DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 48. Yıldönümünde Gölcük’ten Mesaj

’KIBRIS TÜRK’TÜR TÜRK KALACAK’

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 48. Yıldönümü münasebetiyle ilçemizde tören düzenledi. İlçe Protokolünün katılım sağladığı törende ‘Kıbrıs Türk’tür Türk kalacak’ mesajı verildi.

Katılım oldukça yoğun oldu

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Deniz Ana Üs ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aziz Bakıoğlu, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mahir Sarıdağ, Gölcük Belediye Başkan Yardımcıları, Kaymakam Refiki Mert Can Çanga, Türkiye Gaziler Derneği Kocaeli İl Başkanı Nurettin Recep Sağlık,Türkiye Gaziler Derneği Gölcük Şube Başkanı Mehmet Arslan, Türkiye Gaziler Derneği Karamürsel Şube BaşkanıYaşar Göközkutve Gaziler, kaymakamlık daire müdürleri, siyasi partilerin ilçe başkan ve yöneticileri, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ve vatandaşlar katılım gösterdi.

İlçe Müftüsü Emin Yılmaz Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu

Program 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.Ardından İlçe Müftüsü Emin Yılmaz Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu ve başta Kıbrıs Şehitlerimiz ve ahirete intikal etmiş olan Kıbrıs Gazilerimiz olmak üzere tüm ölmüşlerimiz için dualar okundu. 

Arslan, “Türk ordusu, Türk milletinin özü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatıdır”

Duaların ardından açılış konuşmasını Türkiye Gaziler Derneği Gölcük Şube Başkanı Mehmet Arslan konuşmasında, “Kıbrıs Barış Harekatının 48. yılını kutlamak ve aziz şehitlerimizi ve ahirete intikal etmiş kahraman gazilerimizi anmak üzere düzenlenen törene hoşgeldiniz. Sizleri Türkiye Muharip Gazileri Derneği adına saygı ile selamlıyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri 20 Temmuz 1974 günü havadan indirme ve denizden çıkarma harekatını başarıyla icra ederek Kıbrıs’taki darbeyi bertaraf etmiş ve Kıbrıs Türklerini büyük bir katliamdan kurtarmıştır. Böylece adada barış ve istikrar sağlanmıştır. Bugün Kıbrıs Türk’ü, kendi vatanında kendi bayrağı altında hür ve bağımsız yaşamaktadır. Kıbrıs adasının etrafında geniş petrol ve doğalgaz yatakları bulunmaktadır. Küresel ve emperyalist güçler dikkatlerini bu bölgeye kaydırmışlardır. Bu nedenle Kıbrıs adasının önemi eskiye göre daha da artmıştır. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti’nin 1974’de Kıbrıs’a müdahalesinin ne denli haklı ve gerekli olduğunu da göstermektedir. Türk ordusu ve onun kahraman askeri cumhuriyet tarihi boyunca kendilerine verilen her türlü savaş görevini üstün cesaret ve kahramanlık örnekleri sergileyerek başarıyla yerine getirmiştir. İç ve dış terör örgütleri, tüm vatan hainleri her zaman ve her yerde Türk Ordusunun demir yumruğu ile ezilmeye mahkumdur. Türk ordusu, Türk milletinin özü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatıdır. Kahraman Kıbrıs Gazileri, 48 sene önce Kıbrıs’ta canınızı ortaya koyarak, fedakarca ve cesaretle savaştınız. Türk devletinin iradesini, kararlılığını ve haklılığını düşmana kabul ettirdiniz. Sizler 48 yıl önce savaş meydanlarında hizmet ederek gazi olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Sizleri gösterdiğiniz kahramanlık ve cesaretinizden dolayı kutluyorum. Kıbrıs Barış Harekatı’nda 498 can kardeşimiz, 70 Mücahit ve 270 Kıbrıs Türkü şehit oldu. Şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan Kıbrıs Gazilerini Türkiye Muharip Gaziler Derneği adına rahmet ve saygıyla anıyorum. Hayatta olan gazilerimize de sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı kardeşlerimize kurdukları cumhuriyetin şanlı bayrağı altında hür ve bağımsız bir şekilde yaşamlarında sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.” dedi.

Sezer, “Kıbrıs’ın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz2

Ardından söz alan Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer konuşmasında, “Kıbrıs Barış Harekatı’nın bugün 48. Yılını kutluyoruz.  Geçen süre içerisinde baktığımız zaman bu harekatın oradaki Kıbrıs Türklerinin hayatlarını teminat altına aldığı gibi burada kurulmuş olan devletin barış ve istikrar getirdiğini söyleyebiliriz. Milletimizin kendine güveni açısından, buradaki vatandaşlarınızın, soydaşlarımızın hayatlarını kurtarılması açısından büyük önem taşıyan bir harekattır. Kıbrıs için  “Batmayan uçak gemisidir” ibaresi kullanılmıştır. Kıbrıs’ın ne kadar önemli olduğunu bu yakın zamanda da bir kez daha görmüş bulunuyoruz. 1974 yıllında ki Harekata katılan ve harekatta şehit olan kahraman şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi öncelikle şükranla anmak istiyorum. Ahirete intikal etmiş olan kahraman gazilerimizi de rahmet ve minnetle yad ediyorum” dedi.

Karabulut, “Biz Kıbrıslı vatandaşlarımızın her zaman yanındayız”

Ardından söz alan Kaymakam Cengiz Karabulut konuşmasında, “Bugün Türk tarihinin en önemli günlerinden bir tanesinin seneye devriyesini hep birlikte yaşamaktayız. Kıbrıs Barış Harekatı’mız gerçekleştirilene kadar oradaki soydaşlarımız, vatandaşlarımız yoğun bir etki altındaydılar. Dönemsel olarak hızlı bire şekilde katliam dercesine varacak boyutlara kadar ilerledi. Bunu en son halkası da Kıbrıs Rum Kesimi’nin Yunanistan’a bağlanmasına ilişkin adada gerçekleştirilen darbe oldu. Bu darbeyle beraber artık amaç Kıbrıs’ı tamamen bir Yunan adası haline getirip Yunanistan’a bağlamak idi. Tabi biz devlet olarak buna kayıtsız kalmamızmümkün değildi. Bu harekat yapılıncaya kadar her türlü uluslararası hukukun gerektirdiği girişimlerde bulunduk. 1960 anlaşmasıyla garantör ülkelerden biri Türkiye’ydi. Biz gerekli müdahalenin yapılması için o tarihte İngiltere’yle irtibata geçtik. Fakat İngiltere garantör ülke olarak  böyle bir müdahaleden yana tavır sergilemedi. Ülke olarak oradaki soydaşlarımızı kaderine terk etmemiz mümkün değildi. Adanın komplesine barış getirebilmek amacıyla 20 Temmuz 1974 günü bu harekatı gerçekleştirdik ve kahraman ordumuz çok kısa bir süre içerisinde adada soydaşlarımızı ve adadaki vatandaşlarımızı Rum zaliminden kurtardı. Bu süreçte şehadet mertebesine erişen hem askerlerimiz hem de Kıbrıs Türkü vatandaşlarım, Mücahitlerimiz oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta bulunan gazilerimize sağlık sıhhat afiyet diliyorum. Biz Kıbrıslı vatandaşlarımızın her zaman yanındayız. Dün böyleydi, bugün böyle ve bundan sonra da böyle olacaktır” dedi.

Vekil Katırcıoğlu, “İyi ki varsınız”

Son olarak söz alan AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu konuşmasında, “Çok önemli bir gün. Bugün 48. Yılını andığımız Barış Harekatı için bir araya geldik. Tüm adaya barış getirmek üzere ama öncelikle soydaşlarımıza uygulanan zulmü sonlandırmak adına başlatılan bir harekattı. Allah’a çok şükür bugün adaya bir barış gelmiştir ama mücadele bitmemiştir. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanımız kapalı Maraş Bölgesini açarak aslında Kuzey Kıbrıs’ta ekonominin canlanması noktasında uluslararası hukukun verdiği yetkiyle birlikte süreci yönetiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti hiçbir zaman başka bir ülkenin toprağına gözünü dikmemiştir. Nerede bir zulüm varsa, nerede bir mazlum varsa hukuktan ayrılmadan, uluslararası hukukun verdiği yetkiler noktasında hem bizzat maddi desteğini verir hem de insani ve vicdani desteğini verir. Bu herekatın Türkiye Cumhuriyeti’nde önemli bir dönüm noktasına sebep olduğunu buradan belirtmek istiyorum. Kuzey Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra Amerika’nın bize uyguladığı bir silah ambargosu vardı. Kötü komşu mal sahibi yapar sözünden yola çıkarak O gün Türkiye Cumhuriyeti anladık kikendi yerli ve milli savunma sanayisini kurması gerektiğini anladı. O dönemden başlayan adımlar son 20 yılda da Cumhurbaşkanımızın liderliği ve kararlılığında yaptığı bütün hamlelerle birlikte bugün %80’i bulan yerli ve milli savunma sanayimizle birlikte yolumuza devam ediyorum. Ben anlamda bugün bizleri bir araya getiren Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şube Başkanı Mehmet Arslan Bey’e ve çok değerli mensuplarına çok teşekkür ediyorum. Bu cennet vatana, al bayrağın altında bize vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Gazilerimize minnet ve şükranla selamlıyorum. Bizim şehitlerimizi kutup yıldızlarımızdır. Biz mücadelemize her zaman insani, vicdani ve hukuki olarak devam edeceğiz. İyi ki varsınız” dedi.

İlçe Protokolüne Anı Madalyası takdim edildi

Konuşmalarından ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi tarafından ilçe protokolüne anı madalyası takdim edildi. Tören lokma ikramı ve toplu fotoğraf çekinin ardından sona erdi.

Haber: Serap DURUKAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.