• BIST 100

  11051,21%-0,35
 • DOLAR

  32,85% 0,00
 • EURO

  35,62% -0,17
 • GRAM ALTIN

  2553,24% 0,33
 • Ç. ALTIN

  4131,97% 0,00

Akademi Liseler 12 bin öğrenciye kucak açtı

Eğitim 17.01.2024 14:20:10 0
Akademi Liseler 12 bin öğrenciye kucak açtı

Akademi Liseler 12 bin öğrenciye kucak açtı

Büyükşehir’in model ve ödüllü gençlik projesi Kılavuz Gençlik içerisinde yer alan Akademi Liselerden2023 yılı içerisinde 12 bin 392 öğrenci faydalandı

Belediye hizmetlerinin yanı sıra son yıllarda özellikle sosyal hizmetlerden, spor ve sağlık hizmetlerine kadar birçok farklı alanda hizmet sunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yürüttüğü çalışmaların yanında eğitime de büyük destek veriyor.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gençlerin gelişiminde model ve ödüllü gençlik projesi olan ‘Kılavuz Gençlik’ her geçen yıl birbirinden fark yaratan eğitimlerle çalışmalarına devam ediyor. Lise ve üniversite gençliğine yönelik yepyeni bir vizyon kazandırmayı amaçlayan eğitimler; salon programları, tematik kamplar, akademik çalışmalar, sosyal aktiviteler, sportif etkinlikler ve kulüp faaliyetleri olmak üzere birçok alanda verilen hizmetle destekleniyor.

12 BİN 392 ÖĞRENCİ FAYDALANDI

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren ‘Kılavuz Gençlik’ projesi kapsamında kurulan Akademi Liseler, 9 ilçede bulunan 11 merkezde faaliyetlerine devam ediyor.Lise ve lise mezunu öğrencilerin sınavlara hazırlanmalarına katkı sunmak amacıyla başlayan ve MEB’e uygun eğitimlerin verildiği Akademi Liselerden 2023 akademik yılında 12 bin 392 öğrenci aktif olarak faydalandı. Gençlerin eğitim alanındaki ücretsiz adresi olan Akademi Liseler, 2023 yılında da Kocaeli’nin dört bir yanından birçok gence kılavuzluk yapmanın gururunu yaşadı.

“DÜZEN SAYESİNDE DERSLERİMİZDEN KOPMUYORUZ”

Akademi Lise’de gördüğü eğitimin yanı sıra sosyal faaliyetler, aktiviteler, geziler ve atölyeler sayesinde sosyalleşme imkanı bulduğunu belirten öğrencilerden Kaan Cevizözü,“Normalde insanlar sosyalleşebileceği alanlarda derslerinden çok kopma yaşayabiliyor. Ancak biz Akademi Lise’deki düzen ve gidişat sayesinde derslerimizden kopmuyoruz ve sosyal hayatımızdan da geri kalmıyoruz. Burada kullandığımız kütüphane, bilişim atölyesi ve spor alanlarında ders çalışıp sosyalleşiyoruz. Soru çözümlerinde öğretmenlerimiz birebir şekilde ilgileniyorlar. Bu sistemle üniversite sınavına güzel bir şekilde hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

ERDEM SAHİBİ BİR GENÇLİK YETİŞTİRİLİYOR

Büyükşehir Belediyesi’ninmodel ve ödüllü gençlik projesiAkademi Liseler, gençlerin sosyal, akademik, ahlaki, milli ve manevi alanda olumlu gelişimine katkı sağlıyor. Proje ile ülkemizin gelişimine fayda sağlayan, başarılı, özgüvene sahip; sanat, müzik, kültür ve sportif faaliyetler ile aktif, erdem sahibi bir gençlik yetiştiriliyor. Akademi Liselerde kültürel geziler, sportif faaliyetler, bilgi destek programları, değerler eğitimi, geleneksel el sanatları atölyeleri, gençlik kampları ve okuma grupları bulunuyor. Duyarlılık oluşturmak amacı ile gerçekleştirilen toplumsal projeler, yarışmalar, söyleşi programları, yazarlık atölyesi çalışmaları, uzman PDR kadrosuyla rehberlik alanında seminer ve danışmanlık hizmetleri ile her geçen yıl çalışmalarını arttıran Akademi Liseler, ‘Kılavuz Gençlik’e hizmet veriyor.

YAZARLIK ATÖLYESİ PROJESİ

Yazarlık alanında ilgisi ve yeteneği olan gençleri keşfetmeyi amaçlayan Yazarlık Atölyesi Projesi, öğrencileri alanında yetkin ve tecrübeli yazarlarla bir araya getirerekgelişimlerini sağlamaya katkıda bulundu. Proje içeriğinde öğrencilere deneme, makale, şiir, biyografi, hikâye ve karikatür alanında eğitimler verildi. Toplam16 hafta süreyle yürütülen Yazarlık Atölyesi Projesi’ne 2023 yılında 296 öğrenci başvuruda bulunarak eğitim almaya hak kazandı.

“İKİ YIL ÜST ÜSTE ESER VERDİM”

Akademi Lise’de Yazarlık Atölyesi’nde öykü eğitimi aldığını belirten Şevval Şennur Küçük“Burada aldığım eğitimle yazı yazmayı daha çok sevdim ve Gönül Coğrafyası Okumalarına katıldım. İki yıl üst üste eser verdim. Biraz şiire dönsem de yazmaya devam ediyorum. Burası beni çok sosyal bir öğrenci yaptı. Yazarlık haricinde Sanat Atölyesi’nde de eğitim aldım. Ebru ve hat sanatıyla da fazlasıyla ilgilendim. Burada dersler çok verimli geçiyor” ifadelerini kullandı.

GÖNÜL COĞRAFYASI OKUMALARI

Öğrencilerin geçmişte yaşanan olayları fark ve idrak etme, farklı coğrafyaların tanınması ve tarihte yaşanan olaylar hakkında bilinçlenmesi amacıyla her yıl düzenlenen Gönül Coğrafyası Okumalarında, Dersaadet İstanbul temalı yarışmaya Kocaeli genelinde 164 okuldan 5 bin 299 öğrenci ve 481 öğretmen katıldı.Yarışmada 34 kişi büyük ödül almaya hak kazanırken öğrenciler ve öğretmenler için İstanbul gezisi düzenlendi.

KILAVUZ GENÇLİK SÖYLEŞİ VE KONSERLER

‘Kılavuz Gençlik’ projesi kapsamında Kocaeli genelinde 11 merkezde 22’si PDR, 182’si eğitmen olmak üzere toplam 302 kişilik ekiple faaliyetlerini gerçekleştiren Akademi Liselerde, gençler ve veliler için Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı, Kılavuz Gençlik Söyleşileri, kıraathane buluşmaları ve çeşitli etkinlik ve konserler düzenlendi.

“TAHİR BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM”

5 yıldır Akademi Lise’de eğitim aldığını ve Bilişim Sınıfı’nı aktif olarak kullanan bir öğrenci olduğunu söyleyen Hasan Mirac Yaman “Derslerde anlamadığımız konular olduğunda buraya gelerek konu anlatımlarını dinliyoruz ve öğretmenlerimize soruyoruz. Öğretmenlerimiz sürekli yanımızda ve hazırladıkları programlar doğrultusunda ilerliyoruz. Bu imkanları bizlere sağladığı için Akademi Lise öğretmenlerimize ve Tahir Büyükakın Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

PSİKOLOJİ ATÖLYESİ

Psikoloji Atölyesi, ergenlikten genç yetişkinliğe geçerken öğrencilerin karşılaştığı sorunların sağlıklı ve doğru bir şekilde aşılmasına yardımcı oluyor. Bu kapsamda atölye, 4 hafta boyunca farklı konu ve içeriklerle gruplar halinde etkileşimli bir sınıf ortamı sağlayarak farklı uygulamalarla, her gencin kendisine yönelik farkındalığını artırmayı ve kişisel gelişimini sağlamasına yardımcı olmayı amaçlıyor. 2023 yılındaPsikoloji Atölyelerine bin 844 öğrenci katılım sağladı.

SPOR AKTİVİTELERİNE YOĞUN İLGİ

Kılavuz Gençlik Akademi Lise bünyesinde yer alan öğrenciler 2023 yılında çok sayıda spor faaliyetine katılım gösterdi. Doğa yürüyüşü, yüzme, futbol, bisiklet ve tenis gibi aktivitelerden yıl içerisinde 4 bin 898 öğrenci faydalandı. Aynı zamanda 2 bin 221 kişi 11 bin 906 antrenman gerçekleştirdi.

“ZİHNİMİZİ BOŞALTMAK İÇİN SPOR YAPIYORUZ”

Akademi Lise’de haftalık olarak spor faaliyetlerine katıldığını belirten Mikail Yazıcı,“Derslerden vakit bulduğumuz sürece sağlığımızı koruma amaçlı spor salonunda zaman geçiriyoruz. Burada her hafta halı saha, tenis, yüzme gibi programlarımız oluyor. Bunlar bizim derslerden arta kalan zamanlarda zihnimizi boşaltmak için gerçekleştirdiğimiz faaliyetler. Hem de sosyalleşmemizi amaçlıyor. Bunların dışında doğa yürüyüşlerimiz oluyor, kamplara gidiyoruz. Birbirinden faydalı bu hizmetleri bizlere sunduğu için Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

AKADEMİ LİSELERDE 20 DENEME SINAVI

Akademi Liselerde 2023 Eğitim Öğretim yılı içerisinde 8 AYT, 10 TYT, ara sınıflar için de 2 deneme sınavı gerçekleştirildi.Toplam 20 deneme sınavına 17 bin 270 öğrenci katılım sağladı.

KAMPLAR VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Akademi Lise öğrencilerine yönelik 2023 yılında gerçekleştirilen kamp programlarına 2 bin 510 öğrenci katıldı. Öğrencilerin becerilerini artırmak amacıyla hazırlanan görsel ve işitsel sanatlar atölyelerine de birçok genç katılım gösterdi. 2023 yılında geleneksel el sanatlarından ebru, hat ve tezhip atölyelerinde 5 bin 582 öğrenciye, müzik atölyelerindeki gitar, bağlama, keman, ukulele ve ney kurslarında bin 532 öğrenciye hizmet verildi. Akademi Lise öğrencilerinin tarihi, kültür ve medeniyeti yerinde görerek daha yakından tanımaları amacıyla şehir içi ve şehir dışına düzenlenen gezi etkinliklerinden 4 bin 119 öğrenci faydalandı.

2023 YAZ OKULU VE SPOR FAALİYETLERİ

Yaz okulu programında hızlandırılmış bilgi destek programı ve sosyal etkinlikler üzerine planlanan çalışmalara lise grubu 11 bin öğrenci katıldı. Yaz okulu faaliyetleri kapsamında 862 öğrenci doğa yürüyüşüne, 682 öğrenci havuz etkinliklerine,261 öğrenci bisiklet alanındaki faaliyetlere katılım sağladı. Spor salonlarından665 öğrenci eğitmenler tarafından planlanan programlar doğrultusunda faydalandı.


Gölcük AK Parti 108. Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı’nı gerçekleştirdi BÜYÜK COŞKU HAKİMDİ

Vali İlhami Aktaş bugün göreve başladı

CHP Kadın Kolları Başkanı Ulviye Yılmaz, “AK PARTİ İKTİDARINDA EMEKLİNİN 5 ÇEYREĞİ ERİDİ”

Kocaeli’de “Güvenli Okul Yolu Projesi” yayılıyor

50 yeni otobüs Kocaelilere hizmet için yollarda

Üst geçidin merdiven basamakları bakım bekliyor

Büyükşehir’den Kartepe’ye skate park

Başiskele Sahili Çocuklarla Şenleniyor    

Yuvacık Semt Meydanı 2. Etap Çalışmaları Başladı   

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Temmuz Ayı Yönetim Kurulu Toplantısını KOCAELİ’DE GERÇEKLEŞTİ

Değirmenderespor’un son transferi 41 YAŞINDAKİ FERDİ AKSAKAL OLDU

FUTBOLDA KÖYLERİN ŞAMPİYONU BİR KEZ DAHA HASANEYN

Gölcük AK Parti 108. Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı’nı gerçekleştirdi BÜYÜK COŞKU HAKİMDİ

Eski Belediye Başkan Yardımcısı Ali Dal, BOĞULARAK HAYATINI KAYBETTİ

CHP Gölcük İlçe Başkanı Mehmet Uzuner “SOKAK HAYVANLARINDA ÇÖZÜM ‘YOK EDELİM’ ŞEKLİNDE OLMAMALI”

KARBAFED Başkanı Atılgan ve yönetiminden KARTEPE VE KARAMÜRSEL BELEDİYELERİNE ZİYARET

KOCAELİ'NİN İLK TÜRKİYE'NİN 2. AKREDİTE KADIN ARAMA KURTARMA EKİBİ

İHH  İnsani Yardım Vakfı Gölcük Temsilcisi Ahmet Bilgin “YETİM ETKİNLİĞİMİZDE ÇOCUKLARIMIZI MUTLU ETTİK”

ÇOCUKLAR “Bİ’DÜNYA EĞLENCE” İLE ANITPARK'TA DOYASIYA EĞLENDİ

Sahillerde 248 kişi KOSKEM’le hayata tutundu

Özsoy, ‘Gölcük’teki trafik ve hatalı park konusuna çözüm bekliyoruz”

İhsaniye Belediyesi kurucu Belediye Başkanı Hikmet Okyar KABRİ BAŞINDA DUALAR İLE ANILDI

Atatürk Mahallesi Sakinleri, Çocuk Parkına bakım istiyor

Başiskele Tepecik köy yolu çok güzel oluyor

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’IN “GERİ KAZANIM SUYU KULLANIN” ÇAĞRISI, SANAYİCİLERDE KARŞILIK BULDU

Sakatathane’de çalışmalar tam gaz

İzmit Yenice köy yolu sil baştan yenileniyor

PLAJ VOLEYBOLU TURNUVASI ÇEKİŞMELİ MÜSABAKALAR İLE SONA ERDİ

Çayırova'da yaz spor okulları dolu dizgin devam ediyor

916. Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Yağlı Güreşleri'nde KARAMÜRSELLİ SİNAN YILDIZ GÜREŞÇİ BİRİNCİ OLDU

Yükleniyor

Atatürk Mahallesi Sakinleri, Çocuk Parkına bakım istiyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim “BİR ÇÖP POŞETİ KAP GEL" KAMPANYASINI YENİDEN BAŞLATIYOR

Sarmaşık kaplı elektrik direği temizlenmeli

DEĞİRMENDERE AQUAPARK YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

HEYKELİN KOLU İLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR?

Vatan Caddesi sakinleri yetkililere seslendi “YOLUMUZUN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Asansör içine yazılan yazılar tepki çekiyor

Yüzbaşılar Köprülü Kavşağın duvarları yazılar ile kirletildi TEMİZLENMESİ İSTENİYOR

Değirmendere 17 Ağustos Mezarlığı’nda kırık muslukların yenilenmesi isteniyor BİNLERCE LİTRE SU BOŞA AKIYOR

KSO Başkanı Zeytinoğlu bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman “ESNAFIMIZIN NEFES ALMASI İÇİN UZUN VADELİ YAPILANDIRMA YAPILMALI”

Kazanfer, “Dövizde şu an bir düşüş beklenmiyor”

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İŞGÜCÜ VERİLERİ İLE SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, ‘TAZMİNATLARIMIZI ALANA KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Başkan Bulut, Haziran ayı ihracat verilerini değerlendirdi

“EK ZAM VE REFAH PAYINDAN BAŞKA ÇARE YOK”

2024 yılının ilk 6 ayında 168 esnafa 81 milyon 162 bin lira kredi verildi MISIRLIOĞLU, ‘ESNAFIMIZIN GÜCÜ BİZİM DE GÜCÜMÜZDÜR’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre “MEMURLARIMIZA VERİLEN ZAM ORANI YETERSİZ KALMIŞTIR”

Emekli ve Memur maaşlarına zam oranı belli oldu ‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK’

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16