• BIST 100

  11141,26%0,69
 • DOLAR

  33,07% 0,24
 • EURO

  36,03% 0,10
 • GRAM ALTIN

  2615,05% 1,78
 • Ç. ALTIN

  4168,15% 1,58

16 Ocak Basın Onur Günü adına yakışır şekilde kutlandı

Genel 16.01.2024 13:41:43 0
16 Ocak Basın Onur Günü adına yakışır şekilde kutlandı

16 Ocak Basın Onur Günü adına yakışır şekilde kutlandı

KOCAELİ’Yİ ONURLANDIRAN GÜN

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923 tarihinde İzmit’te Kasr-ı Hümayun’da düzenlediği, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin geleceğine yönelik hedeflerini anlatıp, yol haritasını çizdiği tarihi Basın Toplantısının 101. Yıl Dönümü Kasr-ı Hümayun’da kutlandı.  
 
Törene; Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Belediye ve Siyasi Partilerin İl Başkanları, daire müdürleri, Küresel Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsrafil Avcı, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, 34 ilden gelen gazeteciler cemiyet başkanları, programın onur konuğu olan Gazeteci- Haber Sunucusu Cem Öğretir, STK temsilcileri, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyelerive gazeteciler katıldı.

Günün anlam ve önemi hakkında konuşma yaptılar


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda sunuculuğu yapan TRT Muhabiri Halit Yılmaz’ın katılımcılara teşekkür konuşması ile devam etti. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 tarihindeki ilimizi ziyaretleri ile yapılan toplantılara ait görüntülerinde içinde bulunduğu video gösterimi izlendi. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, Küresel Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsrafil Avcı ve protokol üyeleri günün önemini belirtir birer konuşma yaptılar.

Vali Yavuz’dan anlamlı konuşma

16 Ocak Basın Onur Günü’ne ilişkin konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Seddar Yavuz, yapmış olduğu konuşmalarında:“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kasr-ı Hümayun’da  düzenlediği Türkiye Cumhuriyeti Devletinin geleceğine yönelik hedeflerini anlatıp, yol haritasını çizdiği, Türk basın tarihinde yeri ve önemi tartışılamayacak olan 16 Ocak Basın Onur Gününüzü kutluyorum. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere toplantıya katılan Dr. Adnan Adıvar’ı, VelitEbuzziya’yı, Ahmet Emin’i, Falih Rıfkı Atay’ı, Suphi Nuri İleri’yi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nu, İsmail Müştak Mayakom’u, Halide Edip Adıvar’ı, Hilal-i Ahmer Başkanı Hamit Bey ile İleri Gazetesinin İzmit muhabiri Hakkı Kılıçoğlu’nu rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum.”

‘Türk Milleti, En Büyük Milletlerden Bir Tanesi’

Tarih sahnesine dün çıkmış bir millet değiliz diyerek sözlerini sürdüren Vali Yavuz, Türk tarihinin büyük bir geçmişi olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:2200 yıllık devlet geleneği, Bin yıllık Anadolu’daki hakimiyetimiz ve Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken yaşamış olduğumuz onur ve gurur, Türk Milletinin ne kadar büyük bir millet olduğunu gösteren en önemli göstergelerden bir tanesidir. Büyük imparatorluklar ve medeniyetler kurmuş, dünyada hakkı ve hukuku haykırmış, bu yönüyle de öne çıkmış dünyadaki tartışmasız en büyük milletlerden bir tanesiyiz. Büyük milletler tarih boyunca büyük liderler yetiştirmiştir. Bu; Metehan’dan Sultan Alparslan’a, Osmangazi‘den Fatih Sultan Mehmet’e ve elbette Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e doğru devam eden bir süreçtir. Büyük milletler tesadüfen büyük liderler yetiştirmez. İhtiyaç duyduklarında içlerinden elbette liderlik edecek, milli mücadeleyi gerçekleştirecek ve tekrar Ay Yıldızlı Al Bayrağımızı göndere, hak ettiği yere çekecek ve düşmanı topraklarından kovacak bir yaklaşımı ortaya koyacaktır.”

‘Kocaeli, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi kıymetli bir şehirdir’

Günümüzde düşman kelimesinin sık kullanıldığını ama anlamını ve içeriğini yitirdiğini ifade eden Vali Yavuz: “Düşmanın kim olduğu konusunda zihinlerin bulanık olduğu bir süreçten geçtiğimizi hatırlatmak istiyorum. Örneğin Sultan Abdülmecid Han’ın yaptırmış olduğu Çuhane Fabrikası diye bilinen kumaş fabrikasının hem havadan hem denizden 18 Haziran 1920’de İngilizler tarafından bombalandığını acaba bu şehirde yaşayan kaç kişi biliyor? Ya da biz bu şehre bunları ne kadar hatırlatıyoruz? Doğrusu İngilizlerin burayı işgal edip daha sonra Yunanlara devrettiğini gençlerimiz, bu şehirde yaşayan insanlar biliyorlar mı? Acaba karşılaştığımız riskler dünden bugüne değişiyor mu? Yine rövanş yapılacaksa bu rövanş kimlerle yapılacak diye Aziz Milletimizin evlatları tekrar sorguluyor mu? Esasında biz basın gününü, bugünü tartışırken yarınımızı da geleceğimizi de konuşmak için de buradayız. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmayı nasip etmesin, bir daha milli mücadele yapmak gibi bir zorunluluk içerisine düşmeyelim diye birbirimizi daha çok sevmeye, Ay Yıldızlı Al Bayrağımıza sarılmaya, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeye daha fazla ihtiyacımız var diye düşünmeliyiz.İşte bugünden yarına Basın Onur Gününü, milli mücadeleyi, Cumhuriyetimizin kuruluşunu düşündüğümüzde yarına dair nasıl bir gelecek dizayn etmemiz gerektiğini de konuşmamız gerekiyor. İşte bu anlamda en azından şehrimizin iyi tanınması önem arz ediyor. Bu şehir biliyorsunuz birçok medeniyete evsahipliği yapmış yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi tarih boyunca hep kıymetli ve değerli olmuş bir şehirdir.”

‘Milli Onurumuzu Korumak için dünde kalmamalıyız’

Eğer bilim, sanayi ve teknolojide Dünya ile yarışmıyorsanız sizin sloganlarınız karın doyurmaz, sorun çözemezsiniz diyen Vali Yavuz: “Sorun çözmek istiyorsak milli onur ve gururumuzu dimdik ayakta tutmak istiyorsak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği akıl ve bilim yolunda, teknoloji yolunda koşmak ve çalışmak gerekiyor. Bugünleri anarken bugünleri tartışırken dünde kalmamak, dünden aldığımız ilham ve güçle yarını şekillendirmek herhalde bizim en önemli şiarımız olsa gerek. Bu anlayışla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz.”

‘Tek Bilek ve Tek Yürek Olacağız’

Filistin’deki katliamı örnek gösteren vetüm dünyanın buna sessiz kaldığına vurgu yapan Vali Yavuz: “Nasıl insanların gözleri kör, kulakları sağır, vicdanları sessiz ve kararmış olduğunu bir kez daha görüyorsunuz değil mi? Eğer öldürülen Orta Doğuluysa, Müslümansa, onların tanımıyla ötekiyse istatistiklerde bile yer verilmiyor.Eğer bu duruma düşmek istemiyorsanız güçlü olacağız, milli birlik ruhu içinde, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi pekiştireceğiz. Hiçbirimiz bir diğerini ötekileştirmeyecek, sımsıkı sarılacağız ve mazisi şeref ve şanla dolu Türk Milleti olacağız. Tekbilek ve tek yürek olacağız. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ecdadımızın da ruhu ancak bu duygu ve düşüncelerle hareket ettiğimizde huzur bulacaktır. Emeği geçen, katkı sunan herkese huzurlarınız da bir kez daha teşekkür ediyor, tüm basın camiasının 16 Ocak Basın Onur Gününü kutluyorum.”dedi.

Kaplan’dan Öğretir’e teşekkür plaketi

KOGACE Başkanı Cemal Kaplan’ın programın onur konuğu olan Gazeteci Haber Sunucusu Cem Öğretir’e katılımlarından dolayı teşekkür edip, Plaket vermesine müteakip, Vali Seddar Yavuz, protokol üyeleri ve katılımcılar ile birlikte temsili olarak Kasr-ı Hümayun’da hazırlanan masada bir araya gelerek günün anısına fotoğraf çekildiler. 


Temel, ‘Halkımız kredi kartı ile satıştan memnun”

GÖLCÜK 15 TEMMUZ DESTANI İÇİN YİNE DİMDİK AYAKTA

Müdür Mert, “İlçemize yakışan eğitim yatırımları yapılıyor”

Şentuna, “THM Koromuzu yeniden hayata geçiriyoruz”

“Vatana Can Verenler” tek bayrak altında anıldı

  Büyükşehir’in otobüs filosu genişliyor; Yeni otobüslerden 30’u daha teslim edildi

Özer’den uzun yola çıkacak olan sürücülere önemli uyarı

Ahmet Sağat İle anlaştık,

Gökhan Değirmenci: "HEDEFİMİZ SÜPER LİG

Emir için Morinho’nun raporu bekleniyor

Ertuğrul Sağlam: KULÜBE SAĞLAM OLMALI

CHP Kocaeli İl Başkanı Bülent Sarı, “CANLILARIMIZIN YAŞAM HAKKINI KORUYACAĞIZ”

Erzurumlular Vakfı’na şehit ailelerinden anlamlı teşekkür

Mesai”den Unutulmaz Konser

Kiraz Festivali’nde şampiyon Gebze Arapçeşmespor FK oldu

Kazanfer, “Dövizde şu an bir düşüş beklenmiyor”

2024 yılının ilk 6 ayında Gölcük’te 464 ÇİFT DÜNYA EVİNE GİRDİ

CHP Gölcük İlçe Başkanı Mehmet Uzuner, “EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE OLMALI”

İlçe protokolünden Gaziler Derneği’ne ziyaret

Değirmenderespor Eski Kulüp Başkanı Severcan Kara’nın ağabey acısı ÖZCAN KARA VEFAT ETTİ

Yeni Gölcük Terminalinde yoğun tempo

YAVUZ, “TÜRK MİLLETİNİN DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLU OLSUN”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde ŞEHİTLERİMİZ DUALAR İLE ANILDI

Aleyna ve Mehmet Çifti masal gibi düğünle DÜNYAEVİNE GİRDİ

Girişimci kadınlar KO-MEK’le hedefe ulaşıyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

KPSS’ye geç kalanların imdadına Büyükşehir zabıtası yetişti

Hamidiye Köyü'nde Parke Onarımı Yapıldı

Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko'dan Kızılay'a Sert Eleştiri "GÜVEN SARSICI SKANDALLAR KABUL EDİLEMEZ!"

Gölcük’te çöp konteynerleri tertemiz yapıldı

Yükleniyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim “BİR ÇÖP POŞETİ KAP GEL" KAMPANYASINI YENİDEN BAŞLATIYOR

Sarmaşık kaplı elektrik direği temizlenmeli

DEĞİRMENDERE AQUAPARK YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

HEYKELİN KOLU İLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR?

Vatan Caddesi sakinleri yetkililere seslendi “YOLUMUZUN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Asansör içine yazılan yazılar tepki çekiyor

Yüzbaşılar Köprülü Kavşağın duvarları yazılar ile kirletildi TEMİZLENMESİ İSTENİYOR

Değirmendere 17 Ağustos Mezarlığı’nda kırık muslukların yenilenmesi isteniyor BİNLERCE LİTRE SU BOŞA AKIYOR

Çocuklara sevindirici haber geldi, DEĞİRMENDERE AQUAPARK BAYRAMDA AÇILIYOR!

Kazanfer, “Dövizde şu an bir düşüş beklenmiyor”

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İŞGÜCÜ VERİLERİ İLE SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, ‘TAZMİNATLARIMIZI ALANA KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Başkan Bulut, Haziran ayı ihracat verilerini değerlendirdi

“EK ZAM VE REFAH PAYINDAN BAŞKA ÇARE YOK”

2024 yılının ilk 6 ayında 168 esnafa 81 milyon 162 bin lira kredi verildi MISIRLIOĞLU, ‘ESNAFIMIZIN GÜCÜ BİZİM DE GÜCÜMÜZDÜR’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre “MEMURLARIMIZA VERİLEN ZAM ORANI YETERSİZ KALMIŞTIR”

Emekli ve Memur maaşlarına zam oranı belli oldu ‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK’

KSO Başkanı Zeytinoğlu haziran ayı dış ticaret ve enflasyon verilerini değerlendirdi

Emekliler bugün açıklanacak olan emekli maaşı zam oranını bekliyor ŞAHİN, “YÜZDE ORANINDA DEĞİL EŞİT ZAM BEKLİYORUZ”

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16