DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

KSO’ya Avrupa Parlamentosu’ndan önemli konuk

KSO’ya Avrupa Parlamentosu’ndan önemli konuk
31.05.2022
150
A+
A-

KSO ev sahipliğinde ve Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu (S&D) Başkan Yardımcısı İsmail Ertuğ’un katılımlarıyla “Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Türk Sanayinin Uyumu” konulu panel gerçekleştirildi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO), ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Türk Sanayinin Uyumu’ konulu panelde Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu (S&D) Başkan Yardımcısı İsmail Ertuğ’u ağırladı. KSO Konferans Salonu’nda düzenlenen panelde; KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, sanayiciler ve sektör temsilcileri Ertuğ’u ilgiyle dinledi.

EKONOMİK İLİŞKİLER GÜÇLÜ ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, panelin açılışında yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında zaman zaman siyasi sorunlar ve gerilimler yaşansa da ekonomik ilişkilerimizin güçlü bir şekilde devam ettiğini görüyoruz. AB, geçen yıl yüzde 41.3 ile en büyük ihracat pazarımız olmaya devam ediyor. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu doğrudan yatırımların yaklaşık yüzde 60’ı Avrupa ülkelerinden kaynaklanıyor.

GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ

Gümrük Birliği’nin önümüzdeki dönemde kapsamının genişletilerek ve derinleştirilerek güncellenmesiyle birlikte AB ile olan ticaretimizin öneminin daha da artacağını umuyoruz. İş dünyası olarak; Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, Avrupa Birliği ülkelerinin üçüncü ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmalarında ülkemizin de taraf olması ve vize serbestisi en önemli önceliklerimiz arasında yer alıyor.

İKİ TARAFIN YARARINA OLACAK

Gümrük Birliği’nin güncellemesi, Türkiye ve AB ülkeleri bakımından iki tarafında yararına olan sonuçlar yaratacak bir süreç. Dolayısıyla çalışmaların bu yönde hızlandırılması her iki taraf için de önemli. AB ile olan ticaretimizde ulaştırma konusu da ticaret zincirleri açısından kritik bir konu. Ulaşım sıkıntılarını aşmak noktasında; orta ve uzun vadede, AB aday ülke sıfatını da kullanarak ve AB’nin fonlarından faydalanarak; AB’ye olan demir yolu hatlarının modernizasyonunun başlıca hedeflerimiz arasında yer alması gerektiğini görüyoruz.

VİZE SERBESTİSİ KONUSU

Türkiye – AB ticaretinde önemli olan bir başka konu da vize serbestisi. Türk iş insanlarının vize konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıkları bir gerçek. Ülkemiz bunu aşmak için önemli adımlar atarak 72 kriterden 66 tanesini yerine getirdi. Kalan 6 kriter bağlamında yapacağımız reformlarsa, ülkemizin ekonomik ve siyasi iklimi açısından çok değerli olacaktır.

REKABETÇİLİĞİN KORUNMASI

İhracatımızda rekabetçiliğimizin korunması noktasında, Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde bizi en çok etkileyen uygulamalardan birinin de sınırda karbon düzenlemesi olduğunu biliyoruz. Buna göre 5 ürün grubunda -elektrik, alüminyum, çelik, çimento, gübre- AB’ye yapılan ihracat 2026’dan itibaren karbon sertifikasına tabi olacak.  Bunun maliyeti de AB ETS sistemindeki fiyatlara göre belirlenecek. Türkiye’nin özellikle çimento, çelik ve alüminyum sektörleri AB’nin

ithalat yaptığı ülkeler arasında ön sırada.

AB İLE UYUMLU ETS KURULMASI KONUSU

Dolayısıyla düşük karbonlu üretime geçiş sürecinde, ülkemizin pazar ve rekabet kaybı yaşamaması için AB ile uyumlu bir emisyon ticaret sistemi (ETS) tasarlanmasına öncelikle ihtiyacımız var. TOBB olarak, AB ile uyumlu bir ETS kurulması yönünde lobi çalışmalarına destek oluyoruz.

YEŞİL MUTABAKATTA TÜRKİYE VE AB ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Avrupa Birliği’nin ekonomik olarak büyük bir güç olduğundan bahseden Ertuğ, “AB Yeşil Mutabakatı çalışmalarına Türkiye partner ülke olarak önemli bir ülke, ortak işbirlikleri olabilir. Siyasi konular çözüldüğünde Türkiye ilişkileri daha hızlı gelişebilir ki tıpkı 2006-2009-2010 döneminde olduğu gibi. Siyasette duygusallığa yer yoktur. Soğukkanlı ve stratejik yakalaşmak gerekir” ifadelerini kullandı. Ertuğ, Türkiye’nin karbon salınımını düşüren hamlelerle avantajlı ülkeler arasına gireceğini de sözlerine ekledi. Daha sonra soru cevap bölümü ile panel sona erdi. KSO Başkanı Zeytinoğlu ve Meclis Başkanı Tuğrul, İsmail Ertuğ’a teşekkür etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.