DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Osman Ay, evlenecek çiftlere yardım eli uzatmaya devam ediyor 20 DAMATLIK HEDİYE ETTİ

Osman Ay, evlenecek çiftlere yardım eli uzatmaya devam ediyor 20 DAMATLIK HEDİYE ETTİ

Gölcüklü esnaf Osman Ay, evlenecek olan damatlara 20 çift damatlık takımı hediye etti. Ay, ‘Düşenin elinden tut ki sen de düştüğün zaman tutacak bir el bulasın’ dedi.

‘DÜŞENİN ELİNDEN TUT Kİ SEN DE DÜŞTÜĞÜN ZAMAN TUTACAK BİR EL BULASIN’

Ay, ayrıca Marketine gelen müşterilerine de 300 adet Yasin-i Şerif hediye etti. Sevilen esnaf Osman Ay, ‘Değerli Kardeşlerim;Bir başkasının yaşamasına YARDIM etmeyen YAŞADIĞINI bilemez .Eğer herkes bir başkası için birşey yaparsa dünyada ihtiyaç içinde kimse kalmaz yardımlaşma ve dayanışma bir toplumun gelişmesi için en güzel vesiledir minnet sahibinin ihtiyacını gidermek dostluk kapısının anahtarıdır aldığımız şeylerle geçici bir süre var olur ama verdiğimiz şeylerle ebediyen yaşarız mucize oldun diye DUÂ edeceğimize YARDIM etmek için ne yapabiliriz? diye sormalıyız dostlara acılarını paylaştığını göstermek birlikte yaş tutmakla değil onlara yardım etmekle olur MUHTAÇ KARDEŞLERİMİZE yardım etmek hem kişiye şeref kazandırır hem de onu insanların dilinden korur dostunda düşmanına da YARDIM et çünkü o zaman dostunla daha yakın DOST düşmanınla daha DOST olursun ..size yapılan en ufak bir yardımı sakın unutmayınız yaptığımız en büyük yardımı ise hiç bir vakit hatırlamayınız..  Düşküne YARDIM et bir gün sen de düşersin kimsenin gönlünü incitme bir gün seninde gönlünü yakarlar.  Arkadaş el uzatıp  seni yerden kaldırandır DOST ise onu aşağı çekeceğini bildiği halde sen daha düşerken el uzaktandır.’ dedi.

‘DÜNYALIK MAL SANA YÖNELDİĞİ ZAMAN SENDE VERMESİNİ BİL’

Ay, açıklamalarını devamında, ‘Yaşamda edindiğim en büyük bilgi şudur kardeşlerim;  Kendi kendine yardım etmeyi bilmeyen hiç kimseye YARDIM edemez.  Bazen YARDIM için uzanan bir ele karşılık vermelisin ve bazen her şeyi kendi başına yapamayacağını kabul etmek zorundasın..  Dünyalık mal sana yöneldiği zaman sende vermesini bil…zira vermek o malı tüketmez dünyalık mal senden yüz çevirdiği zaman yine VER çünkü o mal devamlı sende kalmayacaktır..Hz.Ali..   İnsanlar birbirlerine YARDIM etmeyi çoktan bırakmış HERKESİN tek derdi vicdanını rahatlatmak sokakta mendil satan çocuğa para vermek bile zor gelir onun yerine sosyal medyada mendil satan çocuğun fotoğrafını paylaşmak yeter onlara. Din kardeşine onun haberi olmadan YARDIM eden kimseye Allah.da AHİRETTE YARDIM eder’ dedi.

‘YAKTIĞINIZ SADECE SİGARA DEĞİL GELECEĞİNİZ’

 Ay, geçtiğimiz haftalarda farkındalık yaratılmak için kutlanan Dünya Sigara İçmemem Günü hakkında da önemli konulara değindi. Ay, ‘Değerli Kardeşlerim; Dünya sigara içmeme günü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 31 Mayıs günü Dünya Tütünsüz Günü olarak amaca yönelik çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Küresel tütün salgını önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almakta ve dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olmaktadır sigara dumanında 5300 den fazla kimyasal madde mevcuttur bu kimyasal maddelerden bugüne kadar 70 den fazlası kanser yapıcı etkiye sahip maddeler olarak tanımlanmıştır yapılan incelemelere göre 1.8 milyon kişinin Akciğer kanser tanısı  aldığı ve her yıl 1.6 milyonunun da hastalığa bağlı hayatını kaybettiği belirlenmiştir tüm bu riskler göz önünde bulundurularak tütünle mücadele de sağlanan başarı ile bağımlılıktan uzak sağlıklı nesillerin yetişmesine büyük katkı sağlayacaktır’ ded.

‘SAATLER GÜNÜ SİGARA ÖMRÜ KISALTIR’

 ‘Alışkanlık anahtarı kaybolmuş bir kelepçidir’ diyen Osman Ay, ‘Ülkemizde tütünle mücadele çalışmaları siyasi iktidarın kamu otoritesinin yerel yönetimlerin sivil toplum kuruluşlarının medyanın iş birliğinde büyük bir kararlılıkla sürdürülmektedir toplumu bilinçlendirmek toplum sağlığını korumak bağımlılıklardan uzak sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlamak temel hedeflerimizdir tam dumansız Türkiye için tütünle mücadele çalışmaları kararlılıkla ve güçlendirilerek devam etmektedir. Dünya Tütün gününde sizde bir adım  atabilir sigara bağımlılığından kurtulabilirsiniz, sigarayı bırakmak istiyor fakat bırakamayacağınızı düşünüyorsanız, bu süreçte destek alabileceğiniz bir çok kurum olduğunu unutmayın. Bağımlılıkların tümü bir hastalık ve tedavisi mümkündür. Evvelâ umutların yanar  sonra seni yakarsın sonra hayatın söner SİGARA içmeyen biri olarak kalmak için gereken tek şey bir daha SİGARA içmemendir. Sağlıklı uzun bir yaşam için sizde tütün kullanımını bırakabilir ve çevreniz için tütünsüz bir dünyayı destekleyebilirsiniz’ diyerek açıklamalarını tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.