DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu yoğun katılımla başladı KÜLTÜR, EDEBİYAT VE SANATA GÖLCÜK’TEN BÜYÜK KATKI

Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu yoğun katılımla başladı KÜLTÜR, EDEBİYAT VE SANATA GÖLCÜK’TEN BÜYÜK KATKI

Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu yoğun katılımla başladı

KÜLTÜR, EDEBİYAT VE SANATA GÖLCÜK’TEN BÜYÜK KATKI

Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu; Diyarbakır Milletvekili önceki dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker’in yaptığı açılış oturumu ve bir birinden değerli akademisyenlerin bildirileri ile başladı.

Gölcük Belediyesi edebiyat sempozyumların serisinin dördüncüsü olan; Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu başladı. Geçen yıl vefat eden düşünce ve Türk edebiyatının önemli ismi merhum Sezai Karakoç’un hatırasına atfen, Kazıklı Kervansarayı Kültür Yapısı’nda düzenlenen sempozyuma Türkiye’nin dört bir yanından birbirinden değerli akademisyenler bildirileri ile katıldı. Sempozyum açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Milletvekili önceki dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker, yakından tanıdığı Karakoç hakkında önemli bilgiler paylaştı.

SEMPOZYUM’A ÖNEMLİ İSİMLER KATILIM SAĞLADI

Sempozyumun açılışına; Diyarbakır Milletvekili önceki dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Kocaeli Vali Yardımcısı Abdulrauf Ulusoy, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kocaeli Barosu Başkanı Gültekin Candemir, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı,Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Mustafa Eren, İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

SEZER, ‘GÖLCÜK’ÜN EDEBİYAT VE SANATLA ANILMASINI HEDEFLİYORUZ’

Programın açılışında konuşan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Bu yıl 4.’sünü düzenlediğimiz sempozyumda özellikle merhum Sezai Karakoç’u ele almamızın, ‘Diriliş’ fikri üzerinde tartışmaların sadece edebiyatçı ve düşünce adamı olmanın çok ötesinde, birkaç yüzyıllık milli tarihimiz içerisinde farklı bir yer arz eden Karakoç’un değerlendirilmesi, incelenmesi ve özellikle gençlerimize anlatılmasını hedefledik. Çünkü Sezai Karakoç sadece bir edebiyatçı değil aslında bu toprakların yetiştirdiği çok önemli bir mütefekkir. Gençlerimiz özellikle düşünce dünyasında ve bu düşünce dünyasının sembolize edildiği bir kelime olan diriliş davasını anlamalarını arzu ettik. Bizler, yerelden memleketimizin kültürüne, edebiyatına, sanatına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu uğurda inşallah çalışmaya devam edeceğiz. Sempozyuma teşrif eden tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“300 ŞİİR İÇİNDEN GELECEĞİN BÜYÜK ŞAİRİNİN ŞİİRİ SEÇİLDİ”

Sempozyumun açılış konuşmasında Diyarbakır Milletvekili önceki dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker ise yanında ve yakınında olduğu, aynı zamanda hemşehrisi olan Karakoç’dan övgü ile bahsetti. Konuşmasında zaman zaman Karakoç’un şiirlerini seslendiren Eker, “Sezai Karakoç için gül çok önemli. İlk yazdığı şiirlerde ‘Rose’ ismi ile bizim hayatımıza şiiri getiriyor. Onun için biz Sezai Karakoç’u gülle yâd ederek başlıyoruz. Karakoç; Gaziantep’te lisedeyken Büyük Doğu Dergisi ile tanışıyor. Üstat necip Fazıl ile onun dergisiyle. Oraya ‘Mehmet Levendoğlu’ ismi ile şiir gönderiyor. O şiir dergide yayınlandığında, ‘Bu şiir 300 şiir arasından seçilmiştir’ yazıyor altında. 300 şiir içinden, geleceğin büyük şairinin şiiri seçiliyor” şeklinde konuştu.

“BÜYÜK BİR ŞAİR DOĞUYOR”

Karakoç’un edebiyata sonradan da benzeri çok az yazılabilen mısralar kazandırdığını belirten Eker, “1954-55 yıllarında Cemal Süreyya ile birlikte Şiir Sanatı Dergisini çıkarıyorlar. Karakoç, okuldan sıra arkadaşı olan Cemal Süreya ile birlikte bir şiir yolu açıyorlar. Bir dergi çıkarıyorlar. Karakoç’un o dönem yazdığı ‘Balkon’ şiiri, yeni ve yeni bir şiir yolunun açılışının önemli örneğidir. Aynı zamanda modern Türk Edebiyatının köşe taşı şiirlerinden bir tanesidir.  Çünkü orda imgeler, çağrışımlar, metafizik, gerçek üstücülük var. Daha önce okuduklarımın hepsi açık şiirler, geleneksel şiir formunda yazılmışlar. Ama artık iş değişiyor; Sezai Karakoç, Sezai Karakoç oluyor. Büyük bir şair doğuyor” ifadelerini kullandı.

AKADEMİSYENLER BİLDİRİLERİ İLE SEMPOZYUMA KATKI SUNDU

Sempozyum verilen aranın ardından Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu’nun başkanlığını Prof. Dr. Hayati Develi’nin yaptığı 1. Oturum; Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı’nın, “Edebiyatımızda bir ‘Diriliş Topluluğu’ Var mı?”, Sakarya Üniversitesi SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu’nun “Bir Okul Olarak Diriliş Dergisi”, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Taştan’ın “Uyanış, Yenidendoğuş, Gelişme ve Devrim Kavramları Etrafında Diriliş’i Anlamak” konulu bildirileri ile devam etti.

SEMPOZYUM KİTAP HALİNE GETİRİLECEK

Merhum Sezai Karakoç’un edebiyat anlayışı ile Diriliş Dergisi’nin ele alındığı sempozyumda; 31 akademisyen bildiri sunacaklar. 2 gün sürecek sempozyumun ardından, akademisyenlerin bildirileri kitap haline getirilecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.