DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, ‘MALUMUN İLAMI VE İTİRAF’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, ‘MALUMUN İLAMI VE İTİRAF’

Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, Memurların ve Memur emeklilerinin enflasyona karşı ezdirilmemesi gerektiğini belirterek, SAVDES-SEN olarak bunun için tüm gayretle mücadele edeceklerini söyledi.

‘Şimdiden Merkez Bankasının 2023 yılı enflasyon beklentisinin altında’

Sendika Başkanı Özhan İmre, ‘Değerli Arkadaşlarım; 2021 yılı Ağustos ayında hükümet ile yetkili konfederasyon arasında yapılan 6’ncı Dönem Toplu Sözleşmede memur ve emekli ücretlerine 2022 yılı için % 5+7 artış öngörülmüş, 22 Ocak 2022 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 7351 sayılı Kanun ile %2,5 ilave artış verilmişti. Diğer bir anlatımla 2022 yılı Ocak ayı ücret artışı % 7,5 olarak uygulanmıştı. 2022 yılı Temmuz ayına gelindiğinde TÜİK altı aylık enflasyon oranını %42,35 olarak açıklamış, memur ve emekli ücretlerine, enflasyon farkı ve toplu sözleşmenin öngördüğü %7,5+7 dahil toplam %41,69 artış yapılmıştı. Temmuz 2022 ayı artışı nasıl hesaplandı derseniz, TÜİK altı aylık enflasyon oranından (%42,35) Ocak 2022 ayındaki %7,5 artış çıkarılmış, sonrasında Temmuz 2022 ayı için önerilen %7 eklenmiş ve Temmuz 2022 ayı artış oranı (%41,69) belirlenmişti. Bu hesaba bakıldığında, %7,5+7 nerede, anlayan var mı? Toplu sözleşme ne işe yarar, bilen var mı?’ ifadelerine yer verdi.

‘Memurun sadece Aralık 2022 ayındaki alım gücü kaybı 1.584 TL olacaktır’

İmre, açıklamalarının devamında, ‘Gelelim Merkez Bankası enflasyon tahminine. Merkez Bankası 28 Temmuz 2022 tarihinde 2022 yılsonu enflasyon tahminini, %42,8’den %60,4’e yükselttiğini açıkladı. Dolayısıyla, enflasyon tahmininde %17,6 artış olduğunu duyurdu. Sürekli güncellemeler olduğu göz önünde bulundurularak az ihtimalli olmasına rağmen Merkez Bankası tahminlerinin doğru çıkacağı varsayımıyla hareket edersek dahi; memurlar ve emeklilerinin 2022 yılının sonunda en az %17,6 alım gücü kaybı yaşayacağı aşikârdır. Buna göre, 9000 TL en düşük ücret alan bir memurun sadece Aralık 2022 ayındaki alım gücü kaybı 1.584 TL olacaktır. Saadete gelirsek, 2022 yılında zam olmadığı gibi, enflasyon altında artış, her ay azalan ve Temmuz 2022 ayında bir aylık ücretten fazla, Aralık 2022 ayı sonunda ise yaklaşık bir aylık alım gücü ücret kaybı.’

‘Şimdiden Merkez Bankasının 2023 yılı enflasyon beklentisinin altında’

2023 yılı için Toplu Sözleşmenin öngördüğü %8+6 oranındaki artışı düşünemiyorum bile. Şimdiden Merkez Bankasının 2023 yılı enflasyon beklentisinin altında’ diyen Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, ‘Diğer bir konu Türkiye’nin büyüme oranına. Açıklamalara göre, Türkiye ekonomisi 2021 yılında %11 oranında büyüdü. Dünya Bankası ise 2022 yılı için büyüme tahminini %2,3 olarak, 2023 yılı için ise %3,2 olarak açıkladı.Temmuz 2022 ayında ücretlere yapılan %41,69 oranındaki artışın neresindedir büyümeden alınan refah payı? Ve açlık ve yoksulluk sınırı. TÜRK-İŞ Temmuz 2022 verilerini henüz açıklamadı. Velev ki değişmedi ve Haziran 2022 ayı verileri halen geçerli. Buna göre açlık sınırı 6.391 TL, yoksulluk sınırı 20.818 TL.Hangi memur ve emeklinin maaşı yoksulluk sınırının üzerinde?’ dedi.

‘Bunu yapacak olan yine SAVDES-SEN’dir’

Başkan İmre, ‘Değerli Arkadaşlar; Merkez Bankasının açıklaması da, TÜİK’in enflasyon oranı açıklaması da, TÜRK-İŞ’in açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı da, 6’ncı Dönem Toplu Sözleşmenin sonuçları da “Memurun geçinemediğinin” açık bir itirafı ve delilidir.  Bu itiraflar çerçevesinde, memur ve emeklileri 13 yıldır toplu sözleşmeler ve süslü açıklamalar ile kandırılmakta, sadece TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranında ücret artışı alabilmektedir. Her ay alım gücü kaybına uğramaktadır. Bu nedenle de, memurların %90’ı, yoksulluk sınırı ile açlık sınırı arasına sıkışmaktadır. Çözüm mü? Öncelikle, memur ve emeklilerinin mali ve sosyal haklarının belirlendiği toplu sözleşmeleri düzenleyen 4688 sayılı Kanunun yeniden ele alınması, gerçek sendikacılık yapılmaya uygun hale getirilerek grev hakkı verilmelidir. Akabinde de, göstermelik hak savunuculuğu yapan sendikalar tarihin tozlu sayfalarına gömülmeli, hak ve hukuk mücadelesini samimiyetle yürüten ve siyasetten emir almayan gerçek bağımsız sendikalara fırsat verilmelidir.  O günler geldiğinde hepimiz göreceğiz ki; enflasyon altında gerçekten ezdirmeyen, ülke büyümesinden memur ve emeklilere de pay veren ve en alt limiti yoksulluk sınırı üstünde olan ücretleri öngören toplu sözleşmeler imzalanmış olacaktır. Tek ihtiyaç niyet ve samimiyettir. Veriler de, bunu yapacak SAVDES-SEN ekibi de zaten ortadadır’ diyerek açıklamalarını tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.