• BIST 100

  11051,21%-0,35
 • DOLAR

  32,85% 0,00
 • EURO

  35,62% -0,17
 • GRAM ALTIN

  2553,24% 0,33
 • Ç. ALTIN

  4131,97% 0,00

Başiskele’de 2023’te KALE’ler Sağlama Alındı

10.01.2024 14:17:48 0
Başiskele’de 2023’te KALE’ler Sağlama Alındı

Başiskele Belediyesi, Kadın ve Aile hizmetlerini kapsayan KALE Modeli ile 2023 yılında da toplumun temel taşı ve en sağlam kalesi aileleri sağlama aldı.

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’nün 2022 yılını “Kadın ve Aile Yılı” olarak ilan etmesinin ardından Başiskele’de kadına yönelik hizmetlerle dolu dolu bir yıl geçiren Başiskele’de, 2023 yılı kadın ve aile hizmetleri şahlanış yılı oldu.

AİLE DANIŞMA VE YAŞAM MERKEZİ BAŞİSKELELİLER’İN İKİNCİ EVİ

Toplumun temelini oluşturan ailenin sağlam ve güçlü olması adına özellikle kadına yönelik hizmetlerini KALE Modeli ile ilçede yoğunlaştıran Başiskele Belediyesi, Başkan Özlü’nün de seçim beyannamesinde yer alan ilçenin büyük bir eksikliğini de gideren Aile Danışma ve Yaşam Merkezi’ni 2022 yılında hizmete sunduktan sonra Başiskele’de kale gibi sağlam, huzurlu aileler ve yuvalar için psikolojik destek ve danışmanlık, çocuk/ergen psikolojik destek, diyetisyen ve beslenme danışmanlık gibi hizmetleri 2023 yılında da kesintisiz ve ücretsiz olarak vatandaşlara sundu. İlçenin en kalabalık mahallelerinden Barbaros Mahallesi Kiraz Çiçeği Sokak’ta hizmet veren Aile Danışma ve Yaşam Merkezi’nde 2023 yılında 341 kişiye 926 psikolojik destek ve danışmanlık hizmeti, 639 kişiye 1239 çocuk/ergen psikolojik destek hizmeti, 763 kişiye ise 1810 beslenme danışmanlığı ve diyetisyen hizmeti verildi.

KADINLAR BAŞKEM İLE KAZANMAYA DEVAM ETTİ

Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’nün yine seçim beyannamesinde yer alan ve 8 Mart 2020’de hizmete açılan Başiskele Kadın El Emeği Mağazası’nda (BAŞKEM) ilçenin üretken kadınları 2022’de de aile bütçelerine katkı sağlamaya devam etti. Kadınların el emeği göz nuru ürünlerinin gerçek değerini bulması için Symbol AVM ile iş birliği yapılarak sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen BAŞKEM’de hiçbir komisyon alınmadan kadınlara ekonomik destek sağlanıyor. 2023 yılında üye sayısı da artan BAŞKEM’de 431 kadın üye 5 bin 122 ürün satarak 880 bin 851 TL gelir elde etti.

Başiskele Kadın El Emeği Mağazası (BAŞKEM) ürünleri bu yaz da Başiskele Sahili’nde düzenlenen festival ile görücüye çıktı. Başiskele İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen projede birbirinden yetenekli girişimci kadınların çeşit çeşit, rengârenk el emeği göz nuru ürünlerle katılım gösterdiği festivalde 77 stand açıldı. 2023’te üçüncüsü düzenlenen BAŞKEM Geleneksel El Emeği Festivali 3 gün boyunca ziyaretçilerini ağırladı. Dolu dolu etkinliklerle geçen festivalde vatandaşlar, hem alışveriş yapma hem de eğlenme imkânı buldular.

“KONUMUZ AİLE” SEMİNERLERİ

“Konumuz Aile” başlığıyla ünlü yazar ve aile danışmanlarını Başiskeleliler ile buluşturan Başiskele Belediyesi; Saliha Erdim, Senai Demirci, Hayati İnanç, Bülent Gardiyanoğlu, Alişan Kapaklıkaya, Hatice Kübra Tongar, Dilek Cesur, Ferhat Aslan, Sıtkı Aslanhan ve Fatih Çıtlak gibi alanında uzman ünlü şahsiyetlerin seminerlerine ev sahipliği yaptı. 2023 yılında Başiskele Belediyesi Konumuz Aile söyleşileri kapsamında 13 uzman şahsiyeti vatandaşlarla buluşturdu. Düzenlenen söyleşilere Başiskeleliler kadar çevre ilçelerden gelen vatandaşların da yoğun katılım gösterdi ve büyük beğeni topladı.

AİLE AKADEMİSİ

Aile içi iletişim, aile kurumunu etkileyen sorunların tespiti ve önleyici tedbirler alarak sorunların aşılması konusunda Başiskeleli ebeveynlerin bilinçlenmesini hedefleyen Aile Akademisi de 2023 yılında hizmet vermeye devam etti. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü koordinesinde yapılan Aile Akademisi’nde belediye bünyesinde görevli çocuk ve ergen psikoloğu, çocuk gelişimi uzmanı ve aile danışmanları tarafından dijital bağımlılıkla mücadele eğitimi, çocuklarda sağlıklı sınırlar belirleme eğitimi, çocuklarda mahremiyet eğitimi, aile içi iletişim, çocuklarda dikkat gelişimi, akran zorbalığı, sağlıklı kardeş ilişkileri, ergenler ile iletişimin püf noktaları ve sınav kaygısı konularında eğitimler verildi. Başiskele’deki okullarda ve semt konaklarında gerçekleştirilen eğitimlere 765 ebeveyn katılım gösterdi.

ANNE ÇOCUK GELİŞİM ATÖLYELERİ

Başiskele Belediyesi, kentteki çocukların bilişsel ve sosyal gelişimlerine destek sağlamak amacıyla “Aile Akademisi” kapsamında Anne-Çocuk Gelişim Atölyeleri ile de ailelerin bilinçlenmesine katkı sunuyor. Annelerin çocukları ile birlikte sosyalleşebilmelerini ve birçok farklı konuda eğitim alabilmelerini sağlayan Anne-Çocuk Gelişim Atölyeleri, Başiskele Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşiyor. Okul öncesi dönemin yaşamın temelini oluşturduğu günümüzde her çocuğun kendine özgü gelişim ve öğrenme yetenekleri olduğunu düşünerek çocukları geleceğe hazırlamayı hedefleyen Başiskele Belediyesi, Anne-Çocuk Atölyeleri ile uzman eğitmenler eşliğinde çocukların yaş dönemlerine göre gelişim özelliklerini keşfetmeyi ve çocukların nasıl destekleyeceği konusundaki püf noktaları annelere sunuluyor.   Bunu yaparken de annelere çocuklarıyla keyifli vakit geçirmelerini sağlayacak öğretici etkinlikler, drama ve ritim çalışmaları da yapılıyor. 2023 yılında Anne-Çocuk Gelişim Atölyeleri’nde 126 anne ve çocuğu eğitim alarak hem eğlendiler hem de öğrendiler.

EVLİLİK OKULU İLE GÜZEL BAŞLANGIÇLAR

Başiskele Belediyesi’nin “Sosyal Belediyecilik” anlayışıyla ilçede evlilik hazırlığı yapan nişanlı çiftlere ve evlilere yönelik Evlilik Okulu projesi de Başiskeleliler tarafından büyük beğeni topladı. “Güçlü bir kale için, güzel bir başlangıç” sloganıyla ilk eğitimine 2022 Eylül ayında başlayan Evlilik Okulu’nda 2023 yılında çiçeği burnunda nişanlı ve evli 128 çift katılım sağladı. Uzman aile danışmanı ve çift terapisti tarafından verilen eğitimlerde ailenin güçlendirilmesi, aile içi iletişimin en güzel şekilde sağlanması, problem çözme becerilerinin kazandırılması  gibi konularda çiftlere önemli bilgiler aktarıldı. Ayda bir gerçekleştirilen Evlilik Okulu’nda katılımcı çiftlere katılım belgesi ve sürpriz hediyeler verildi.

PASTACILIK OKULU

Başiskele Belediyesi tarafından hizmete açılan Başiskele Pastacılık Okulu’nda geleceğin şefleri yetişiyor. Başiskele Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen usta eğitmenler eşliğinde çocuk ve yetişkinlere özel hazırlanan atölye çalışmalarıyla tatlı ve tuzlu leziz lezzetler yapılıyor. Yeniköy Merkez Mahallesi’nde yer alan Halil İbrahim Sofrası Aşevi üst katında hizmet veren Pastacılık Okulu, ayrıca bir meslek edindirme kursu olarak da faaliyetlerine devam ediyor. Son bir yılda Pastacılık Okulu’nda verilen eğitimlere 290 kadın şef, 118 minik şef katılım sağladı. Kek, pasta, börek, pizza, sütlü tatlı, çikolata yapımı gibi çeşitli tariflerin yapımını öğrenen kursiyerler kurslarda keyifli vakitler geçirdiler.

SAĞLIKLI VE ZİNDE TOPLUM İÇİN

Başiskele’de 7’den 77’ye her Başiskeleli’nin sağlıklı ve zinde yaşamını önemseyen Başiskele Belediyesi, erkeklere ve kadınlara yönelik ayrı ayrı açtığı spor merkezlerinde kadınlar geçen yıl da yoğun ilgi gösterdi. “Sosyal Belediyecilik” anlayışıyla kentin dört bir köşesinde hizmet veren Azize Hatun Kadın Spor Merkezi, Rabia Hatun Kadın Spor Merkezi, Hayme Hatun Kadın Spor Merkezi, Nene Hatun Kadın Spor Merkezi ve Vezirçiftliği Semt Konağı Kadın Spor Merkezi’nde geçen yıl 4642 kadın spor yaptı.

SEMT KONAKLARINDA EĞİTİM VE SOSYAL İMKÂNLAR

Başiskele Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla Başiskeleliler’in yaşam boyu eğitimine destek vermeye de devam ediyor. Kentin dört bir tarafında yer alan semt konağı Başiskeleliler’in eğitim, kültür ve sosyal faaliyetlerinin adresi oluyor. Vezirçiftliği Semt Konağı,Yeşilkent Semt Konağı, Rabia Hatun Semt Konağı ve Sepetlipınar Bala Hatun Semt Konağı’nda Başiskele Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle dikiş-nakış, el nakışı, iğne oyası, takı tasarım, mefruşat, keçe yapımı, okuma yazma, Kur’an-ı Kerim gibi eğitimler veriliyor. Son bir yılda semt konaklarına yaklaşık 3 bin vatandaş üye olurken çeşitli eğitim ve aktivitelere katılım gösterdi.

KADINLARA YÖNELİK ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER

Başiskele Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, bu hizmetlerin yanı sıra 2023 yılında kadınlara yönelik spor, sağlık ve sosyal alanlarda çeşitli etkinlik ve aktiviteler de düzenleyerek ilçedeki kadınların hem sosyalleşmesine hem de bilinçlenmesine büyük katkılar sağladı.


Gölcük AK Parti 108. Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı’nı gerçekleştirdi BÜYÜK COŞKU HAKİMDİ

Vali İlhami Aktaş bugün göreve başladı

CHP Kadın Kolları Başkanı Ulviye Yılmaz, “AK PARTİ İKTİDARINDA EMEKLİNİN 5 ÇEYREĞİ ERİDİ”

Kocaeli’de “Güvenli Okul Yolu Projesi” yayılıyor

50 yeni otobüs Kocaelilere hizmet için yollarda

Üst geçidin merdiven basamakları bakım bekliyor

Büyükşehir’den Kartepe’ye skate park

Başiskele Sahili Çocuklarla Şenleniyor    

Yuvacık Semt Meydanı 2. Etap Çalışmaları Başladı   

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Temmuz Ayı Yönetim Kurulu Toplantısını KOCAELİ’DE GERÇEKLEŞTİ

Değirmenderespor’un son transferi 41 YAŞINDAKİ FERDİ AKSAKAL OLDU

FUTBOLDA KÖYLERİN ŞAMPİYONU BİR KEZ DAHA HASANEYN

Gölcük AK Parti 108. Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı’nı gerçekleştirdi BÜYÜK COŞKU HAKİMDİ

Eski Belediye Başkan Yardımcısı Ali Dal, BOĞULARAK HAYATINI KAYBETTİ

CHP Gölcük İlçe Başkanı Mehmet Uzuner “SOKAK HAYVANLARINDA ÇÖZÜM ‘YOK EDELİM’ ŞEKLİNDE OLMAMALI”

KARBAFED Başkanı Atılgan ve yönetiminden KARTEPE VE KARAMÜRSEL BELEDİYELERİNE ZİYARET

KOCAELİ'NİN İLK TÜRKİYE'NİN 2. AKREDİTE KADIN ARAMA KURTARMA EKİBİ

İHH  İnsani Yardım Vakfı Gölcük Temsilcisi Ahmet Bilgin “YETİM ETKİNLİĞİMİZDE ÇOCUKLARIMIZI MUTLU ETTİK”

ÇOCUKLAR “Bİ’DÜNYA EĞLENCE” İLE ANITPARK'TA DOYASIYA EĞLENDİ

Sahillerde 248 kişi KOSKEM’le hayata tutundu

Özsoy, ‘Gölcük’teki trafik ve hatalı park konusuna çözüm bekliyoruz”

İhsaniye Belediyesi kurucu Belediye Başkanı Hikmet Okyar KABRİ BAŞINDA DUALAR İLE ANILDI

Atatürk Mahallesi Sakinleri, Çocuk Parkına bakım istiyor

Başiskele Tepecik köy yolu çok güzel oluyor

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’IN “GERİ KAZANIM SUYU KULLANIN” ÇAĞRISI, SANAYİCİLERDE KARŞILIK BULDU

Sakatathane’de çalışmalar tam gaz

İzmit Yenice köy yolu sil baştan yenileniyor

PLAJ VOLEYBOLU TURNUVASI ÇEKİŞMELİ MÜSABAKALAR İLE SONA ERDİ

Çayırova'da yaz spor okulları dolu dizgin devam ediyor

916. Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Yağlı Güreşleri'nde KARAMÜRSELLİ SİNAN YILDIZ GÜREŞÇİ BİRİNCİ OLDU

Yükleniyor

Atatürk Mahallesi Sakinleri, Çocuk Parkına bakım istiyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim “BİR ÇÖP POŞETİ KAP GEL" KAMPANYASINI YENİDEN BAŞLATIYOR

Sarmaşık kaplı elektrik direği temizlenmeli

DEĞİRMENDERE AQUAPARK YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

HEYKELİN KOLU İLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR?

Vatan Caddesi sakinleri yetkililere seslendi “YOLUMUZUN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Asansör içine yazılan yazılar tepki çekiyor

Yüzbaşılar Köprülü Kavşağın duvarları yazılar ile kirletildi TEMİZLENMESİ İSTENİYOR

Değirmendere 17 Ağustos Mezarlığı’nda kırık muslukların yenilenmesi isteniyor BİNLERCE LİTRE SU BOŞA AKIYOR

KSO Başkanı Zeytinoğlu bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman “ESNAFIMIZIN NEFES ALMASI İÇİN UZUN VADELİ YAPILANDIRMA YAPILMALI”

Kazanfer, “Dövizde şu an bir düşüş beklenmiyor”

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İŞGÜCÜ VERİLERİ İLE SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, ‘TAZMİNATLARIMIZI ALANA KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Başkan Bulut, Haziran ayı ihracat verilerini değerlendirdi

“EK ZAM VE REFAH PAYINDAN BAŞKA ÇARE YOK”

2024 yılının ilk 6 ayında 168 esnafa 81 milyon 162 bin lira kredi verildi MISIRLIOĞLU, ‘ESNAFIMIZIN GÜCÜ BİZİM DE GÜCÜMÜZDÜR’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre “MEMURLARIMIZA VERİLEN ZAM ORANI YETERSİZ KALMIŞTIR”

Emekli ve Memur maaşlarına zam oranı belli oldu ‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK’

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16