DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

ÖSYM Kocaeli Sınav Koordinasyon Kurulunun 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)Tedbirleri ile İlgili Basın Duyurusu

ÖSYM Kocaeli Sınav Koordinasyon Kurulunun 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)Tedbirleri ile İlgili Basın Duyurusu

ÖSYM Kocaeli Sınav Koordinasyon Kurulunun 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı  (YKS)Tedbirleri ile İlgili Basın Duyurusu

18 Haziran 2022 Cumartesi ve 19 Haziran 2022 Pazar günleri yapılacak olan 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı  (YKS) sınavı ile ilgili ÖSYM Kocaeli Sınav Koordinasyon kurulunca alınan tedbirler aşağıya çıkarılmıştır.

 1. 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022 YKS) ilişkin genel bilgiler:
SINAV ADISINAV TARİH VE SAATİSINAV SÜRESİ
2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Temel Yeterlilik Testi18 Haziran 2022 Cumartesi Saat: 10.15165 dk.
2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Alan Yeterlilik Testi19 Haziran 2022 Pazar Saat: 10.15180 dk.
2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yabancı Dil Testi19 Haziran 2022 Pazar Saat: 15.45120 dk.
 BAŞVURAN ADAY SAYISIBİNA SAYISI
 TYTAYTYDTTYTAYTYDT
İZMİT- BAŞİSKELE- KARTEPE-DERİNCE28.00917.4321.748935410
 • Adayların sınavın yapılacağı binalara girebilmeleri için yanlarında; aday şifreleri ile internetten kendilerinin edinecekleri Sınava Giriş Belgesi ve T.C. Nüfus Cüzdanı/ Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (veya süresi geçerli pasaport/ K.K.T.C Kimlik Belgesi/ Pembe-Mavi Kart/ Geçici Kimlik Belgesi (Fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu veya fotoğraflı, barkodlu-karekodlu)/ T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından verilen süresi geçerli Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kimlik Belgesi veya Uluslararası Koruma Statü Sahibi Kimlik Belgesi/ T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından verilen Geçici Koruma Kimlik Belgesi (Suriye Uyruklular için) / T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından verilen Uzun Dönem İkamet İzni Belgesi/İnsani İkamet İzni Belgesi (Çin Halk Cumhuriyeti Uyruklu Uygur Türkleri için)  bulundurmaları gerekmektedir. T.C. Nüfus Cüzdanında, T.C. Kimlik Numarası ile fotoğraf bulunmalı ve fotoğrafın üzerinde soğuk damga basılı olmalıdır. T.C. Nüfus Cüzdanı elle veya daktilo ile sonradan doldurulmuş olmamalıdır. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Sınava girmek için gerekli belgeler yanında olmayan adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacaktır.
 • T.C. Nüfus Cüzdanı, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve süresi geçerli pasaport dışındaki kimlik bilgilerinin bulunduğu belgeler (sürücü belgesi, öğretim elemanı, öğretmen, öğrenci belgesi, meslek kimlik kartları vb.) sınava giriş için geçerli belge olarak kabul edilmez.
 • Tüm görevliler (hizmetliler dâhil) ile adayları elle ve/veya aynı zamanda ÖSYM tarafından temin edilen ses modu açık olan el dedektörü ile üst kontrollerini/aramalarını titizlikle yaparak sınav binasına alınacak,
 • Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, kağıt/madeni para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla,
 • Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik cihaz, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,
 • Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,
 • Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,
 • Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,
 • Kutu/şişe içerisinde ilaçlarla binaya kesinlikle alınmayacaktır.

       Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav öncesinde, sınav sırasında veya sınavdan sonra bu araç gereç ve eşyaları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

Sağlık kurulu raporu ile kanıtlanmış hastalığı olan adaylar, sınavın başvuru kılavuzunda belirtilen süreler içinde sağlık kurulu raporunu ÖSYM Başkanlığına vermiş ve raporu ÖSYM Başkanlığınca kabul edilmiş ise Sınava Giriş belgelerinde yazılı ilaç, gıda ve cihazlarla engelli binalarında ya da YSYM binalarında sınava girebileceklerdir.

Kaza, hastalık, tedavi vb. nedeniyle geçici sağlık sorunu olan adaylardan işaretleyici yardımı isteğinde bulunmayan ve yardıma ihtiyacı olmaksızın sınav salonuna gidebilecek durumda olan adaylar; sınav binası girişinde güvenlik görevlileri tarafından elle ve dedektörle dikkatlice kontrol edilmek kaydı ile ilaç (tane ile), sargı bezi, koltuk değneği, atel, yürüteç, baston, boyunluk, korse, oturma simidi, alçı, bandaj, dizlik, göz damlası, astım ilacı/pompası/sprey ile Sınava Giriş Belgesinde belirtilen bina ve salonda sınava girebileceklerdir.

 • Adaylar ve sınav görevlileri kağıt para ve metal para ile sınav binasına girebileceklerdir.
 • Kimlik tespit işlemleri sosyal mesafeyi koruyarak maskeleri açtırmak suretiyle yapılacaktır.
 • Adaylar ve görevliler isterlerse kendi maskeleri ve yanlarında getirecekleri el dezenfektanı ile sınav binasına (elle ve/veya el dedektörü ile aranarak) alınacaktır.
 • Bina girişinde yığılmaya yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri ve sınavdan en az bir saat önce sınav yapılacak bina önünde bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.
 • Adayların sınav binasına alınma işlemi sabah oturumlarında saat 10.00’a, öğleden sonra oturumlarında 15.30’a kadar devam edecektir. Bu saatten sonra gelen hiçbir aday, sınav binasına kesinlikle alınmayacak ve sınav binasının kapısı girişlere kapatılacaktır.
 • 18 Haziran 2022 Cumartesi günü 07.00 ile 17.00 ve 19 Haziran 2022 Pazar günü 07.00 ile 15.30 saatleri arasında Nüfus Cüzdanını veya T.C. Kimlik Kartını kaybeden ve yeniden çıkarmak isteyen adaylar için aşağıda adresi verilen İzmit / Başiskele / Çayırova / Darıca / Derince / Gebze / Gölcük / Karamürsel / Kartepe / Körfez İlçe Nüfus Müdürlükleri açık tutulacaktır ve “2022 Yükseköğretime Geçiş Sınavı-Sınav Giriş Belgesi” ile güncel bir fotoğrafını yanında getiren adaylara yeni kart düzenleninceye kadar geçerli olacak “Geçici Kimlik Belgesi” verilecektir.
İLÇEADRESİTELEFON
İZMİTİzmit Kaymakamlığı Yenişehir Mahallesi Ova Sokak No:38 PK:41050 İzmit/KOCAELİ0262 321 53 26
DERİNCEYavuz Sultan Mahallesi Cumhuriyet Cd.No:23 PK:41900 Derince/KOCAELİ0262 239 44 00
BAŞİSKELEYeni Kaymakamlık Binası, Serdar Mah. Selahattin Eyyübi Cad. No:3 Başiskele/KOCAELİ0262 343 40 19
GEBZEHacı Halil Mahallesi Hükümet Caddesi No:94 41400 GEBZE/KOCAELİ0262 646 46 00
GÖLCÜKMerkez Mahallesi Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi NO:5 K:3 PK:41650 GÖLCÜK/KOCAELİ0262 414 40 49
KARAMÜRSELHükümet Konağı 4 Temmuz Mahallesi Gazanfer Bilge Caddesi No:21/4 Kat:4 41500 Karamürsel / KOCAELİ0262 452 13 05
KARTEPEFatih Sultan Mehmet Mah.Kartepe Kent Meydanı Sokak No:1 PK:41100 Kartepe/KOCAELİ0262 371 19 55
KÖRFEZHacı Osman Mahallesi Hızır Reis Caddesi No:132/A PK:41800 KÖRFEZ/KOCAELİ0262 528 79 72
ÇAYIROVAŞekerpınar Mah.Süleyman Demirel Cad. No:17 Çayırova0262 658 14 30
DARICAFevzi Çakmak Mah. Aliye Sok. No:14/A Darıca0 262 745 80 86
 1. Sınav için gerekli olan iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete ÖSYM tarafından her bir aday için temin edilecektir.
 2. Hiçbir aday salon tutanağında belirtilen süre dolmadan binadan çıkamaz. Bu konuda BSS ile Bina Güvenlik görevlileri gerekli önlemleri alır. Bu süre dolmadan binadan çıkan adayın sınavı geçersiz sayılır. Sınav süresinin salon tutanağında belirtilen zamandan önce salondan çıkmak zorunda olan adaylar salona tekrar geri alınmaz (engelli salonları hariç). Salondan çıkan aday, bir salon görevlisi tarafından Bina Sınav Sorumlusu odasına götürülür ve izin verilen çıkış süresine kadar orada bekletilir.
 3. Sınavın güven ve huzur içerisinde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla; sınav yapılacak binaların yakınında kurulacak pazarlarda ilgili belediyeler tarafından gürültünün ve sesli satışın önlenmesi ve pazar girişlerine gürültü yapılmaması ve sessiz olunması hususunda afiş ve tabelaların asılması sağlanacaktır. Araçların klakson çalmalarına, araç konvoyları oluşturulmasına ve inşaat-yol çalışması yapılmasına izin verilmeyecek ve bu konuda ilgili kurumlar tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.

Tüm adaylara başarılar dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM Kocaeli Sınav Koordinasyon Kurulu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.