DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Kocaeli Aydınlar Ocağı Yenilenebilir Enerjiyi konuştu

Kocaeli Aydınlar Ocağı Yenilenebilir Enerjiyi konuştu

Kocaeli Aydınlar Ocağı, 24 Şubat Cumartesi günü, tramvay yolu üzerindeki Sivil Toplum Merkezi’nde “Yenilenebilir Enerji ve Türkiye’nin Enerji Politikaları” konulu bir konferans düzenledi. Elektrik Yüksek Mühendisi Alper Türkten’in konuşmacı olarak katıldığı konferans ilgiyle takip edildi.

Önemli isimler katılım sağladı

Konferansa Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın önceki dönem başkanları Ahsen Okyar ve Ruhittin Sönmez’in yanı sıra, Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği Başkanı Yücel Alpay Demir, Kocaeli Çankırı Yaren Kültürü Eğitim, Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Mustafa çalım, Doğu Marmara Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Salih Karabey, Hürriyetçi Eğitim-SEN Kocaeli Üniversitesi Baştemsilcisi Ali Talip Akpınar, Kocaeli Sürdürülebilir Çevre ve Canlı Hayatı Koruma Derneği Başkanı Didem Siklon ve Kocaeli halkı katılım sağladı.

Enerjinin önemine değinildi

Konferans, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Gürkan Uysal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Av. Gürkan Uysal konuşmasında enerjinin önemini, son iki yüz yıldır dünyada savaşların enerji kaynaklarına ulaşmak amacıyla yapıldığını, Avrupa Birliği’nin bile Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu adıyla bir enerji ve çelik topluluğu olarak kurulduğunu ifade etti ve kürsüyü Alper Türkten’e devretti. Alper Türkten sunumuna yeşil enerji olarak da adlandırılan yenilenebilir enerjinin temel motivasyonunun sera gazları, enerji fiyatları ve iklim anlaşmaları olduğunu; kaynağa bağlı fosil yakıt tüketiminin yerini 2050 yılına kadar yenilenebilir enerjinin almasının planlandığını anlattı.

Türkten, sunumunun ardından katılımcıların sorularını cevapladı

Dünyada güneş paneli üretim kapasitesi, temiz enerji teknolojileri ve fiyat değişimi, Avrupa Birliği kaynak bazlı birincil enerji üretimi, Avrupa Birliği ülkelerindeki elektrik enerjisi birim fiyatları, Türkiye ulusal enerji planı, Türkiye elektrik tüketimi, Türkiye’de sanayide enerji fiyat değişimi, Türkiye’de yenilenebilir enerji teşvikleri, Türkiye ve Almanya’nın yenilenebilir enerji üretiminin karşılaştırılması konularında bilgi veren Türkten, sunumunun ardından katılımcıların sorularını cevapladı.

Konferans sonrasında katılımcılar hep birlikte fotoğraf çekindiler. Katılımcılar, fotoğraf çekiminin ardından bir süre daha sohbet ettikten sonra etkinliği sona erdirdiler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.