DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Karabağlı Gaziler Gölcüklü Gazileri ziyaret etti KARDEŞLERİMİZE MİNNETTARIZ

Karabağlı Gaziler Gölcüklü Gazileri ziyaret etti KARDEŞLERİMİZE MİNNETTARIZ

Karabağlı Gaziler Gölcüklü Gazileri ziyaret etti

KARDEŞLERİMİZE MİNNETTARIZ

Bir takım ziyaretler gerçekleştirmek üzere ülkemize gelen Azerbaycan Askeri Dernekler Federasyonu Başkanı Emin Hasanlı ve Karabağ Gazileri bugün Gölcük Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaret ettiler. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk’un da katıldığı ziyarette iki devlet tek millet mesajı verildi.

İki  devlet tek millet mesajı verildi

Gerçekleştirilen  ziyarete Azerbaycan Askeri Dernekler Federasyonu Başkanı Emin Hasanlı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk, Gölcük Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Arslan,Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Gölcük Temsilcisi Mehmet Oğur, Azarbaycan Karabağ Gazileri, Gaziler Derneği Üyeleri katılım sağladı.

İki devletin marşları okundu

Gerçekleştirilen ziyaret bir dakikalık saygı duruşu ve önce İstiklal Marşı’mızın ve ardından Azerbaycan Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı. Gerçekleştirilen ziyarette ilk sözü alan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk konuşmasına, “Öncelikle Azarbaycan’dan gelen gazilerimize hoş geldiniz demek istiyorum. Gazilik mertebesi bilindiği gibi şehitlik mertebesinden sonra verilen en büyük mertebedir. Azerbaycan ile çok eskiye dayanan bir geçmişimiz bulunmaktadır. Gönlümüzden geçen Turan Birliği’nde tüm Türk devletleri beraber olsun ki Dünyada Türk’ün üzerine söz olmasın diye hep düşüncemiz bu. İnşallah ileriki dönemlerde bunlarda gerçekleşir diyoruz. Kardeşlerimiz bize Ocak ayında geldiler. 3 Ocak Mersin’in kurtuluşu,  5 Ocak Adana’nın kurtuluşuna beraber katıldık. Çünkü biliyorsunuz bu illerimiz  de Ermeni zalimini yaşamış illerimizdi biliyordunuz. Hem Adana olsun Mersin olsun. Ermenilerden kurtuluşunun yıldönümünde hep birlikte beraber olduk, arkadaşlarımızdan sağ olsun bizleri yalnız bırakmadılar. Şimdi burada 7 kahraman gazimiz var. Bunlar  44 günlük süren savaşta çok kahramanlık gösterip, 28 yıldır esarette olan Karabağ topraklarını  tekrar Azerbaycan topraklarına katan Kahraman gazilerimiz buradalar. Orada şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi de sağlık ve afiyet diliyoruz. Aynı sorun da bizim başımıza, işte bir tarafta Mehmet kardeşim bu tarafta diğer kardeşim onlardan Allah razı olsun.  Güneydoğu’da ülkemizin Doğusunda, Güneydoğu’sunda, Suriye’de, Irak’ta aynı emperyalist  güçlerin uşakları bizlere bu faaliyetleri gösteriyorlar” dedi.

Yumuk, “Ülkemiz olarak 1984 yılından beri terörle mücadele ediyoruz”

Sözlerine devam eden Başkan Yumuk, “Sizlerin yaşadığınız sorunları bizler daha fazlasını yaşadık. 1984 yılından bu yana yaşıyoruz. Bizlerde ülkemiz olarak 1984 yılından beri terörle mücadele ediyoruz.  Bu ülke büyük ülke, Türk devleti çok büyük bir devlet, Türk milleti yüce bir millet. Bunun da üstesinden geleceğiz hep birlikte inşallah geleceğiz diyorum. Biraz önce Emin Hasanlı Bey  Vali’mizin yanında şöyle dedi; “Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kuvayi Milliye’nin devamı bir Dernek.  Aynı zamanda 3 cumhuriyet kurmuş bir derneğin temsilcileri” dedi. Kuvayi Milliye’den sonra Türkiye Cumhuriyet’i Kuruldu. Kore Savaşı’ndan sonra Kore Cumhuriyet’i kuruldu. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’i kuruldu. O şanlı devletimizle birlikte devletlerimiz ilelebet daim olsun diyoruz. Bizler biliyorsunuz Deniz Kuvvetleri olarak Kore Savaşına katılmadık. İstiklal Savaşında zaten Deniz gücümüz yoktu malumlar. Sadece Nusret mayın Gemisi vardı. Nusret Mayın Gemisi’nin haricinde fazla ve deniz gücümüz yoktu. Ama kara gücü olarak 7’den 70’e, kadından erkeğine, erkenden dedesine herkes yedi düvele karşı daha sonrasında dokuz düvele karşı savaştık. Aynı zamanda içimizdeki o işbirlikçilere karşı en büyük savaşı verdik. Bunlar kimdi Ermenilerle Rumlardı. Onların da üstesinden geldik ama işte yüzlerce binlerce şehit vermişiz. Hepimizin ailesinde bir şehit, gazi vardır ama toprakların vatan olması kolay olmamıştım” dedi.

“Kıbrıs Barış Harekatı’nda 498 canımızı şehit verdik”

Başkan Yumuk sözlerinin devamında, “Bir toprağın vatan olabilmesi için mutlaka oraya mutlaka kanla ter dökülmesi gerekir. Bir ülkenin de var olabilmesi için önce vatanını toprağı olması lazım, arkasından da Devleti ve milleti olması lazım. Bize bunu 1974 senesinde soydaşlarımıza yakın olan en yakın yeri olan soydaşlarımıza Kıbrıs’ta Rumları yapmış olduğu zalimliği önlemek için Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümeti ile meclisiyle almış olduğu karar ile bizlerde Kıbrıs’ta Savaş meydanlarında bu iradeyi gerçekleştirdik. Tabii Kıbrıs Türkiye’ye yakın bir mesafe yer ama 70 kilometre mesafede Ama  deniz aşırı bir ülke olduğu için ya hava yoluyla  ya da deniz yoluyla gideceksiniz. Tabi o zaman bu kadar güçlü bir donanmamız yoktu ama yine gücümüz vardı Allah’a şükür. Hem donanmamızla hem de hava kuvvetlerimizle, kara kuvvetlerimizle, hem de jandarmamızla birlikte bu faaliyeti o zaman gerçekleştirdik.   İki harekatımızda 498 can kardeşimizi, bunu 54 kişisi Kocatepe Gemisinde diğerleri de karda şehit oldular. Şimdi bizim orada bir vatan toprağımız ve orada şanlı bayrağımız dalgalanıyor. Mavi vatan sınırları içinde orası her zaman bizim bir toprağımız. Çünkü her şeyden önce bizim orada soydaşlarımız yaşıyor ve bir sürüde şehit vermişiz. O şehitlerimizin kanın yerde kalmaması için hükmiyetimizi her zaman için devam ettirmemiz gerekiyor.  Nasıl ki 9 Eylül 1922 yılında yunanlıları nasıl Ege’nin soğuk sularına Ege’de göndüysek 1974 senesinde de bizlerde Kıbrıs Barış Harekatı’nda orada Rumların ve Yunanlıları Akdeniz’in derin sularına gömdük.  Vatanımız milletimiz devletimiz var olsun. Yaşasın Azerbaycan Cumhuriyeti Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti Yaşasın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diyorum. Devletlerimiz var olsun teşekkür ederim” dedi.

Hasanlı, “ devletlerimiz her zaman kardeş kalacaktır”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk’tan sonra söz alan Azerbaycan Askeri Dernekler Federasyonu Başkanı Emin Hasanlı konuşmasında, gerçekleştirdikleri ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kendilerine vermiş oldukları destek ile Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra en büyük zafer barışını sağladıklarını ifade etti. Azerbaycan olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne duydukları memnuniyeti ifade ederek iki devlet olarak büyük zaferlere imza attıklarını altını çizerek Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Azerbaycan’ın sonsuza kadar iki kardeş devlet tek millet olarak kalacaklarını ifade ettiler.

Karşılıklı hediye takdiminde bulundular

Azerbaycan Askeri Dernekler Federasyonu Başkanı Emin Hasanlı’nın konuşmasının ardından dernekler ve konuklar arasında şilt, plaket ve hediye takdimleri yapıldı. ziyaret daha sonrasında samimi bir ortamda gerçekleştirilen sohbetin ardından sona erdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.