DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Millet İttifakı “2021 Mali Yılı Kesin Hesap Bütçesi’ni değerlendirdi “3 YILLIK SÜREÇTE GÖLCÜK’E DEĞER KATACAK PROJE GÖREMEDİK”

Millet İttifakı “2021 Mali Yılı Kesin Hesap Bütçesi’ni değerlendirdi “3 YILLIK SÜREÇTE GÖLCÜK’E DEĞER KATACAK PROJE GÖREMEDİK”

Millet İttifakı “2021 Mali Yılı Kesin Hesap Bütçesi’ni değerlendirdi

“3 YILLIK SÜREÇTE GÖLCÜK’E DEĞER KATACAK PROJE GÖREMEDİK”

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Gölcük Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nda gündem maddesi olan 2021 Mali Yılı Kesin Hesap Bütçesi’ne olumsuz oy veren Gölcük Belediyesi Meclisi Millet İttifakı Grubu üyeleri gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile eden olumsuz oy verdiklerini açıkladılar.

İYİ Parti Gölcük İlçe Başkanlığı’nda bir araya geldiler

Gölcük Belediye Meclisi Millet İttifakı Grubu üyeleri, geçtiğimiz gün İYİ Parti Gölcük İlçe Başkanlığı’nda bir araya gelerek 2021 Mali Yılı Kesin Hesap Bütçesi’ne olumsuz oy vermeleri hakkında açıklamalarda bulundular. Gerçekleştirilen toplantıya CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel, İYİ Parti İlçe Başkanı İsmail Aynacı, Gölcük Belediyesi Millet İttifakı Meclis Üyeleri katılım gösterdi.

Aynacı, “Millet İttifakı Grubu olarak bu bütçeye olumsuz görüş bildirdik”

Gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmasını yapan İYİ Parti İlçe Başkanı İsmail Aynacı, “Bugün meclis toplantısında, 2021 Mali Yılı Kesin Hesap Bütçesi’ni görüştük. Millet İttifakı Grubu olarak bu bütçeye olumsuz görüş bildirdik. Bugün burada grup toplantısı olarak amacımız, 2021 Mali Yılı Kesin Hesap ile ilgili detaylı düşüncelerimizi Gölcük halkı ile paylaşmaktır” dedi.

Naak,“Aslında bizim başkanımızın son karnesi, 2024 yılında ortaya çıkacak”

Gölcük Belediye Meclisi Millet İttifakı Grup Başkan Vekili Pınar Naak, “Seçim sürecinin başlangıcına gidelim. Adaylarımız, Gölcük halkına verdikleri sözlerle oy istiyor. Gölcük halkına hizmet vermek adına oy vermelerini istiyorlar. Ali Yıldırım Sezer’in seçim bildirgesi, bizim başucu kitabımız. Çünkü burada verdiği söz ve taahhütlerle seçimi kazandığını düşünüyoruz. Özelde Gölcük halkı da bize bunu denetleme görevini verdi. Biz de verilen bu sözlerin, bu sözlerle alınmış seçimin takipçisi olarak olumlu bulduğumuz her şeye destek vererek, olumsuz düşündüğümüz, katkı sağladığımız konuları da mecliste bize verilen konuşma yetkimizi kullanarak kamuoyu ile paylaşıyoruz. Kanun düzenleyiciler, buradaki sözlerin aynı zamanda belediyenin stratejik planında yer almasını da istiyor. Bu planlar 5 yıllık yapmayı taahhüt ettikleri kapsayan bir kitapçık var. Stratejik planlar ana hatlardır. Her yıl yapacakları projeleri söylerler. Projeler bir yıl içerisinde de yapılabilir, beş yıl içerisinde de yapılabilir. Ama sonuçlanması gereken, o dönemsellik içerisinde projenin tamamının gerçekleştirilmesidir. Aslında bizim başkanımızın son karnesi, 2024 yılında ortaya çıkacak. Bu stratejik plan, başkanın beş yıllık kitapçığıdır. Her yıl bununla bağlantılı olarak performans planı hazırlanır. Bu plan da stratejik planda olan projelerin hangi oranlarda, hangi yıllarda yapılacağının taahhüdüdür” dedi.

“Görevimiz  bunların gerçekleştirilmesini Gölcük halkı adına kontrol etmektir”

Naak sözlerinin devamında, “2021 yılı için bir performans planı hazırlandı. Bu plandaki projeler, o yıl içerisinde uygulandı ve meclis grubuna 2022 yılının Nisan ayında faaliyet raporu olarak sunuldu. Bizim görevimiz, burada taahhüt ettiklerinin 2022 faaliyet raporunda gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmektir. Grubumuz ve arkadaşlarımızla inceleme yapıyoruz. Bunların TL karşılığı ise şu anda bizim konuştuğumuz 2021 Mali Yılı Kesin Hesabı ile ilgili düşüncelerimizdir. Biz Nisan ayında faaliyet raporu ile ilgili görüşlerimizi bildirdik. Bugün de kesin hesapla ilgili görüşlerimizi komisyon üyesi arkadaşlarımızla bildirdik. Bizim amacımız ve niyetimiz, başkanlarımızın niyeti doğrultusunda Gölcük’e yapılacak her türlü olumlu projeye destek sunmak ve katkı sağlamaktır. Niyetimizin bu olduğu, bizim stratejik plana verdiğimiz olumlu oylardan ve her sene önümüze gelen yapmayı taahhüt ettikleri projelerin performans planlarına ve bütçeye verdiğimiz oylardan bellidir. Görevimiz de bunların gerçekleştirilmesini Gölcük halkı adına kontrol etmektir” dedi.

Yılmaz,“Gölcük Belediyesi, hazırladığı bütçelerle, performans programları ile sınıfta kalmıştır”

Gölcük Belediye Meclisi Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Özgür Yılmaz, “Bugün 2021 Mali Yılı Kesin Hesap’ını görüştük. Bizler göreve geldiğimiz süreçten bu yana Gölcük halkımızın bizlere verdiği sorumlulukla, elimizden geldiğince kent için muhalefet görevini yapıcı olarak yapıyoruz. Bu süreçte bizler, belediye başkanımızın yaptığı seçim beyannamesindeki taahhütlerine karşı hazırladığı stratejik planın güncellenmişine dahi olumlu oy kullanmıştık. Bu doğrultuda hazırlanan performans programı ve bütçelerine de olumlu görüş verdik. Ancak yaşadığımız bu üç yıllık süreçte görüyoruz ki Gölcük Belediyesi, hazırladığı bütçelerle, performans programları ile sınıfta kalmıştır. Bunları bizler söylemiyoruz. Faaliyet raporu kitapçığında belediye başkanının yaptığı ve oranlarını belirlediği sayfalar söylüyor. Demişler ki biz bu bütçeyle performans planına uyup bu faaliyetleri yaptık. Hepsini incelediğimizde geçen ay faaliyet raporu ile ilgili belediye başkanının taahhüt ettiği projelerin bir kısmının hiç başlamadığını, bir kısmının taahhüt ettiği oranda gerçekleşmediğini gördük. Kentsel dönüşümün başladığı şeklinde haberler yapıldı. Biz şunu görüyoruz: Bu üç yıllık süreçte ne kadar bütçeye de kesin hesaplara da baksak önce yaşadığımız kente bakıyoruz. Baktığımız zaman biz sadece protokoller yapmışız, anlaşmalar yapmışız, bakanlık tarafından onaylanmış, taslaktı, avamdı hepsi geçmiş. Bugün Gölcük’e baktığınız zaman faaliyet raporunu iyi inceleyelim, sosyal küçük projeleri çıkaralım ve şunları söyleyelim. Eski sanayi sitesi ile ilgili yapılanlar ortada. Kapalı pazar yeri yapacaklardı, bekliyoruz, yapılanları da görüyoruz. Şehirlerarası otobüs terminalinin ihalesinin iptal olduğu söyleniyor. Ne zaman yapılacak bilmiyoruz. O terminalde bizlerin emeği çok fazladır. Gölcük merkez kentsel dönüşümü konuşmaya gerek yok, herkesin gözünün önünde. Üstgeçitlerin sayısı, yapılanlar olduğu halde taahhüt ettiklerini yapamamışlardır. Yapay resif alanı ve iskele projesini saymıyorum, hayalden öteye değil. Düzağaç Aile Sağlığı Merkezi’ni bekliyoruz. Gölcük’ün çok istediği sokak hayvanları rehabilitasyon merkezini bekliyoruz. Yazlık Ilıcası 2. Etap restorasyonu, biz bunu zaten çözemedik. Daha hiç yapılan bir şey göremedik. Yazlık’ta bir futbol sahası yapılacaktı. Hasaneyn spor kamp alanı yapılacaktı, ne halde olduğunu başkan görüyor.

“Hesap 2024 Mart ayına kadardır, bekleyeceğiz”

 Gölcük’ün en önemli sorunlarından biri otopark sorunudur. Biz beyannamelerine baktık, performansa baktık, bir de yapılanlara baktık. Geçen ayki meclisimizde katlı otoparktan bahsediyoruz, başkanımız kapalı otoparklardan bahsediyor. Biz yaptığımız metinlerde başkanımızın hassasiyetinden dolayı Türkçe sözlük kullanarak çalışıyoruz. Ama bizler katlı otoparkları Gölcük’te göremedik ama görmeyi arzu ediyoruz. Bu projelerin ne zaman yapılacağı belli değil. Hesap 2024 Mart ayına kadardır, bekleyeceğiz. Biz bu süreçte her zaman Gölcük için istişare yapılan tüm konularda belediyenin yanında olduk. Çalışanlar ve bürokratları ile her zaman istişare içerisinde olduk, olunmaya dahil edildiğimiz sürece. Bu konuştuklarımızın bir alt kalemi de bu işlerin ne şekilde yapıldığıdır. Gölcük’ün bütçesi netleşmişti. Mesele gelirlerin arttırılması değil. Siz eğer geçmişten kalanları da bir mücadele yapıp tahsil edebiliyorsanız değerlendirelim ve teşekkür edelim. Bunu göremiyoruz. Bırakın geçmişten kalan vergi ve kira alacaklarını, mevcut yıllardakini de yeterli ölçüde toplayamıyorlar. Baktığımız zaman vergi gelirlerindeki bir yıl sonraya devreden rakamlar, bir öncekinden daha fazla. Büyükşehir Belediye Başkanı, iştirakleri ile ilgili personel sayıları bilgilendirmesini üç yıllık faaliyetlerini anlatırken yapmıştı. Biz bunun cevabını, önerge ile verdiğimiz halde alamadık” dedi.

“Bu kente heyecan katacak projelere bir bütçe ayrılmamıştır”

Sözlerine devam eden Yılmaz, “Bu yılki kesin hesaplara baktığımızda Gölcük Belediyesi’nin kasasına giren para yaklaşık 163 milyon. Bunun yaklaşık 72 milyonu sadece personellere gitmiştir. Belediye personeli oranı yüzde 16. GÖLAŞ üzerinden satın aldıkları hizmet bedelindeki personel gideri, çok astronomik bir rakama çıkıyor. Biz GÖLAŞ’ın bu dönemde yaptığı faaliyetlerin yürütücülüğünü beğendiğimizi her ortamda söylüyoruz. Ama bu alanların dışında, personeller nerede çalışıyor, bunun sayısı nedir, öğrenmek istedik ama öğrenemedik. Bunun dışında bizler kesin hesaplara baktığımızda Gölcük Belediyesi’nin ana kalemlerde yaptığı giderler, geçmişte belde belediyelerinin yaptığı normal harcamalara gitmiş. Bu kente heyecan katacak projelere bir bütçe ayrılmamıştır. Bekleyeceğiz, iki yıl daha icraatları var. Geçmiş geleceğin aynasıdır diyoruz. İki yıl sonrasını da bugünden görmek çok zor olmayacaktır. Mesele gelirlerin belli bir noktaya çekilmesi değil. Siz tahakkuk ettiğiniz vergileri gerçekleştirebiliyorsanız bu başarıdır. Yüzde 90’ların üzerinde bir gelirin gerçekleşme oranı var. Sizin tahakkuk ettiğiniz, kasaya girmesi gereken TL’nin ne kadar girdiğidir. Bunun için ne yaptığınızdır. Sizin bütçenize giren rakamın büyük kesimi merkezi idareden geliyor. Siz gelirinizi arttıracak bir çalışma yapmamaktasınız. Vatandaş ne kadar vergi veriyorsa, merkezi idareden ne kadar geliyorsa o kadar kasaya para gidiyor. Siz de bunu bakımlara harcıyorsunuz. İnşallah bundan sonraki süreçte özellikle stratejik planda beş yıllık taahhüt ettiği projeleri Gölcük halkına kazandırır. Yapıldığı takdirde biz takdir etmesini de biliriz. Yapılmadığı takdirde olmayan bir şeye teşekkür etmemizi de beklemesinler” dedi.

Aynacı, “2017 yılında Gölcük Belediyesi’nin gelişmişlik sırası 137. 2022 yılı sıralamasında 147’ye gerilemişiz”

İYİ Parti İlçe Başkanı İsmail Aynacı, tekrar sözü alarak “Yerel seçimin üzerinden üç yıllık bir zaman geçti. Belediyemizin siyasi ömrünün yarısından fazlası tamamlandı. Biz de Gölcük’te yaşayan, Gölcük için siyaset yapan siyasi partileriz. Temsil ettiğimiz kitleler var. Bizlere muhalefet görevi verildiği için 12 kişilik grupla bu görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz muhalefet olsak dahi destekleyelim, yapın görelim dedik. Geldiğimiz 2022 yılında ortada ne fol var ne de yumurta. Kurumsal firmaların reklamları gibi dipnotlarla yazılar yazılmış. Bugün belediyede yaptığımız toplantıda yüzde 92 olan gerçekleştirme rakamını başarı olarak görmemizi istediler, görmediğimiz için de sitem ettiler. Giderin yüzde 92’sini harcamak onlara göre başarı. Çünkü kamunun malını talan etmeyi siyasi görüşleri gereği seviyorlar. Rakamlar üzerinden siyaset yapmaya çalıştılar. Sanayi Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması var. 2017 yılında Gölcük Belediyesi’nin gelişmişlik sırası 137. 2022 yılı sıralamasında 147’ye gerilemişiz. Yakın ilçemiz olan Başiskele, 2017 yılında 134. Sıradayken 2022 yılında 70’e çıkmış. Bir de uzağa gittik, Çayırova’ya gittik. Çayırova, 135’ten 134’e ilerlemiş. Yakınımızdaki ilçe yüzde 50 ileriye gitmiş. Sen bize bu rakamlarla paranın yüzde 92’sini harcadım desen de bakanlık sana geriye gitmişsiz diyor. Muhalefetten duyunca kimsenin gurur yapmasına gerek yok. Bu başarısızlık, ülkeyi yöneten zihniyetindir. Biz de bunu söyleyeceğiz. Vatandaşımız bunu bilsin istiyoruz. Büyükşehirin yatırımlarını bugün kesin hesapta göremezsiniz derken tüm açıklamalarınızda büyükşehir veya bakanlığın yatırımları ile prim yapmaya çalışıyorlar. Bu ilçeyi yönetemediğinizi, temsil ettiğiniz zihniyetin 25 yılımızı çaldığını biz vatandaşa söyleyeceğiz. İki yıl sonra da nasıl hizmet yapıldığını vatandaşımıza göstereceğiz” dedi.

Gürel, “Kağıt üzerinde her şey güzel gözükse de icraata gelince hiçbir şey yok”

‘CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, “Geldiğimiz noktada en başta Gölcük için yapılacak her türlü olumlu esere destek olacağımızı ifade ettik. Geçen üç yıllık süreçte Gölcük ilerleyeceğine daima geriye gelmeye başladı. Rakamlara baktığımız zaman başarı gibi gözüküyor ama insanımız rakamlarla pek ilgilenmiyor. İki senelik pandemi süreci yaşadık, insanımız sosyal aktivite bekledi, onlar ortada zaten yok. Gelişmişlikte nereden nereye düştük. Nefes aldığımız bu kentte geri kalmışlık açıkça görülüyor. Düğün yapan vatandaşımız salon bulamayıp Başiskele’ye gidiyor. Sahile gitmek isteyen de Başiskele’yi tercih ediyor. Başiskele nereden nereye geldi. Şapkamızı önümüzde koymamız lazım. Başkan yapacağı projeleri anlatan bir kitapçık yapmış ama iki yıllık süre geçti, eski sanayi sitesi adeta kaderine terk edildi ve yatırımcı aranıyor. Gazi Ortaokulu, AVM projesi ile yıkıldı, zemini düzeltilerek otopark yapıldı. Kentsel dönüşüm zaten ayrı bir sıkıntı. Hala ne olacağı belli değil. Basın açıklamasında zararın 100 milyonluk kısmını büyükşehirin üstlendiğini söylüyorlar. Kağıt üzerinde her şey güzel gözükse de icraata gelince hiçbir şey yok. Yol yapılıyor ama sonrasında hep kazılar yapılıyor. Yollar, damalı bohça gibi tamir halinde. Övündükleri Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi var, baktığınız zaman karşıya geçmeniz için yaya geçidi yok. Geçitler yolun başında ve solunda, sadece iki tane var. Kavaklı sahilindeki yolda kot farkı var. Derme çatma işler yapılıyor. Çalışmaları da hep Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Gölcük halkı bizlere denetleme görevi verdi. Biz her şeye muhalefet edeceğiz diye bir şey yok. Olumlu gördüklerimizi destekleyeceğiz. Biz Gölcük için diyoruz, faydası dokunacak diyoruz ve onlara meclis grubumuzda hep destek veriyoruz. Biz kocaman bir köyde yaşar duruma geldik. Eskiden donanma veya diğer daire müdürlüklerinden emekli olanlar Gölcük’e yerleşiyordu, şimdi buradan kurtulma derdindeler. Bu zihniyet, en tepeden en aşağıya kadar yansımaktadır. Halkımız bize yetkiyi verdiklerinde bu şehir, bu ülke nasıl yönetilir herkes görecek. Bu duygu ve düşüncelerle herkese teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.