DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Yeni İl Emniyet Müdürlüğü Binası Kamuoyuna tanıtıldı TİPİOĞLU, ‘SUÇ ORANLARI GÖZLE GÖRÜLÜR DÜŞTÜ’

Yeni İl Emniyet Müdürlüğü Binası Kamuoyuna tanıtıldı TİPİOĞLU, ‘SUÇ ORANLARI GÖZLE GÖRÜLÜR DÜŞTÜ’

Yeni İl Emniyet Müdürlüğü Binası Kamuoyuna tanıtıldı

TİPİOĞLU, ‘SUÇ ORANLARI GÖZLE GÖRÜLÜR DÜŞTÜ’

Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu geçtiğimiz gün ilimizde görev yapan Gazetecilere Yeni İl Binasını tanıttı. Programda açıklamalarda bulunan Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, ‘Kocaeli’de ve ilçelerde suç oranları gözle görülür oranda düştü’ dedi.

Gerçekleştirilen programda basın mensuplarına verilen kahvaltının ardından Yeni İl Emniyet Müdürlüğü binasını gezdiren Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, önemli açıklamalarda bilgi verdi.

‘Türkiye’deki en güzel emniyet müdürlüğü binalarından bir tanesi’

Programda konuşma yapan Kocaeliİl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, “39 bin metrekarelik bir alana kuruldu binamız. Bölge trafik, Göçmen Kaçakçılığı, Özel Harekat, Çevik Kuvvet ve mevzuat gereği Çocuk Şube bu binada yer almıyor. Onun haricinde tüm şubelerimiz bütün birimlerimiz burada hizmet yürütüyor. Özellikle çok sayıda göçmen yakaladığımız zaman onları mevcut yerde misafir etmek daha uygun. Bizim hizmetimizin verimliliğini arttıracak her türlü detay bu binada düşünülmüş. Kamuya verdiğimiz hizmetin kalitesinin artacağını düşünüyoruz, arttırıyoruz da. Türkiye’deki en güzel emniyet müdürlüğü binalarından bir tanesi Kocaali’ye de yakıştı. Yeni emniyet binamız tüm ihtiyaçların karşılandığı ve benzeri az bir bina oldu. Bu yeni hizmet binamızda hayırlı işler yapmaya Allah muktedir eylesin. Allah hepimize feraset versin. Kaçakçılık ve narkotik suçlarında artış olduğu doğrudur. Şahsa karşı işlenen suçlar hepsini engellemek zor. Yine İçişleri Bakanlığımızın başlattığı “En iyi Narkotik polisi Anne” projesi var. Çocukların en yakınlarında anneler olduğunu biliyoruz. 11820 civarında anneye uyuşturucu ve narkotikle ilgili seminerler verdik. Kentimiz hem uyuşturucu ticaretinin güzergahı noktasında. Burada biz bunları tespit edip önünü kesmek için mücadele ediyoruz. Bunun yanı sıra sokak satıcılarına karşı ciddi bir çalışma yapıyoruz. Tabi uyuşturucu tek başına polisle çözülecek bir konu değil. En başta ailelerin; çocuklarının böyle bir şeye bulaşmaması için mücadele etmesi gerekiyor.’

‘Bunu toplumun huzuru için yapıyoruz’

Açıklamalarını sürdüren Tipioğlu, ‘Devlet unutmaz unutursa da devlet olmaz. Bunun altını kalınca çiziyorum. Suç ne zaman işlenirse işlensin, suçlu yakalanır ve suç ortaya çıkar. Tüm modern devletlerde bu olur. Geçmişte faili meçhuller vardı. Devlette, Kocaeli’de faili meçhul olamayacağını söyledik. Bu vatandaşın devlete ve emniyete güvenini azaltırdı. Faili meçhullerin yakınlarının yerine koyarak empati yaptık. 15 yıl önce de olsa bulmamız lazım dedik. Tüm dosyalar ele alındı Yeni olmuş gibi bugünün şartlarında değerlendirdik. 15 faili meçhul aydınlatıldı. Ekip olarak başardık. Sokakta gezen suç işleme potansiyeli olan isimleri tespit etme çalışmaları devam ediyor. Üst aramasını, GBT sorgulamasını en fazla yapan şehiriz. Toplumun huzuru için bunu yapıyoruz. Vatandaşımız da buna biraz anlayış gösterip katlansın. Kamu vicdanını rahatsız etmemek adına yapıyoruz. Gelecekte yeni sistemler olursa onları yaparak bu metodu değiştiririz. İnsanlık tarihinin var olduğundan beri suç vardır. İnsan varsa suç vardır. Esas olan suçun kamu vicdanını rahatsız edecek hale gelmemesidir. Kamu vicdanını rahatsız edecek bir durum yok. Bunu buradan net söyleyebilirim. Huzur ikliminin devam etmesi noktasında Valiliğimizin riyasetinde diğer kurumlarla eşgüdüm içerisinde çalışmalar yapıyoruz. 2016-2017 5.5 civarında hırsızlık olayı oluyorken 2021 yılında 1.1’e düşmüştür. Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü sorumluluğuna giren tüm asayiş olaylarında var gücümüzle mücadele ediyoruz. Ben bu noktada tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Tabi paydaş kurumlarımız da var. Hepsiyle eşgüdüm içerisinde, uyumlu çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmaların da meyvelerini alıyoruz. 2016’ya oranla yaklaşık yüzde 67, 2017’ye oranla yaklaşık yüzde 71 düşüş sağlanmıştır. Bu teşkilat mensubu kardeşlerimizin öz verili çalışmalarından kaynaklanır’ diye konuştu.

Denetimler yüzde 40 oranında arttı

İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, “Motosikletli kuryelerin trafik kazalarına karıştığı vakalar artıyor. Bu konuda motosikletli sürücüler üzerinde ciddi kampanyalar yapmıştık. Ancak denetimler geçen seneye göre yüzde 40 oranında arttı. Biz de benzer kazaların oluşmamasını istiyoruz. Bu sebeple motosiklet denetimlerini çok ciddi bir şekilde arttırdık. Bir can kaybının bile çok fazla olduğuna inanıyoruz. Bunun için de trafikte yakalanma riskinin algılanması için çok ciddi uygulamalar yapıyoruz. Söylediğim prensipte, can kaybı yaşanmaması için çalışıyoruz. Polislik mesleği bir kariyer mesleği, hayatınızı idare ettirecek meslek değil. Bu meslek, yaşam alanınızla iş alanınızın birbirine girdiği bir meslek. Akşam işten çıkıp, ‘Benim işim bitti’ diyemiyorsunuz. Polislik mesleği, başkalarının çocukları yetim kalmasın diye kendi çocuklarını yetim bırakanların mesleğidir. Zor bir meslek olduğu kadar bir o kadar şerefli ve onurlu bir meslek. Bu ülke dün olduğu gibi bugün de her türlü provokasyonun yapıldığı bir ülke. Milli birlik ve beraberliğimiz açısından bu teşkilat çok önemlidir. Bize her türlü desteği veren sevgili Kocaelili vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum’ dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.