DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

PTT Çalışanları mevcut sözleşmelerini korumak istiyor KASIMOĞLU, ‘SİZLERİN MÜCADELESİ TAKDİRE ŞAYANDIR’

PTT Çalışanları mevcut sözleşmelerini korumak istiyor KASIMOĞLU, ‘SİZLERİN MÜCADELESİ TAKDİRE ŞAYANDIR’

PTT’de toplama ve dağıtım şirketinde çalışan 300’ü Kocaeli’den 14 bin taşeron işçi yeni sözleşme döneminde firmanın gönderdiği bireysel sözleşmede haklarının geriye götürüldüğünü, mevcut sözleşmelerinin korunmasını isteyerek eylem yaptı. DİSK Tüm Emekli Sen Gölcük Şubesi Başkanı Ahmet Kasımoğlu ve Şube Üyeleri dün PTT Gölcük Şubesi’nin önüne gelerek, PTT çalışanlarının bu haklı mücadelesinde yanlarında olduklarını belirtti.

‘Sendika demek sizin ekmeğinizin büyümesi demek’

Geçtiğimiz gün PTT Gölcük Şubesi’nin önüne gelen Sendika Başkanı Ahmet Kasımoğlu ve Yönetimi PTT Çalışanlarının haklı mücadelesine destek verdi. Başkan Kasımoğlu, PTT İşçilerine ithafen yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘Bizler DİSK Tüm Emekli Sendikasının Gölcük Şubesi Yöneticileriyiz.Burada olan şeyin bir defa ne olduğunu ortaya koymak zorundayız. Bu arkadaşlarımız PTT’nin asıl yükünü taşıyan arkadaşlar.Yaklaşık olarak yüzde 60 oranında işçi arkadaşımız asıl yükü taşıyan ayrıştırıcı ve dağıtıcı olan arkadaşlarımız. Bu arkadaşlarımız örgütlenme aşamasında olup, daha tam olarak örgütlenmelerini tamamlamamış arkadaşlarımız. Hiçbir Patron çalışanının sendikalı olmasını istemez. Sendika demek sizin ekmeğinizin büyümesi demek. Şunu hiç unutmayın en kötü sendika sendikasızlıktan daha iyidir.’

‘Sizleri ölüm ücretine mahkum etmek istiyorlar’

Kasımoğlu, ‘Sizi kurtaracak olan esas güç kendi gücünüzdür. Birlikte hareket ederseniz, zaten siz çalışıyorsunuz hakkınızı almamanız söz konusu değil. Sevgili arkadaşlar iki buçuk senedir geçici olarak çalışan arkadaşlarımızmışsınız. Şimdi PTT özelleştirilmeden önce hepimiz biliyoruz ki çok karlı bir sektördü. Sanki KİT’ler bir kamburmuş gibi bu gibi kurumları özel patronların eline oturtturdular. Öğrendiğim kadarıyla yüzde 60 civarında bu işin ana yükünü taşıyan insanlarsınız. Şimdiye kadar yapmış oldukları toplu iş sözleşmelerinizi hiç alışkın olmadığınız asgari ücrete bağladılar. Asgari ücreti biliyorsunuz Türkiye’de belirledikleri asgari ücret açlık sınırının altında kalan bir ücret. Bu demektir ki arkadaşlar zaten ekonomik olarak satın alma gücümüz alabildiğine kadar azalmış.  Asgari ücret açlık sınırının altında, sizleri yönetenler fırsatçılık yapıyor, süreniz dolduğu için sizlerin ücretlerinizi ölüm ücretine mahkum ediyorlar. Gerekçe olarak ta kendi beceriksizliklerini görüyoruz. PTT Varlık Fonuna devredilmeden önceki ekonomik durumu çok daha iyiydi. Şimdi  Varlık Fonuna devredilmesiyle birlikte sizin emeğinizi sömürmeye doğru gidiyorlar’ dedi.

‘Yanınızda her zaman olmaya devam edeceğiz’

DİSK Tüm Emekli Sen Gölcük Şubesi Başkanı Ahmet Kasımoğlu, ‘Varlık Fonu içerisinde sizi darlık içine sokmaya çalışıyorlar. Şimdi siyasi partilerin bir kısımları liste hazırlayarak, sizin yerine başka kişileri almaya da çalışabilirler. BU yüzden en güveneceğiniz şey kendi aranızda bir olup örgütlenmeye gideceksiniz. Sizlerin bu halkı mücadelenizde özellikle Kocaeli’nde başarılı olduğunuzu öğrenmiş bulunmaktayım. Şimdi size birileri şunu söyleyebilir. İşte falanca yerde sözleşme imzalandı. Siz niye direniyorsunuz diyebilirler. Bu sizi aldatmaya kandırmaya yönelik tavırlardır. Sakın aldanmayın. Siz bu çizgide olmaya çalışın. Bireysel olarak kendinizi kurtarmaya çalışmayın. Bunu yapanlar daha kötü duruma gelir. Bu hep böyle olmuştur. Arkadaşlar sizin çalışmanızla özellikle pandemi döneminde olağanüstü bir gayret sarf ettiniz. Bu takdire şayandır. Sizin nasıl çalıştığınızı herkes biliyor. Ama Patronlarınız bunu bilememiş, sizin değerinizi anlayamamış. Yokluğa karşı ve hastalığa karşı direnerek, mesai mefhumu olmaksızın taşıyabileceğiniz yükün çok daha fazlasını yaptınız. Demek ki bu duruma gelmesinde sizin bir katkınız yok. Ama bu değeri vermesi gerekenler bunu görmüyor. Biz bu haklı mücadelenizi görmezden gelemezdik. Sizlerin ağabeylerinizin mücadelesi çok kutsaldır. Sizlerin mücadelesi kutsal bir mücadeledir. Yanınızda her zaman olmaya devam edeceğiz’ diyerek konuşmasını tamamladı.

PTT’de eylem sona erdi

Geçtiğimiz akşam itibariye PTT Dağıtım ve Toplama merkezinde yeni sözleşmeyle haklarının ellerinden alınmasına karşı PTT taşeron işçilerinin yaptıkları eylemin sona erdiği öğrenildi. PTT Baş Müdürlüğü 3 işçiyi işten çıkardıklarını duyurması üzerine işçiler müdürlükle görüşme yaptı. Konu ile ilgili açıklama yapan işçiler, arkadaşlarının işten çıkarılmaması karşılığında sözleşmeyi imzalayacaklarını söyledi. İşçiler ve müdürlük arasında yapılan pazarlık sonucu 3 işçi işten çıkartılmaması kaydı ile işçiler sözleşmeyi imzaladı. İşçiler bu sabah itibariyle iş başı yaptı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.