DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Saral’dan Büyükşehir’e teşekkür ‘ MUHTARLARIMIZIN BİLGİSAYARLARI YENİLENDİ’

Saral’dan Büyükşehir’e teşekkür ‘ MUHTARLARIMIZIN BİLGİSAYARLARI YENİLENDİ’

Gölcük Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkanı Bilge Saral, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Muhtarlara hediye edilen bilgisayarlar ve katılım sağladığı engelsiz şurası hakkında bilgi verdi. Başkan Saral Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bilgisayarlar için teşekkür ederek,  “Muhtarlarımız için bu bilgisayarların yenilenmesi bizleri mutlu etti” dedi.

“ Bilgisayarlarımızın yenilenmesi bizleri mutlu etti”

Başkan Saral yaptığı açıklamada, “ Muhtarlarımızın kullandığı bilgisayarların belli  bir ömrü var. Bu kullanım ömrü bitince 5 senede biri 6 senede bir Büyükşehir Belediyesi bilgisayarlarımızı yeniliyor .Şimdi bilgisayarlar 6-7 sene olmuştu. Artık çok ağırlaştı. Yazıcılarımız da sürekli arıza vermeye başladı. Ayrıca bizler biliyorsunuz pandemi döneminde toplantılarımızı hep Zoom üzerinden yaptık. Bu bilgisayarlarımızda da bizim kamera olmadığı için talepte bulunmuştuk, kamera talebinde. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi sağ olsun bizim bu isteklerimize ses verdi.  Ayrı kamera almak yerine hem de portatif olarak istediğimiz yerde kullanabilelim diye Laptop almaya karar verdi. Kocaeli genelindeki 472 Muhtara Laptop dağıttı. Yazıcılarımızda inşallah en kısa sürede gelecek. Onun çalışmasını yapıyorlar. Biz bu vesileyle kendilerine gerçekten teşekkür ediyoruz. Çünkü bir yere giderken, en azından iş yapmak için, çalışabilmek için bu portatif olarak bilgisayarların yanında taşınma şansı da var. Onun için yani bütün muhtarlarım adına özellikle Gölcük Muhtarları adına  ben Büyükşehir Belediye başkanımıza, Muhtarlıklar Dairesine ve  emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bizlere büyük destekleri var. Bu konuda  muhtarların hepsi çok mutlu heyecanlı. Şimdi bilgisayarlarımızı aldık. Bu hafta içinde kurulumunu yapacaklar. Şirket elemanları gelecek, açacaklar yüklemelerini yapacaklar, biz dernek başkanlarınınkini yüklemelerini yaptılar ve o şekilde teslim ettiler. Muhtarlarımızın da bu hafta içinde gerekli yüklemelerini yapacaklar” dedi.

“Aktif yaşlılık masasında görev aldım”

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Engelsiz Şurasında görev aldığını ifade eden Başkan Saral, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birçok konuda Tarım Şurası, Spor Şurası gibi konularda olduğu gibi engelsiz yaşamla ilgili, engelsiz kent  yaratabilmek adına, ön planda olabilmek, sorunları giderebilmek adına bir engelsiz şurası gerçekleştirdi. Çok yoğun ve kalabalık oldu. Katılım çok yüksekti. O katılım vesilesi de şunu gördüm; gerçekten ilimizde ve ilçemizde  engelli vatandaş sayısı gerçekten azımsanmayacak kadar fazla. Bu konuda sevinerek gördüğün bir şey var; sivil toplum örgütleri de duyarlı olmuş, onlar da aktif hale gelmiş ve koşturuyorlar. Açılış konuşmalarından, yapılacak işlerden bahsetmenin arkasından öğleden sonra da çalışma masalarında şurada görev aldım. Benim görev aldığım masanın konusu aktif yaşlılıktı.  Yaşlılık bir nevi bir yerde yavaş yavaş insan hayatının ağırlaştığı, boşa kaldığı bir dönem. Bunu en iyi şekilde  insanlarımıza bu yaşlılık dönemine en iyi şekilde nasıl geçirmeleri gerekiyor, ihtiyaçları neler, neler yapmak istiyorlar. Bu konuda bir sürü fikir alışverişinde bulunduk. Bir sürü üniversitesinden, sivil toplum örgütlerinden, kurumlardan kişiler vardı. Herkese kendi biriminde yaşadığı sorunlar, yaşlılar hakkında üzerinde gördükleri sorunlar sıkıntıları gündeme getirdi. Yani ben de o sınıfa girdiğim için artık aktif bir yaşlı olarak neler yapılması gerektiğini, kişilerin nasıl davranması gerektiğini, onlar için neler yapılması gerektiğini konusunda ben de orada düşüncelerimi gündeme getirdim” dedi.

“Vatandaşlarımız yeni bir mahalleye taşındıktan sonra muhtarlığa uğrayarak kendisini tanıtmalı”

Sözlerine devam eden Başkan Saral, “Bunlar bir rapor haline getiriyor ve özellikle benim  orada üstüne basa basa söylediğim şey şuydu; Biliyorsunuz orada bütün kurumlar söylerken şunu söyledi. “Biz muhtarlarla iletişim halindeyiz. Muhtarlar mahallelerindeki işte yaşlıların bildiriyorlar, ihtiyaç sahiplerini bildiriyorlar,  sıkıntısı olan yaşlıları bildiriyorlar” diye ama ben de şunu söyledim. Hatta bana bir şikayette bulundu bir arkadaş dedi ki “Muhtarımız bize bilgi vermedi”. Ben de şunu söyledim; Üstüne basa basa söylüyorum.  Maalesef şu anda herkes her konuyu muhtarlardan  öğrenmeye çalışıyor ama zannediyorlar ki eskisi gibi ya da işte bin kişilik iki bin kişilik nüfuslar değil mahalleler. Onun yanında en önemlisi artık sistem adres kayıt sisteminden olduğu için vatandaş, Muhtar mahallesine gelen vatandaşı gideni tanıyamıyorum. Sadece sistemde isim olarak görebiliyor. Çünkü o kişi muhtarlığa gelmiş olsa, muhtarımızla birebir yüzyüze gelmiş olsa o kişinin hakkında bilgi alma şansı çok muhtarın. Dedim ki bu sistem muhtara kapalı olduğu sürece, muhtar bu sistemden girip öğrenemediği sürece muhtarların da size faydalı olma şansı yok. Onun için bir talebimiz oldu, dedik bunu da raporunuzu ekleyin. En azından yine nüfusa kayıt olsun insanlar, sistem icabı ama mutlaka kayıt olduktan sonra muhtarlığa gelsinler. O kişiler bir şekilde Muhtara kendilerini göstersinler ve muhtarlar da o vatandaş engelli mi, yaşlı mı, genç mi, çalışan bir insan mı , mağdur mu onunla konuşmalarından bütün bu bilgileri, dokümanları alabilsin. Bu olursa dedik çok güzel detaylı bir envanter çalışması olur. Hem yaşlılarla ilgili hem engellilerle ilgili yaptığımız toplantıda şunu gördük. Her kuruma şunu sorduk; yaptığınız işlerde yaşlı sayısı, yaşlı emekli sayısı, yani yaşlılarla ilgili detaylı bir bilginiz var mı diye sorduk. Hiçbir kurumda doküman ve rapor yoktu. Maalesef kurumlar arasında da koordine olmadığı için muhtarlardan da bu bilgi alındığı için daha doğrusu, yani muhtarın her gün kapı kapı dolaşıp bu bilgiyi alma şansı yok ki. Gölcük’te 10.000 nüfuslu bir mahalleler var Bir de bunların illere bağladığımız zaman durum ortada. Böyle bir şans olmadığı için çok eksiklikler oldu. Koordine konusunda, raporlar konusunda. Bir istatistik yapılamıyor. Bunun için bizim önerilerimiz bunlardı. Güzel bir Şura’ydı. Ben sonucunun inşallah hayırlı olmasını diliyorum. Bu tür şuralarında her konuda yapılması dileğiyle Büyükşehir’e de bu vesile ile teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.