DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyoruz YIL 2022 RUH 1919

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyoruz YIL 2022 RUH 1919
18.05.2022
242
A+
A-

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 103. Yıldönümünü kutlayacağız.

 Türk Milleti 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Savaşının meşalesini yakmış, yedi düvel düşmana kahramanca mücadelesiyle vatan topraklarını dar etmişti. Türk Milletinin önemli tarihi olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı bugün tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de coşkuyla kutlanacak. İlçemizde ise 19 Mayıs programını bu sene Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü yapacak. Programda Anıtpark’ta bulunan Atatürk anıtına çelenk sunumu gerçekleştirilecek.

Gölcük’te program bu sabah saat 10.00’da başlayacak

Gölcük Kaymakamlığı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü yetkilileri 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı programları hakkında yaptığı bilgilendirmede;  

-Saat 09.30’da Çelengin alanda hazır bulundurulacak.

-Saat 09.45’te tüm Kurum Müdürlerinin yerlerini alması,Törene katılanların yerlerini almaları

-09.55 Protokol’ün yerini almasının ardından

-Saat 10.00’da Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yapılacak.

-10.05’te Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere toka edilecek.

-Saat 10.30 Okul Kutlama Programı İhsaniye Anadolu Lisesi’nde yapılacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı, Günün anlam ve Önemini belirten konuşma. Şiir okunması, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi. Gençliğin Ataya Cevabı. Ödül Töreni.

Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut ve Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı mesajlarını yayınladı.

Kaymakam Karabulut, ‘Tarihimize ve değerlerimize sahip çıkacağız’

Kaymakam Cengiz Karabulut, Kaymakam Karabulut, ‘Türk Milletinin bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü,Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da bağımsızlık ateşinin yakıldığı günün 103. Yıldönümünde,Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı bir kez daha kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919, Türk milletinin, tüm zor şartlara rağmen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirdiği milli mücadelenin başladığı önemli bir tarihtir.Ülkenin içinde bulunduğu durumun bir yazgı olmadığını düşünen ve milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararlılığının kurtaracağına inanan Atatürk, büyük fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyetini geleceğimizin teminatı gençlere emanet etmiştir. Sevgili gençler; Bu sorumluluğun bilinciyle çok çalışmalı, ülkemize ve milletimize faydalı bireyler olmaya gayret etmelisiniz. Bu değerli emanete, tarihimize ve değerlerimize sahip çıkarak, ülkemizi hep birlikte daha müreffeh, daha huzurlu günlere taşımanın gayreti içinde olacağınıza inanıyorum. Bu düşüncelerle, Türk milletinin ve gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.’

Sezer: ‘Bir milletin yaratacağı destanın işaret fişeğidir 19 Mayıs’

Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle yaptığı açıklamada: “1.Dünya Savaşı’nın galipleri, 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi ile güvenlikleri için gerekli gördükleri her yeri işgal edebiliyorlardı. Merhum Mehmet Akif Ersoy; ‘Çanakkale Şehitleri’ne’ şiirinde: ‘Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, Yâ Rab, ne güneşler batıyor!’ dizeleriyle kalplerimizi titreten bir ifadeyle Çanakkale Zaferi için, Aziz Milletimizin ödediği ağır bedeli vurgulamıştır. Çanakkale’yi silah gücüyle geçemeyen itilaf devletleri, Mondros Mütarekesi hükümleri sayesinde, savaş gemilerini İstanbul Boğazı’na demirleme imkânı bulmuşlardı. İstanbul ahalisi, ızdırap ve büyük teessürle bu elim hadiseyi izlerken, azınlıklar da, Yunan zırhlısı Averof’un da olduğu işgal donanmasını çılgınca alkışlamakta, itilaf devletlerinin bayraklarını sallayıp, 1453’ün intikamı aldıklarından bahisle, zafer alayları düzenlemektedirler. Ortam tam da; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde: ‘…İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.’ ifadesinde anlattığı gibidir. Mondros Mütarekesi uyarınca dağıtılan Yıldırım Orduları Grup Komutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa, 13 Kasım 1918’de İstanbul’a geldiğinde, gördüğü acı manzara karşısında, Yaveri Cevat Abbas’a, savaş gemilerini göstererek, en küçük bir şüphe, tereddüt göstermeden şöyle diyecektir: ‘Geldikleri gibi gidecekler!’ İstanbul’da işgalcilerin gölgesinde bir direniş örgütlemenin mümkün olmadığını anlayan, ‘Toroslar’da dumanı tüten tek bir Yörük çadırı dahi varsa, şunu iyi biliniz ki, hiçbir güç, bizi yıkamaz.’ diyerek, istiklal mücadelesinin Anadolu’nun bağrından yükseleceğini ifade eden ve her zaman Türk Milleti’nin mücadele azmine güvenen Gazi Mustafa Kemal Paşa, İstiklal Mücadelesi’ni 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak başlatmıştır.

‘Gençlerimiz geleceğimizin teminatıdır’

Başkan Sezer, açıklamasının devamında, ‘Başkenti işgal edilmiş, orduları dağıtılmış, silahı elinden alınmış bir milletin yaratacağı destanın işaret fişeğidir 19 Mayıs. Aziz Türk Milletinin, Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde, emperyalist işgal güçlerine ‘Ya istiklal, ya ölüm’ diyerek başkaldırdığı, milli egemenliğe dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının ilk adımının atıldığı kutlu bir gündür 19 Mayıs. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan özgürlük meşalesinin aydınlığı, büyük bir hızla vatanın her köşesine yayılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından 19 Mayıs’ta başlatılan Milli Mücadele, topyekûn bir ordu haline gelen Türk Milleti’nin, sarsılmaz azim ve kararlılığı sonucu, 9 Eylül 1922’de İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu ile zaferle taçlanmıştır. Tarihi bir dönüm noktası olan 19 Mayıs günü, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, gençlerimize bayram olarak armağan edilmiştir.  Geleceğimizin teminatı ve umut kaynağı değerli gençlerimizin; şanlı tarihimizden alacakları ilhamla, istiklalin anlam ve önemini idrakiyle, istiklalimizi daima müdafaa ve muhafaza edeceklerine, ülkemizi; muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine taşıyacaklarına inancım tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Milli Mücadele’de mukaddes vatanımız için canını feda eden Aziz şehitlerimizi ve ahirete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle yâd ediyor, geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını tebrik ediyorum” dedi.

Bizde Gazetemiz adına Türk Milletinin ve Gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yıldönümünü kutluyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.