DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 28°C
Parçalı Bulutlu

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’ne SON TEKNOLOJİ HASTA BAŞI MONİTÖRLERİ ALINDI

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’ne  SON TEKNOLOJİ HASTA BAŞI MONİTÖRLERİ ALINDI

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’nde yenilikler devam ediyor. Son teknoloji ürünleri; 47 adet hastabaşı monitör, 8 adet yoğun bakım monitörü, 1 adet merkezi yoğun bakım monitörü Sağlık Bakanlığı tarafından Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesine kazandırıldı.

Acil servis, Yoğun bakım ve Anestezi birimlerinde kurularak kullanıma hazırlandı

Hasta Başı Monitörü;  hasta bakım ve takibinden devamlı EKG, kalp atımı, oksijen saturasyonu, basınç, ısı gibi 7 adet parametresi ve dokunmatik ekranıyla izlemenin önemli olduğu pek çok klinik durumlarda kullanılacaktır. Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Acil servis, Yoğun bakım ve Anestezi birimlerinde kurularak kullanıma hazırlandı.

Acar, “Halkımızın sağlığı bizim birincil önceliğimizdir”

Konuyla ilgili açıklama yapan Hastane Başhekimi Uz. Dr. Sertan Acar; “Sağlık hizmetlerinde sürekli iyileşmeyi hedefleyen Bakanlığımız ve bu cihazın hastanemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Halkımızın sağlığı bizim birincil önceliğimizdir,” dedi.

Hastabaşı monitörü kullanım amacı;

Hasta bakım ve takibinden devamlı EKG, kalp atımı, oksijen saturasyonu, basınç, ısı gibi parametreleri izlemenin önemli olduğu pek çok klinik durumlarda kullanılır. Anestetik ilaçların verilmesi sırasında EKG’nin devamlı izlenmesiyle operasyon masasındaki hastanın durumu hakkında bilgi sahibi olunur. EKG ve kalp atımının miyokard enfaktüsü geçirmiş hastada sürekli izlenmesi ile başlangıç krizini izleyen günlerde yaşamı tehdit edebilecek aritmiler erken fark edilerek ölüme yol açabilecek durumların önüne geçilebilir. Hastabaşı monitör sistemleri, ameliyathaneler, yetişkin yoğun bakımları, bebek ve çocuk yoğun bakımları, hasta odaları gibi toplu medikal  işlemlerinde, toplu cerrahi işlemlerinde, operasyon odalarında, yoğun bakımlarında, pediatrik toplum işlemlerinde, solunum toplu işlemlerinde, özel işlem odalarında, kalp toplu işlemlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, doğum merkezlerinde, atletik yükleme testlerinde kullanılmaktadır. Hastabaşı monitörleri çeşitli sistemlerle birleştirilerek bir gözetmen tarafından rahatça izlenebilmesi için merkezî monitör sistemlerine bağlanır. Eğer hastalardan birinin parametre değerleri normalin dışına çıkarsa bu sistemler alarm vererek gözetmeni uyarır. Bu sistemlerin içinde  transmitter denilen insan vücudunda taşınabilen vericiler de vardır. Bunlar tek kullanımlık elektrotlarla vücuttan algılanan işaretlerin transmitter aracılığıyla telemetrik sistemlerine iletilmektedir. Hastabaşı monitör verileri hastanenin verilerine kaydedilir ve hasta hakkında önemli bilgileri taşır, ihtiyaç halinde yeni müdahaleler için kullanılabilinir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.