracının altın olduğunu söylüyorlar. Benim de kendi şahsi fikrimde altının en güvenilir yatırım aracı olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Takı amaçlı satışlar bu dönemde oldukça düşük”

Sözlerine devam eden Kesgin, “Şu anda altın satışı konusunda en durgun oldukları dönemde oldukların ifade eden Kesgin, “ Kuyumculuk sektöründe Aralık Şubat ayı arası en durgun olduğumuz dönemdir diyebiliriz. Düğün sezonu bitti diyebiliriz. İşte tek tük düğünlerimiz oluyor. Şubat ayından sonra nişanlar başlar, yazında düğünler başlar. Ama yinede insanlarda eski alım gücü olmadığı için düğün sezonları da çok bir şey fark ettirmiyor. Piyasa ne kadar iyi olursa bizim işlerimiz de o kadar iyi olur. Fakat şöyle de bir şey var. İlk defa bu kadar durgun bir sezon geçiriyoruz.  Sonuçta biz 2008 , 2017, 2018 krizlerini de gördük. O tarihlerde bu kadar durgun değildi. Birde altının hızlı bir şekilde yükselmesi ve yine aynı şekilde hızlı bir şekilde düşmesi yatırımcıyı da tedirgin ediyor. Vatandaşlar arasında beklentiler var. Bir kısmı düşecek diye bekliyor. Bozduracak olan kesim yükselecek diye bekliyor. O yüzden alacak olan düşmesini bozduracak olan yükselmesini bekliyor. Tabi bu arada takı tasarımına ilgi oldukça az. Vatandaşlar genelde tasarruf amaçlı Cumhuriyet, çeyrek, gram gibi yatırım araçlarına daha çok ilgi gösteriyor. Takı amaçlı satışlar bu dönemde oldukça düşük diyebiliriz” dedi.

“İmitasyon takılar altın piyasasını olumsuz etkiledi”

Kesgin son olarak imitasyon altın piyasasının da özellikle takı tasarım altın piyasasını oldukça etkilediğini ifade ederek, “  Şu anda piyasa da sahte altın çok var. Biz kuyumcuların bunu bilerek yapma şansımız yok. Çünkü bedeli çok ağır, dükkanı kapatmaya kadar gidiyor. Bunu dışında imitasyon altın dediğimiz takılar var. Mesela bizden altın alacak 4 Bin lira ama aynı görüntüde imitasyon bir takıyı 100 liraya 150 liraya alıyor. Bu tabi ki bizi etkiliyor. Duyuyoruz da aileler düğünlerde gerdanlık setini  ya da bilezik olarak  imitasyon taktıklarını duyuyoruz. Etrafa mahcup olmamak için aileler böyle bir yol izliyorlar. Hatta gerdanlıklarını imitasyon alıp kuyumcudan bunu kutusunu alanları bile görüyoruz. Bunu bazen bizden talep ediyorlar ama bizim böyle bir şey yapmamız mümkün değil. Bunun için bujiterici arkadaşlarımız var.  Ama dediğim gibi imitasyon altın piyasası da özellikle takı tasarım konusunda bizler oldukça etkiledi” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.