DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Gölcük’te hayat boyu öğrenme bir görevdir DONANMA KENTİNE YAKIŞIR

Gölcük’te hayat boyu öğrenme bir görevdir DONANMA KENTİNE YAKIŞIR

Gölcük’te hayat boyu öğrenme bir görevdir

DONANMA KENTİNE YAKIŞIR

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Hayat Boyu Öğrenme Haftası Anıtpark’ta düzenlenen tören ile başladı. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 76 alanda açılan 1325 kursta eğitim gören kursiyerler açtıkları stantlar ile eserlerini sergilediler.

Etkinliği katılım yoğun oldu

 Anıtpark’ta düzenlenen programa Gölcük kaymakamı Cengiz Karabulut, Stajyer Kaymakam Mert Çanga, Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Belediye Başkan Yardımcısı Fikret Ormancıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Necmettin Türkmen, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular, Kocaeli Üniversitesi Ali Özbay MYO Müdür Doç. Dr. Mine Can,  Gölcük Muhtarlar Dayanışma Derneği başkanı Bilge Saral ve muhtarlar,  Siyasi Parti İlçe Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Okul Müdürleri, Usta Öğreticiler ve kursiyerler katıldı.

Bando gösterisi büyük beğeni aldı

Tören Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bandosunun gösterisi ile başladı. Bando gösterisinde çalışan birbirinden güzel müzikler katılımcılardan büyük beğeni aldı. Ardından bir dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal marşımızın okunması ile başlayan törende açılış konuşmasını Halk Eğitim Merkezi Müdürü Necmettin Türkmen yaptı.

Türkmen,  “Kurumlardan 7.797’si erkek ve 15.393’ ü kadın olmak üzere toplam 23.190 kursiyer yararlandı”

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Necmettin Türkmen yaptığı konuşmada, “Hayat boyu öğrenme haftası etkinliği kapsamında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün düzenlediği ‘Açılış Programına hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. 20. yüzyıldan bu yana dünya, sosyal, ekonomik ve kültürel olarak çok önemli değişim ve dönüşünler yaşamaktadır. Söz konusu bu değişimler bireylerin hayatları boyunca eğitim almaları gerekli kılmakta, içinde bulundukları topluma ve bu hızlı değişimlere ayak uydurmalarını gerektirmektedir. Bireyin günlük hayatını toplumla uyumlu bir şekilde sürdürebilmesi ve mesleğindeki gelişmeleri yakından takip edebilmesi de kendini yenileyebilmesi ile mümkündür. Bireyin kendini yenilemesi ise ancak ‘Hayat Boyu Öğrenme’ ile sağlanabilir. Hayat boyu öğrenme, bireyin olduğu yerde gerçekleştirebilen; yer, zaman, yaş, eğitim düzeyi gibi her türlü kısıtlamayı ortadan kaldıran bir kavram olduğu için dünyada ve ülkemizde eğitim alanında yürütülen çalışmalar arasında öncelikli korunma gelmiştir. Hayat Boyu Öğrenmenin en aktif şekilde gerçekleştirildiği yerler yaygın eğitim kurumları ve halk eğitim merkezleridir. Halk Eğitim Merkezlerinin artık dikiş-nakış kursları ile anılan yerler olmaktan çıkmıştır. Merkezlerimiz her yaşta, ilgiye ve cağın ihtiyaçlarına uygun eğitimlerin verildiği hayat boyu öğrenme merkezlerine dönüşmüştür. Gölcük Halk Eğitim Merkezlerimiz bünyesinde 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında Genel, Mesleki-Teknik ve beceri alanları kurs modüllerinden 464 ‘ü farklı kurum ve kuruluşlarla iş birliği kapsamında olmak üzere toplam 1325 kurs açılmıştır.  Kurumlardan 7.797’si erkek ve 15.393’ ü kadın olmak üzere toplam 23.190 kursiyer yararlanmıştır” dedi.

Destek veren herkese teşekkür etti

Sözlerine devam eden Türkmen, “Kurslar kurum binamız okullar, dernekler, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimlerin sağladığı mekânlarda verilmektedir. Eğitim alanında yürüttüğümüz bu çalışmalar esnasında her zaman yanımızda olan başta Gölcük Kaymakamımız Sayın Cengiz Karabulut’a, kurs merkezlerine bizlere tahsis eden, her türlü giderini karşılayıp vatandaşların hizmetine sunan ve hiçbir desteğini bizden esirgemeyen Gölcük Belediye Başkanımız Sayın Ali Yıldırım Sezer’e Kocaeli büyükşehir Belediye Başkanlığına ve yine katılardan dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Caferi Tayyar Mert’e huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum. Bugün burada Halk Eğitim Merkezimizde düzenlenen kursların bir kısmını sergilemeye ve canlı performanslarla kursların tanıtımı ve görünürlüğü yaygınlaştırma hususunda emek veren öğretmenlerimiz, usta öğrencilerimiz ve kursiyerlerimizle sonsuz teşekkürler. Sözlerime burada son verirken hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Ayrıca hafta boyunca her gün yapacağımız etkinlikler ve programlarda işbirliği yaptığımız kurumlar oldu. çalışmalarıyla destek sunan Şehit Cengiz Topel İlkokul, Ömer Seyfettin Ortaokulu, Barbaros İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Anadolu Kalkınma Vakfı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ne teşekkürlerimizi sunarım” dedi.

Sezer, “Gölcük gerçekten bu konuda kendini göstermiş durumda”

Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer katılımcıları selamladıktan sonra yaptığı konuşmasında, “Bugün ne güzel bir günle Gölcük’te bir aradayız. Sanki burada bir panayır havası var.  Az önce Sayın Halk Eğitim Müdürümüzün yaptığı konuşmada Hayat Boyu Öğrenmenin sürekli devam edeceğini söyledi. Dinlediğimde şöyle düşündüm; Öğrenmenin yaşı yok, sürekli olarak yeni bir şeyler öğrenebiliyoruz. Kursiyerlerimizi yeni bir şeyler öğrenebiliyorlar  ama burada hayat boyu öğrenme ile birlikte bir yandan da meslek ve sanat ediniyorlar. Dolayısıyla rakamlara baktığımız zaman binlerce rakamlara ulaşmış durumdayız. Gölcük gerçekten bu konuda kendini göstermiş durumda. Kaymakamlık, Belediye, Büyükşehir Belediyesi arasındaki ve üniversite arasındaki iş birliklerinin aslında çok ender ve en güzel örneklerinden birini Gölcük’te görebiliyoruz. Ben bu noktada desteklerinden dolayı Sayın Gölcük Kaymakamımız Cengiz Karabulut’a, Halk Eğitim Müdürümüze, Milli Eğitim Müdürümüze, Usta Yöneticilerimize ve birbirinden güzel  bu güzel eserleri meydana getiren kıymetli hemşerilerime ve sanatkârlara teşekkür ediyorum. Bunların aynı tempo da devam etmesi için biz yerel yönetim olarak elimizden geleni diğer bahsi geçen kurumlarla olduğu gibi uyumlu bir şekilde çalışmaya devam edeceğizi saygılarımızla arz ediyor hepinize teşekkür ediyorum hayırlı günler diliyorum” dedi.

Karabulut, “Yaşam Boyu Öğrenme konusunda Kocaeli ilinde örnek bir ilçeyiz”

Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut yaptığı konuşmasında, “Yaşam Boyu Öğrenme konusunda Kocaeli ilinde örnek bir ilçeyiz. Çalışmaların ilkini KOMEK sergisi açılışında yapmıştık. KOMEK kursları kapsamında yaklaşık 5 bin 800 vatandaşımız bu eğitimden istifade etti. Bizim Halk Eğitim Kurslarımızda da 23 bin civarında katılım oldu. İkisini beraber düşündüğümüz zaman 30 Bin’e yakın bir rakama denk geliyor. Bizim ilçemizdeki toplam öğrenci sayımızda 32 bin. Yani ilçemizdeki öğrenci sayısı kadar  vatandaşımıza bir ulaşmışız. Sevindirici olan bu eğitimi alan kitlenin önemli bir kısmı kadınlarımızdır. Bu eğitimleri verirken kadınlarımıza yönelik farklı eğitimlerimizde kendilerine sunduğumuz sağlıkla ilgili, çocuk geliştirme, çocuk bakımı ile ilgili, eğitimler veriyoruz. Ev ekonomisi ile ilgili, eğitimler veriyoruz. Dolayısıyla her alanda eğitimler veriyoruz. Geri dönüşüm malzemeli kullanarak eserler meydana getiriyoruz. Bulunduğumuz süreçte çevreye duyarlı geri dönüşüm malzemelerini kullanılıyor.bundan sonraki çalışmalarında aynı kararlılıkla hızla devam edeceğine eminim. Bu ürünlerin ortaya çıkmasında zamanlarını ayırıp gelip eğitim alan başta kursiyerlerimizi, Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı çalışan usta öğreticilerimizi, milli Eğitim personelimizi, belediye çalışanlarımızı, belediyemizi, katkı sağladıkları için teşekkür ediyorum. Sergimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.   

Dans gösterisi ve müzik dinletisi büyük beğeni aldı

Konuşmaların ardından Gölcük Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile hazırlanan Barbaros İlkokulu Halk Oyunu ekibi Öğretmenleri Tuba Akyüz ve Merve Barış Baş yönetiminde hazırladıkları halk oyunlarını sergilediler. Öğrencilerin gösterisi katılımcılardan büyük beğeni aldı. Program daha sonrasında Gölcük Halk Eğitim Merkezi Müzik Alanı Usta Öğreticileri Doğan Aktaş ve Ruşen Abdullaoğlu’nun müzik dinletisi ile devam etti. Usta Öğreticiler Doğan Aktaş ve Ruşen Abdullaoğlu’nun müzik dinletisi davetlilerden büyük beğeni aldı.

Plaket ve sertifikaları verildi

Program daha sonrasında plaket töreni ile  devam etti.  Gölcük Halk Eğitim Merkezinin en yaşlı kursiyeri olan Bedriye Meydanlı’ya plaketini Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut takdim etti. Gölcük Halk Eğitim Merkezi tarafından  düzenlenen okuma yazma kursuna katılıp belge alan Rüveyda Uygur, Sevda Dik ve Esra Dik’in belgelerini Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer takdim etti. Aysel Ekmen, Asiye Günler ve Nebiye’ Yücel’in belgelerini Stajyer Kaymakam Mert Çanga takdim etti. Son olarak Şerife Aktaş, Miyeser Er ve Edibe Güven’in sertifikalarını İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi tayyar Mert takdim etti.

Stantlar gezildi  

Plaket ve sertifika töreninin ardından ilçe protokolü tarafından Anıtpark’ta kurulan stantları gezdiler. Stantlarda kursiyerler yıl boyunca aldıkları eğitim ile öğrendiklerini ve hayata geçirdikleri eserleri protokol üyelerine tanıttılar. Törenin sonunda usta öreticiler tarafından hazırlanan eserler Gölcük Kaymakamı Cengiz karabulut ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert’e takdim edildi. Tören toplu fotoğrafın ardından sona erdi.

Haber: Serap DURUKAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.