DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, ‘SOSYAL GÜVENLİK ÇALIŞANLARI GERÇEKTEN MUTLU MU?’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, ‘SOSYAL GÜVENLİK ÇALIŞANLARI GERÇEKTEN MUTLU MU?’
18.05.2022
250
A+
A-

Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, 16-22 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

‘Çalışanlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumu haftasını kutluyorum’

Başkan İmre, ‘Değerli Arkadaşlarım; Çalışma hayatındaki verimliliğe ve çalışma barışına katkıda bulunması ve sosyal güvenlik bilincinin ülkemizde gelişmesine katkı sağlaması umuduyla, SAVDES-SEN Ailesi adına Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarımızın Sosyal Güvenlik Haftasını kutluyorum. SAVDES-SEN olarak, 01 Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolundaki 52 ayrı kurumda örgütlenme kararını aldığımız 14 Kasım 2021 tarihinden sonraki kısa sürede daha detaylı tanıma fırsatı bulduğum Sosyal Güvenlik Kurumunun ve çalışanlarının Türkiye Cumhuriyetini ayakta tutan dinamiklerden birisi olduğuna ve ülkenin bekasına katkı sunduğuna yürekten inanıyorum’ dedi.

‘Peki biz ne istiyoruz?’

Sendika Başkanı İmre, açıklamasının devamında, ‘Ancak, kendimi şu birkaç basit soruyu sormaktan da alamıyorum. Acaba,  Sosyal Güvenlik Kurumu bu önemli görevleri tüm yurt sathındaki 533 ayrı merkezde yerine getiren 33.000’i aşkın çalışanının mali ve sosyal haklarını ne ölçüde koruyabiliyor? Taleplerini ne ölçüde karşılayabiliyor? Sosyal Güvenlik çalışanları gerçekten mutlu mu? Şu kısa sürede aldığım intiba tüm sorularımın cevabı hayır. Hepimiz biliyoruz ki, çalışanlar varsa Sosyal Güvenlik Kurumu da var. Çalışanlar başarılı ise kurum ve sistemin işleyişi de başarılı, çalışanlar mutlu ise hizmet alan vatandaşlarda mutlu olur. Peki, biz ne istiyoruz?Genel hususlara değinmeden kısaca kurum bazında açıklayayım. Unvanlar gözetilmeksizin, eğitim durumuna göre tüm çalışanlara 3600 Ek Gösterge verilmesini, Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı, Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü, Şube Müdürü ve Sosyal Güvenlik Merkez Müdür Yardımcıları ile fiilen bu görevi yapanlara “Makam ve Görev Tazminatı” ödenmesini, “Sosyal Güvenlik Uzmanı” kadrosuna, her yıl düzenli olarak kurum çalışanları arasından özel yarışma sınavıyla atama yapılmasını, Zorunlu atamaya tabi personelin atandıkları yerde geçirecekleri sürelerin, istekleri halinde iki katına kadar çıkarılmasına imkân verilmesini, Sosyal Güvenlik Sistemine sağlanan katma değer kapsamında, kurum çalışanlarına brüt asgari ücret tutarı üzerinden yılda iki defa ikramiye ödenmesini, Süre ve kişi sınırlaması olmaksızın, fazla çalışma ücretlerinin tatmin edici bir düzeye yükseltilmesini, İcra Memuru kadrosunda görev yapan personele 3’üncü Derece kadrosu ve yeşil pasaport hakkının verilmesini. Memur kadrosunda görev yapan personele Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni kadrosu verilmesini, Şeflerin “Özel Hizmet Tazminatının” artırılmasını ve kurumda imza yetkisiyle Şef görevini ifa eden personele vekalet-yetki ücreti verilmesini, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri bünyesinde kurulan komisyonlarda görev alan personele “Huzur Hakkı” ödenmesini, Taşrada yemek çıkarılmayan ünitelerde görev yapan personele, yemek ücreti ödenmesini, Kurumda sözleşmeli kadroda görev yapan personelin kadroya geçirilmesini, Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin, Hazine ve Maliye Bakanlığında olduğu gibi “Müfettiş” kadrolarına atanmasını, Kurum personelinin muayene ve ilaç katılım paylarından muaf tutulmasını, istiyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan ve Yönetim Kurulundan öncelikle bu konular hakkında bir an evvel çözüm bekliyoruz.’

‘Ellerinde “Bıçak Kemiğe Dayandı.” Yazan pankart. Tam bir tiyatro ve trajedi’

İmre, son olarak, ‘Son olarak başka bir konudan da bahsetmeden geçemeyeceğim.Yetkili konfederasyon bağlısı Büro Memur Sen, memur hakları için Sosyal Güvenlik Haftasında ve Sosyal Güvenlik Kurumu önünde eylem ve basın açıklaması yapıyor. Ellerinde “Bıçak Kemiğe Dayandı.” Yazan pankart. Tam bir tiyatro ve trajedi.Şimdi sorarım. Bu ülkede 12 yıldır yapılan 6 ayrı toplu sözleşmeye kim imza attı? Memurları bu hale kim düşürdü? Kalem kimin elinde? Yetki sende değil mi? Kemiğe dayanan bıçağın bir ucu senin elinde değil mi? Elinizdeki bıçağa bakmadan “Bıçak kemiğe dayandı” derken, şu ana kadar memurlara yapılanlar az geldi de, derdiniz kemiğimizin içindeki iliği de mi sökmek? Güldürmeyin kendinize. 12 yıldır memurları mahvettiğiniz yeter. Gölge etmeyin, başka ihsan istemez. Bu duygu ve düşüncelerle, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarımızın Sosyal Güvenlik Haftasını tekrar kutluyor, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını da kutlar saygılarımı sunuyorum’ diyerek açıklamalarını tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.