DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Gölcük Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısında MİLLET İTTİFAKINDAN BEŞ SORU ÖNERGESİ

Gölcük Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısında

MİLLET İTTİFAKINDAN BEŞ SORU ÖNERGESİ

Gölcük Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısı, belediye meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Gölcük Belediye Başkan Vekili Kadir Özdemir’in başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısında Millet İttifakı’ndan beş soru önergesi gelirken meclis toplantısında üç gündem maddesi oylandı.

  

Gündem maddelerinden önce soru önergeleri görüşüldü

Gölcük Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısı,  belediye meclis toplantı salonunda düzenlendi. Gölcük Belediye Başkan Vekili Kadir Özdemir Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’mız okundu. Meclis gündemine geçmeden önce Millet İttifakı’nın soru önergelerine değinildi. İlk önergede “Gölcük ilçesi İhsaniye Denizevler ve Çiftlik mahalleleri sınırları içerisinde bulunan ve planda konut dışı kentsel çalışma alanı içerisinde kalan alanda yapılaşma şartları minimum 2 bin metrekare olma koşulu olma sebebi ile bölgede bulunan 2 bin metrekare altında yüzölçümüne sahip parseller mevcuttur. İmar durumuna göre yapılaşma sorunu yaşanmaktadır. Bu konu ile alakalı bölge halkının ve taşınmaz maliklerinin mağduriyetinin giderilmesi için yeniden bir imar çalışması gerekmektedir. Gölcük Belediye Başkanlığı’mızın konuyu Eylül ayı meclis gündemine alması arz ve talep olunur” denildi. Söz konusu madde, meclis üyelerinin oy birliği ile gündeme alındı.

“Yazılı olarak cevap vereceğiz”

İkinci soru önergesinde “Üyesi olduğumuz ve Belediye Başkanımızın da 2. Başkan vekili olarak görevini yürüttüğü Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği kapsamında, yaşadığımız Pandemi sonrasında ilçemizde hangi faaliyet, proje ve çalışmalar yapılmıştır? Gölcük Belediye Başkanlığı’mızın konuya uygun olarak sözlü ve yazılı bilgilendirme yapması arz olunur” denildi. Söz konusu önerge hakkında bilgiler veren Belediye Başkan Vekili Özdemir, “Yürüyüş ve bisiklet yolları, sıfır atık projeleri gibi adımlar, Sağlıklı Kentler Birliği’nin de projeleri arasında bulunuyor. Gölcük’e yansıyan projeler hakkında da sizlere yazılı olarak cevap vereceğiz” dedi.

Gölcük’te eğitime destek konusu soruldu

Bir diğer soru önergesinde, “Yurdumuzda özellikle son 3-4 ayda yaşanan ekonomik zorlukların da etkisiyle alım gücünün düştüğü bu süreçte, kentimizdeki ihtiyaç sahibi ve destek verilmesi gereken (engelli, emekli, ev kadını, öğrenci vb.) yurttaşlarımız için yapılan çalışmalar nelerdir? Özellikle yeni başlayan eğitim-öğretim yılı münasebetiyle öğrenci ve ailelerine yapılan destekler var mıdır? Varsa konuya uygun değerlendirme ve kriterler nelerdir? Gölcük Belediye Başkanlığı’mızın konuya uygun olarak tarafımıza sözlü ve yazılı olarak bilgilendirme yapması arz olunur” denildi. Konu hakkında bilgiler veren Başkan Vekili Özdemir, “Ailelere yardımlar yapılıyor. Depremden gelen ailelere de yardım ediyoruz. Evi yanan, hastalığı olan gibi birçok vatandaşımıza yardımları yapıyoruz. Okul dönemi başladı, ihtiyacı olan ailelere kıyafet yardımı yapıyoruz. Bu konuya yazılı olarak da cevap vereceğiz” dedi.

Özdemir, soru önergelerini değerlendirdi

Soru önergelerinin devamında, “İlçemizde özellikle anayol ve cadde kenarlarında bulunan kaldırımlarda yurttaşlarımızın kullanımında zorluklar yaşanmaktadır. Kaldırımların başlangıç ve bitişlerindeki yükseklikler, iniş-çıkışlarda rampaların olmaması ve eğimli yerlerde tutucu olmaması nedeniyle sorunlar yaşatmaktadır. Konu ile ilgili sorunun giderilmesi için çalışma yapılması ve sonrası, tarafımıza sözlü ve yazılı olarak bilgilendirme yapılmasını arz ve talep ederiz” denildi. Başkan Vekili Özdemir, konu ile ilgilenip gerekli bilgilerin verileceğini ifade etti. Soru önergelerinin devamında “Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması ile okullarımızın çevresindeki yaya yolları, kaldırımlar, merdivenler gibi alanlarda sorunlar olduğu gözlemlenmiştir. Konu ile ilgili sorunun giderilmesi için çalışma yapılması ve sonrası hakkında, tarafımıza sözlü ve yazılı olarak bilgilendirme yapılmasını arz ve talep ederiz” denildi. Başkan Vekili Özdemir, bu konu hakkında gerekli bilginin aktarılacağını ifade etti.

Başkan Vekili Özdemir, konunun ilgili birime aktarılacağını dile getirdi

Eylül Ayı Meclis toplantısının son soru önergesinde ise “Gölcük ilçesi İhsaniye Çiftlik Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi 32. nolu bina önünde 3 Eylül 2023 tarihinde yağan yağmur dolayısıyla altyapı eksikliğinden ötürü bölge halkı mağduriyet yaşamıştır. İlgili cadde hakkında daha önceden de meclise önerge verilmiş ve bu caddenin, altyapısının belirtilmiş olmasına rağmen son yağan yağmurda yetersiz olduğu görülmüştür. Bu olumsuz durumun düzeltilmesi açısından ilgili caddenin düzenlenmesi ve gerçek işlevsel duruma getirilmesi konusunda gereğinin yapılması istenmektedir. Gölcük Belediye Başkanlığı’mızın konuya uygun olarak tarafımıza sözlü ve yazılı olarak bilgilendirme yapması arz olunur” denildi. Başkan Vekili Özdemir, konunun ilgili birime aktarılacağını dile getirdi.

Gündem Maddeleri Oylandı

Gündemin ilk maddesinde “Gölcük İlçesi Yukarı Mah. 1240 ada 6 parseldeki taşınmaza ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifi” konusu görüşüldü. Söz konusu madde, oy çokluğu ile komisyona havale edildi. Gündemin ikinci maddesinde “Kocaeli Valiliği YİKOB Başkanlığı ile prefabrik okul yapımı hususunda ortak hizmet protokolü yapılması ve bu hususta Belediye Başkanı’na yetki verilmesi” konusuna değinildi. Donanma İlkokulu ve Yazlık Tabosan İlkokulu bahçelerine prefabrik okul yapımı konusunda bilgiler verildi. Bu madde, oy birliği ile kabul edildi.

Ek Gündem Maddesi Komisyona Gönderildi

Gündeme sonradan eklenen “İhsaniye Denizevler ve Çiftlik mahalleleri sınırları içerisinde bulunan ve planda konut dışı kentsel çalışma alanı içerisinde kalan bölümde yapılaşma şartı olan minimum 2 bin metrekare olma koşulunu taşımayan, 2 bin metrekare altında yüzölçümüne sahip parseller ile alakalı imar çalışması yapılması” konulu maddesi, meclis üyelerince görüşüldü. Bu madde, imar komisyonuna havale edildi. Meclis toplantısı, soru önergeleri, sonradan eklenen madde dahil olmak üzere gündem maddelerinin değerlendirilmesi ile birlikte sona erdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.