DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

AYNA OLALIM

16.06.2022
397
A+
A-

Genelde ve çoğunlukla hepimiz birbirimizi seviyoruz. Evet, belki sevmek zorunda da değiliz ancak saygı duymak zorundayız. Bu saygınlığı zaman zaman yaşadığımız olumsuz davranışlarla ya da abartılmış “ben” ile yitiriyoruz.

İletişimde problemler yaşandığında bir, iki, üç derken kişiye olan saygınlıkta yok oluyor. Oysa öncelikle kendimize saygı duyduğumuzda problemler yaşanmayacak ve başkaları da bize saygı duyacaktır.  Bizler o zaman başkaları tarafından reddedilme düşüncesinde olmayacak yalnızlık duygusu yaşamayacağız.

 ‘Kendimiz’ olduğumuzu başardığımızda insanlarla daha iyi iletişim kuracağız. Zihnimizi olumlu düşünmeye alıştırdığımızda aydınlanacaktır. Bu biraz zaman alsa da zihnimizi karanlık düşüncelerden uzak tutabildiğimiz sürece gönlümüzdeki sevgi daha büyüyecektir.

Günün birinde bir derviş, hocasına

“Hocam ‘ayna olmak’ diye bahsettiğiniz konuyu tam olarak idrak edebildiğimi düşünmüyorum.

Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?” der.

Hocası dervişi dinler ve ertesi sabah onunla göl kenarında buluşmasını ister.

Derviş gün ağarmadan yola çıkar. Bu kadar erken bir saatte hocasının ne anlatacağını merak etmektedir.

Gölün kenarında konuşurlar:

– Evlat, senin iki gözbebeğinden birinde bir leke var. Hangisi olduğunu biliyor musun?

– Hocam çok ufak yaştan beri yanınızdayım. Tekkemizde benim bildiğim hiçbir yerde ayna yok. Uzun zamandır kendi gözbebeklerime bakma şansım olmadı.

– Önce gözlerini kapat ve hangi gözbebeğinde leke olduğunu bana söyle. Ama sakın yanlış söyleme. Eğer bilemiyorsan bilmiyorum de.

GÖRMEK İSTEMEYENDEN DAHA KÖR KİMSE YOK

Hoca cebinden çıkardığı bir ayna parçasını dervişin suratına tutar. Derviş gözleri kapalı halde hissetmeye çalışır ama nafile…

– Bilemiyorum.

– Birinci ders:

*Bu dünyada görmek istemeyenden daha kör kimse yoktur. Eğer biri görmek istemiyorsa, gözlerini hakikate sıkıca kapatmışsa ona ayna tutman imkânsızdır.

*Hoca yavaşça dervişin başını eğer ve bir çamur birikintisine bakmasını ister. Derviş ne kadar dikkatli baksa da gözbebeklerini göremez.

-İkinci ders:

*Kendini temizlememiş kimse sana berrak bir ayna olamayacaktır. Etrafında seçtiğin insanların samimi birer gönül yolcusu olduklarından emin ol.

*Derviş, hocasının dediklerini dikkatle dinlemektedir.

 Hoca gölden bir kap temiz su alır ve dervişin önüne koyar.

Derviş tam eğilip gözbebeklerine bakacakken hoca hırkasını çıkarıp dervişin başını örter. Derviş:

– Hocam bütün güneşi kapattınız. Karanlıkta hiçbir şey göremiyorum.

– Üçüncü ders:

*Zihnin karanlığı kalbin aydınlığına gölge düşürdüğünde ayna işlevini yitirir. Birine ayna tutmak istiyorsan kalbini sevgiye açtığından emin olmalısın.

*Hoca hırkayı kaldırdığında derviş kendi gözlerini görebilmeye başlar. Bir süre baksa da gözbebeklerinden birindeki lekeyi göremez.

– Hocam, ben hâlâ lekeyi göremiyorum.

– Sevgili evlat, aslında gözbebeklerinden birinde leke yok. İnsan zihinle baktığında kusur, gönülle baktığında aşk görür.

*Kendimizle ilgili takıldığımız kusurların çoğu sahte aynaların bize gösterdiği yanılsamalardır* .

Bir ustanın çırağa karşı en büyük görevi çırağın kalbinde yatan bir usta olduğunu ona anımsatmaktır.

 *Her insanın kalbinde hakikat gizlenmiştir.* Bizim görevimiz o hakikate ayna olmaktan başka bir şey değildir. (alıntı)

Sufizmde ( Türk Dil Kurumuna göre, tasavvuf inançlarını benimseyerek kendini Tanrı’ya adamış kimse, İslam gizemcisi, sufi,mutasaavıf) şöyle söylenir: “Baktığımızda gördüğümüz tek hakikat kendi yansımamızdır.”

 Yine Mevlana’da buna benzer bir söz söylemiş. “Tabiatında kusur görmek varsa; tavuskuşunda çirkin ayaktan başka bir şey görmezsin.”

Birbirimize baktığımız da sizce ne görüyoruz?

Hadi o zaman şimdi sevdiğin birinin gözlerine bakar mısın? 0rada kendini görüyor musun?

Susarak sadece hayatında ne kadar anlamlı ve değerli olduğunu düşün. Baktığın gözler sana ayna olacaktır.

 Gönül gözüyle bakabilmemiz dileğiyle…(aysuazak@hotmail.com)

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.