DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Az Bulutlu

Müftü Yılmaz Gölcük halkının Ramazan ayını kutladı ‘DUALARIMIZ BİR OLSUN’

Müftü Yılmaz Gölcük halkının Ramazan ayını kutladı ‘DUALARIMIZ BİR OLSUN’

Müftü Yılmaz Gölcük halkının Ramazan ayını kutladı

‘DUALARIMIZ BİR OLSUN’

İlçe Müftüsü Emin Yılmaz yarın başlayacak olan Ramazan Ayı münasebetiyle bir açıklama yaptı. Müftü Yılmaz, İki yılı aşkın süredir dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık tedbirlerinin ardından bu yıl Ramazan ayını, daha bir heyecanla idrak edeceğiz” dedi.

“İnsanlığın bir an önce bu salgın hastalıktan tamamen kurtulmasını diliyorum”

Müftü Yılmaz yaptığı açıklamada, “1 Nisan Cuma akşamı kılınacak ilk teravih namazının ardından 2 Nisan Cumartesi günü tutulacak ilk oruç ile Ramazan ayına gireceğiz. İki yılı aşkın süredir dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık tedbirlerinin ardından bu yıl Ramazan ayını, daha bir heyecanla idrak edeceğiz, Teravihlerimizi, mukabelelerimizi, sahurlarımızı, kısacası Ramazan ayını anlamlı ve unutulmaz kılan birçok eşsiz güzelliği bu sene hep birlikte ihya etmenin huzurunu yaşayacağız inşallah. Her zorlukla beraber kolaylıklar, her sıkıntıyla birlikte ferahlıklar var eden Yüce Rabbimize sonsuz hamd ediyorum. İnsanlığın bir an önce bu salgın hastalıktan tamamen kurtulmasını diliyor, Ramazan-ı Şerif ile birlikte tüm yeryüzünü, selamet ve sekinet yurduna dönüştürmesini yüce Mevla’dan niyaz ediyorum” dedi.

“İnsanın yeryüzündeki en kapsamlı ve en büyük sorumluluğu, doğruluktur, dürüstlüktür”

Sözlerine devam eden Müftü Yılmaz, “Bilindiği üzere, her yıl Ramazan ayında toplumda bir duyarlılık ve farkındalık oluşturmak amacıyla yüce dinimiz İslam’ın hayat veren ilkeleri ışığında bir konuyu gündemimize alarak o konu ekseninde hizmet, faaliyet ve müzakereler gerçekleştiriyoruz. Seminerlerle bu konu üzerinde bir farkındalık oluşturmaya gayret ediyoruz. İnsanı hem dünyada hem de ahirette iyiliğe ulaştıracak en temel ahlaki değer doğruluktur,  “Allah’a iman üzere inşa edilen hayat nizamının özünü teşkil eden doğruluk, sözün öze uyması; ihlas ve samimiyet bakımından kalpteki niyetle tutum ve davranışın bir olması demektir. Doğruluk, bütün varlığımızı ilgilendiren, bütün hayatımızı kuşatan en temel ahlakî prensiptir. Bu sebeple Allah’ın mükerrem bir varlık olarak yarattığı insanın yeryüzündeki en kapsamlı ve en büyük sorumluluğu, doğruluktur, dürüstlüktür. Bu sorumluluğun ifası, insanın en önemli ihtiyaçlarından olan huzurlu ve güvenli bir ortam oluşturmanın da temel taşlarından biridir” dedi.

“Doğruluk, İslam inancının ve ahlakının referans kavramlarındandır”

Açıklamalarını sürdüren Müftü Yılmaz, “Bireyden topluma, aileden çevreye öznesi insan olan her ilişkinin sağlıklı bir düzlemde ilerleyebilmesi ancak bir güven ortamının tesis edilmesiyle mümkün olacaktır. “Güven ortamı ise, toplumu oluşturan herkesin doğruluğu ve dürüstlüğü şiar edinmesiyle gerçeklik kazanır. Zira yalanın, hilelin, aldatmanın olduğu yerde güven toplumundan bahsedilemez. Doğruluğun olmadığı yerde huzurdan, barıştan, kardeşlikten, dayanışmadan ve yardımlaşmadan bahsedilemez. Dinimizce her türlü bereketin kaynağı olarak görülen doğruluk, İslam inancının ve ahlakının referans kavramlarındandır. Huzura, refaha, sekinete dayalı bir hayat ve adalete, merhamete, muhabbete dayalı bir toplum inşa edebilmenin nirengi noktasıdır. Sadakat, samimiyet, vefa, sevgi, cömertlik, infak, diğergâmlık gibi erdemler, doğruluk kavramının üzerinde yükselen ahlaki değerlerdir. Bu yüzden Sevgili Peygamberimiz, doğruluğu ve güveni, iman ile ilişkilendirerek, komşusuna güven telkin edemeyen kişinin, gerçek manada iman etmiş olamayacağını ifade buyurmuştur” dedi.

“Ramazan ayında ihtiyaç sahibi kardeşlerimize el uzatmak, bizler için en büyük manevi kazanım olacaktır”

Bugün dünyanın zor ve sıkıntılı süreçlerinden geçiyoruz, Özellikle İslam coğrafyalarında savaşlar, işgaller, terör saldırıları ve zorunlu göç olayları sebebiyle milyonlarca insan, en temel haklarından bile mahrum bir vaziyettedir. Yeryüzünde milyonlarca çocuk, yoksulluk, çaresizlik ve açlık sebebiyle hayata veda etmektedir. Böyle zamanlarda yardımlaşmanın, paylaşmanın, yaraları sarıp acıları dindirmenin önemi, izahtan varestedir. İyiliklerin karşılığının kat kat fazlasıyla verildiği Ramazan ayında ihtiyaç sahibi kardeşlerimize, yoksullara, kimsesizlere, yetimlere el uzatmak, bizler için en büyük manevi kazanım olacaktır. Bu mübarek zamanda bizden bir yardım eli bekleyen kardeşlerimizin sıkıntılarını bir nebze de olsa dindirebilmek, bizim için dünyanın bütün nimetlerine sahip olmaktan daha hayırlı olacaktır.

“Zekât, fitre ve iftar sofralarımızla iyiliği ve bereketi çoğaltmanın gayreti içerisinde olalım”

Ramazan ayı bir paylaşma mevsimidir, diyerek sözlerine devam eden Müftü Yılmaz,  “Bu mevsimde ibadeti, bilgiyi, sevgiyi, emeği ve ekmeği paylaşarak çoğaltır; acıyı, hüznü ve kederi paylaşarak hafifletiriz. Nihayetinde bayramı paylaşarak kardeşliğimizi ve birlik beraberliğimizi daha da pekiştiririz. Dolayısıyla zekât, fitre, sadaka ve iftar sofralarımızla iyiliği ve bereketi çoğaltmanın gayreti içerisinde olalım. Ramazan ayı, özellikle zekât ibadetinin yoğun bir şekilde ifa edildiği bir aydır. Zekât, zenginlerin malındaki fakir ve yoksulların payıdır, hakkıdır. Dolayısıyla zekâtı ihmal etmek veya zekât vermekten imtina etmek, hem kul hakkını ihlal, hem de Allah katında büyük bir vebaldir. Ayrıca unutmayalım ki zekâtlarımız, fitrelerimiz, sadakalarımız ve tüm iyiliklerimiz, Rabbimize ve inancımıza karşı samimiyetimizin, sadakatimizin ve dürüstlüğümüzün bir göstergesidir. Hiç şüphesiz Yüce Rabbimiz, verdiklerimizden daha hayırlısını Ramazan’ın bereketiyle hepimize ikram edecektir.

“Ebeveynler olarak bizlere düşen, çocuklarımızı bu ayın feyzinden azamî derecede istifade ettirmektir”

Sözlerine devam eden Müftü Yılmaz, “Ramazan ayı, çocuklarımızın inanç, ibadet ve merhamet eğitimi için de önemli bir fırsattır. Bu yüzden yarınlarımızın emanetçisi gençlerimizin ve çocuklarımızın ibadetlerinin ifasındaki heyecan ve mutluluğu, onların camilerimizin huzur ortamında yetişmelerini sağlayarak ortaya koymalıyız. Camilerimiz, çocuklarımızla güzel, gençlerimizle anlamlıdır. Ebeveynler olarak bizlere düşen, çocuklarımızı bu ayın feyzinden ve camilerimizin manevi atmosferinden azamî derecede istifade ettirmenin gayreti içerisinde olmaktır. Onlar için, İslam’ın hayat veren ve insanı güzelleştiren ilkeleriyle buluşturmaya katkı sağlayacak ortamlar hazırlamaktır. Bu sebeple sahurun bereketini, orucun lezzetini ve iftarın sevincini bizzat tatmaları için çocuklarımızı, gençlerimizi teşvik edelim, destekleyelim. Vakit namazlarında, teravihlerde, mukabelelerde camilerimizi çocuklarımızla şenlendirelim. Birlikte ibadet etmenin güzelliğini tatsınlar. Zihin ve gönül dünyalarında Ramazan ayına dair tatlı hatıralar biriktirsinler” dedi.

“Camilerimizi şenlendirerek iki yılın özlemini gidermeye çalışacağız”

Salgın nedeniyle iki yıl aradan sonra bu yıl teravih namazları camilerde cemaatle kılınacağını ifade eden Müftü Yılmaz, “Bunun heyecanını taşıyoruz, yaşıyoruz. Bu yıl camilerimizi doldurarak, şenlendirerek inşallah iki yılın özlemini gidermeye çalışacağız. Ancak, bu süreçte, devam eden tedbirlere hassasiyetlere riayet etmemiz lazım. Cami ve mescitlerimizde Başkanlığımızca alınan temizlik ve maske kullanımı gibi gerekli tedbirlerin uygulanmasına devam edilecektir. Hastalık belirtileri taşıyan kardeşlerimizin cemaate katılmamalarını, hastalıkları geçinceye kadar sabretmelerini istirham ediyorum” dedi.

Ramazan ayında yapılacak faaliyetlerimiz

Müftü Yılmaz son olarak Ramazan Ayı içinde yapılacak olan faaliyetler hakkında açıklama yaptı. Müftü Yılmaz, “Beş vakit namazda olduğu gibi teravih namazı da camilerimizde cemaatle kılınacaktır. Tüm aile fertlerimizle teravih namazına, sohbete ve mukabeleye katılarak Ramazan’ın manevi havasını hep birlikte teneffüs edeceğiz. Camilerimizde ve Kur’an kurslarımızda mukabeleler okunacaktır. Camilerimizdeki mukabeleye katılamayacak olan vatandaşlarımız, Ramazan ayı boyunca her gün Diyanet TV’de okunacak mukabeleleri takip edebilirler. “Alo 190 Dinî Bilgilendirme Hattı”, Ramazan ayı boyunca haftanın 7 günü 08.00-22.00 saatleri arasında vatandaşlarımızın hizmetinde olacaktır. Diyanet TV, Diyanet Radyo, Diyanet Kur’an Radyo ve Diyanet Risalet Radyolarımızda iftar ve sahur programları yapılacaktır.

* Her yıl olduğu gibi  bu yılda  ilçemizde hatimle  teravih namazı kılınması için Tevfik hoca Vakıf  Camii ile Hacı Fatma Kahraman Camii  tahsis edilmiştir.

* İlçemiz Sanayi Sitesi içerisinde bulunup, yapımı tamamlanan Yeni Sanayi Camii’nin açılışı 01 Nisan 2022 Cuma namazı ile birlikte yapılarak vatandaşlarımıza hizmet sunmaya başlamıştır.

* Tüm camilerimizde Ramazan ayı boyunca cemaatin durumuna göre mukabele programları düzenlenecektir.

 * Kadir Gecesi’nde teravih namazı sonrasında bayanlar için Dumlupınar Şehitler Camimiz imsak vaktine kadar açık tutulacaktır.

* İlçemiz Müftülüğüne bağlı 30 İhtiyaç odaklı Kur’an Kursu’nda bayanlara yönelik mukabele programları düzenlenmiştir.

* Yaşlı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması imkanlar ölçüsünde sağlanmaya çalışılacaktır.

Ramazan ayının kalplerimize huzur, hanelerimize bereket, ailemize, ülkemize ve İslâm âlemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bu mübarek vakitleri, insanlığın hidayet ve iyiliğine, yeryüzünün barış ve huzuruna vesile kılmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.