DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Gölcüklü Osman Ay 36 yıldır Oruç tutuyor ‘ORUÇ AŞKTIR, ORUÇ BEDENİN ZEKATIDIR‘

Gölcüklü Osman Ay 36 yıldır Oruç tutuyor

‘ORUÇ AŞKTIR, ORUÇ BEDENİN ZEKATIDIR‘

Gölcük’ün sevilen esnaflarından Osman Ay, 36 yıldır oruç tutarak sağlık ve huzur bulduğunu belirterek, ‘Oruç aşktır, oruç bedenin zekatıdır’ dedi. 

‘Ramazan kardeşlik dayanışma ve paylaşma ayıdır’

Ay, yaptığı açıklamada, ‘Oruç ibadetini İslam’ın beş temel esasından biridir oruç Allah’ın rızasını kazanmak için ibadet maksadıyla gün boyu yemekten içmekten nefsi arzulardan uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir. Herşeyin bir zekatı olduğu gibi bedenin de zekatı oruçtur. Ramazan oruç ile anlam bulur. Oruçlarımız her şeyden önce bir sabır irade ve merhamet eğitimidir. Bizi iştah ve hevesin gayri meşru istek ve arzuların esiri olmaktan koruyan bir kalkandır. Ramazan ayı kitabımız Kuran’ın indirilmeye başladığı aydır Kuran Kelamullahtır, Kitabullahtır. Allah’a ait olduğu için sözlerin en güzelidir. Ramazan kardeşlik dayanışma ve paylaşma ayıdır. Ramazan ayı insanlar için hidayet rehberi, doğru yolun hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kuran’ın kendisinde indirildiği aydır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçlu geçirsin (Bakara 2/185).’

‘Bu mübarek ayı hakkıyla idrak edenlerden olalım’

Ay, ‘Ramazan bereketinden istifade edelim. Kur’an ayında yuvalarımızı ve gönüllerimizi Kur’an’la buluşturalım mukabele geleneğimize sahip çıkarak peygamberimizin sünnetini ihya edelim. Camilerimizdeki vaazlar ve coşkulu teravih namazlarına kadınıyla erkeğiyle genciyle çocuğuyla bütün ailemizin katılmasını sağlayalım. Zekât ve sadakalarımızla ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürelim. Peygamberimizin ifadesiyle ilk gecesinden itibaren şeytanların bağlandığı, cehennem kapılarının kapatıldığı, cennet kapılarının açıldığı, sayısız müminin ateşten azat edildiği bu mübarek ayı hakkıyla idrak edenlerden olalım’ dedi.

‘Oruç Aşktır’

‘Bizleri müminler olarak bir kez daha Ramazanı Şerifin rahmet ve mağfiret iklimine  eriştiren Rabbimize hamd-u senalar olsun’ diyen Osman Ay, açıklamalarına, ‘Orucun bir mektep ruhumuzu tamir eden bir dost olduğunu bizlere öğreten Resul-i Ekrem Efendimize salat ve selam olsun. Oruç vefa duygusunun tezahür ettiği en güzel bir ibadet oruç Allah ile kul arasında yapılmış bir ahit. İmsak’tan iftira kadar süren sabır makamıdır. Ezanı duyunca tüm hücrelerin bayramıdır. Mükafatı ise Allah’tan bekleyişin huzurudur.  Kim iman ederek ve sevabını Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir. Oruçlunun uykusu ibâdet, susması tespihtir, amelleri misliyle kabul edilir, duası makbuldür, günahı affedilir. Şurası muhakkak ki oruçlunun iftarı açtığı zaman reddedilmeyen makbul bir duası vardır. Bedir Ramazan da kazanıldı Mekke Ramazan da fethedildi yerde insanlar gökte meleklerin gıpta ettiği bir avuç imanlı Müslüman Gazzeli kardeşlerimize yardım eyle ya Rabbi aminlerle beklediğimiz fethe bu Ramazan da bizleri şahit eyle Ya Rabbi!’ diyerek açıklamalarını tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.