DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

‘GELİN BU BAYRAM KİMSESİZLERİN SEVİNCİ OLALIM’

‘GELİN BU BAYRAM KİMSESİZLERİN SEVİNCİ OLALIM’

Gölcük İlçe Müftüsü Emin Yılmaz,

GELİN BU BAYRAM KİMSESİZLERİN SEVİNCİ OLALIM’

Gölcük İlçe Müftüsü Emin Yılmaz, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde hem Bayram mesajını hem de vekalet yoluyla kurban kesimi hakkında önemli bilgiler verdi. Müftü Yılmaz, ‘Yüce Allah’ın biz kullarına sevinç ve mutluluk kaynağı olarak armağan ettiği eşsiz zaman dilimlerinden biri olan Kurban Bayramı’na kavuşmanın hazzını yaşıyoruz’ dedi.

‘Yeryüzündeki bütün Müslüman kardeşlerimizin mübarek Kurban Bayramı’nı yürekten tebrik ediyorum’

Müftü Yılmaz, yaptığı açıklamada, ‘Arafat’ta vakfeye duran bütün hacılarımızın, aziz milletimizin ve yeryüzündeki bütün Müslüman kardeşlerimizin mübarek Kurban Bayramı’nı yürekten tebrik ediyorum. Yüce Allah’ın biz kullarına sevinç ve mutluluk kaynağı olarak armağan ettiği eşsiz zaman dilimlerinden biri olan Kurban Bayramı’na kavuşmanın hazzını yaşıyoruz. Bayramlar, bizleri fıtratımızla buluşturan, sevgi ve kardeşlik bağlarımızı güçlendiren, birlik, beraberlik, paylaşma, dayanışma ve rahmet günleridir. Kurban, Rabbimize, birbirimize, hakka, hakikate, iyiye, doğruya, güzele, yakın olmak demektir’ dedi.

Bayramlar bütün insanlığın sevinci olursa anlam kazanır’

Müftü Yılmaz, ‘Onun için bu kutlu zamanları fırsat bilerek, ailemiz, akrabalarımız ve yakınlarımızla hemhal olmalı, sevgi ve merhamete muhtaç yetim, garip, hasta, yaşlı ve kimsesizlerin sevinci olmalıyız. Ayrıca, milletçe dayanışma ve kenetlenmeye muhtaç olduğumuz bugünlerde, kurban ve bayram, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi pekiştiren büyük bir nimet ve ibadettir. Diğer yandan Bayramlar bütün insanlığın sevinci olursa anlam kazanır. Dolayısıyla, bugün, açlık, yoksulluk, zulüm ve şiddet sarmalında kuşatılan dünyanın felaha kavuşması ve insanlığın hep beraber bayramı yaşaması için çalışmak önemli bir vazifemizdir. Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin ve yeryüzündeki bütün Müslüman kardeşlerimizin ayrıca Arafat’ta vakfeye duran bütün hacılarımızın, mübarek Kurban Bayramı’nı yürekten tebrik ediyor, bu bayramın, barış, mutluluk ve huzurun yeryüzünün her yerine hakim olduğu bir dünyanın inşasına vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum’ ifadelerine yer verdi.

Kurban kesimi hakkında merak edilenler

İlçe Müftüsü Emin Yılmaz, Ülkemiz ve ilçemizde kurban kesimleri, vekalet yoluyla kurban kesimi, stantları, Kurban yerleri ve kesiminde yapılması gerekenler hakkında önemli bilgiler verdi. İşte Müftü Yılmaz’ın verdiği bilgiler;

Vekalet yoluyla kurban kesimi hakkındaki geçmiş yıllara ait bilgiler nelerdir?

2020 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle yürütülen Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu konusu vaaz ve hutbelerde anlatılarak vatandaşlarımız bilgilendirilmiştir. Bu bağlamda Müftülüğümüze 449 adet vekâletle kurban bağışı yapılmış, bazı vatandaşlarımız da banka ve internet yoluyla kampanyaya katılmış ve toplam bağış sayısı 847’e ulaşmıştır.

2021 yılında ise Müftülüğümüze 418 adet vekâletle kurban bağışı yapılmakla birlikte bazı vatandaşlarımız da banka ve internet yoluyla kampanyaya katılmış ve toplam bağış sayısı geçen yıl 988 olarak tamamlanmış bu sayısını 2022 yılı içinde başkanlığımızın çalışmaları ve halkımızın teveccühü dikkate alındığında artarak devam edeceği düşünülmektedir.

Vekalet yoluyla kurban bağış standı ne zamana kadar açık kalacaktır?

Cevap 2: Vekalet Yoluyla Kurban Bağış Standımız Arefe günü akşam 19:00 kadar Özsebersler önünde açık, Bayramın 1. Günü Müftülüğümüz binasında akşam 18.00’e kadar açık olacaktır.

Kurban satış ve kesim yerlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Hayvan satış ve kesim yerlerinin birbirine yakın yerde kurulmasının sağlanmasına. Bu satış ve kesim yerlerinin çevre ve halk sağlığı, koku ve gürültü rahatsızlığı oluşturmaması için mümkün olduğu kadar yerleşim alanları, konutlar ve şehir merkezinin dışında kurulmasının sağlanmasına, ayrıca yeteri sayıda çöp konteynırı ve hayvanlar için su temininin sağlanması,

Gerekli görülen durumlarda 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 4 (ilkeler), 12 (hayvanları kesimi), 13 (hayvanların öldürülmesi), ve 14. (yasaklar) maddeleri ile 28. maddesinin (1) bendi gereği İdari Para Cezası uygulanmasına, devam edilecek olup kurban satış ve kesim yerlerinin ilgili tebliğ hükümleri doğrultusunda denetlenebilmesi için müftülüğümüzün teklifi ve kaymakamlığımızın tensibi ile 2 ekipten oluşan kurban kontrol ve denetim birimi oluşturulmuş olup bu ekipler 100’ün üzerinde denetim gerçekleştirilmiştir.

Kurbanlık kesim vasfi taşıyan hayvanların kesimine müsaade edilmesine, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanları yerine, öncelikle erkek olan hayvanların kurbanlık olarak tercih edilmesi gerektiğinin hatırlatılması,

Kesim yeri sahiplerinin, kurbanları Covid-19 tedbirleri kapsamında kalabalık ve yoğunluğa mahal vermeyecek şekilde randevu sistemiyle kesmelerine konusunda bilgilendirmeleri yapılmıştır.

Türkiye Diyanet Vakfı Gölcük Şubesi tarafından kesilen kurbanların etleri kimlere ve nasıl dağıtılmaktadır?

2021 yılında Türkiye Diyanet Vakfı Gölcük Şubesi tarafından 26 büyükbaş kurbanlık kesilmiş olup, 182 hisseye tekabül eden kurbanlıkların etleri, Cami görevlilerimiz aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılmış, takribi 400 aile kurban etlerini almanın mutluluklarını dile getirmişlerdir.

Bu yıl ise Vakfımız Gölcük Şubesi tarafından 25 büyükbaş (175 hisse ) kurbanlık kesilecek olup, ayni şekilde cami görevlileri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.