• BIST 100

  11092,57%-0,72
 • DOLAR

  32,92% 0,10
 • EURO

  35,80% -0,18
 • GRAM ALTIN

  2551,78% 0,68
 • Ç. ALTIN

  4139,78% 0,54

BAŞKAN DOĞUSEL: “KOCAELİ, DENİZ TURİZMİ OLANAKLARI İÇİN AR-GE ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERMELİDİR”

İMEAK DTO Kocaeli Şubesinin meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, Marmaris’te düzenlenen, ‘4. Deniz Turizmi Çalıştayı’ hakkında, bilgi verdi

Genel 2.05.2024 14:46:00 0
BAŞKAN DOĞUSEL: “KOCAELİ, DENİZ TURİZMİ OLANAKLARI İÇİN AR-GE ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERMELİDİR”

İMEAK DTO Kocaeli Şubesinin meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, Marmaris’te düzenlenen, ‘4. Deniz Turizmi Çalıştayı’ hakkında, “Ülkemize gelen toplam 57 milyon yabancı ziyaretçinin 5 milyonu deniz yolu ile gelmiştir. Bunların ancak 1,5 milyonu kruvaziyer yolcusudur. Odamız bu çalıştaylarla, ülkemizin turizmden daha fazla pay almasını amaçlamaktadır. Bizler de Kocaeli olarak deniz turizmi imkanlarımızı ortaya koyarak, gerekli Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermeliyiz” dedi.

 

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin Nisan Ayı 19. Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Vefa İbrahim Aracı yönetiminde, Körfez Ticaret Odası (KTO) Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Aracı, kendilerini ağırlayan KTO Başkanı Recep Öztürk ve yönetimine teşekkür etti. 

MECLİSE YOĞUN KATILIM

Meclise; Körfez Kaymakamı Uğur Kalkar, Gebze Ticaret Odası Meclis Başkanı Oğuz Şerifalioğlu, Türk P&I Genel Müdürü ve aynı zamanda Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi R. Ufuk Teker, Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Bamyacı, Gölcük Şehit Volkan Tantürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Metin Yalaz, Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) Yönetim Kurulu Başkanı Engin Uztürk, Kocaeli Üniversitesi Barbaros Denizcilik Kulübü, Yalova Üniversitesi Denizcilik Kulübü, Meclis Üyelerimiz, eğitimciler, öğrenciler ile denizcilik paydaşları katıldı.

“SEÇİLENLERİ TEBRİK EDİYORUZ”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, “31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden yaklaşık bir ay geçti. Seçimleri olgunlukla tamamlayan milletimiz kendilerini 5 yıl boyunca yönetecek yerel yöneticileri belirledi. Bizler de; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, 31 Mart’ta seçilen tüm belediye başkanlarımızı, meclis üyelerimizi tebrik ediyoruz. Kentimiz için onlarla her zaman omuz omuza çalışacağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi.

“23 NİSAN’I COŞKU İLE KUTLADIK”

Geride bıraktığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakkında da açıklamalarda bulunan Doğusel, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladık. Ülkemizin dört bir yanında meclisimizin açılmasının 104. yılı olması gururunu yaşadık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve önce meclisimizi sonra da Cumhuriyetimizi kuran devlet adamlarımız rahmetle, milletle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

“DENİZ KAZALARI KONUSUNDA BİLGİLENDİRME YAPIYORUZ”

Meydana gelen deniz kazaları hakkında da konuşan Başkan Vedat Doğusel, “Son günlerde sık sık deniz kazası haberleri alırken İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi olarak bu konuda gerek üyelerimizi gerekse de kentimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bilindiği gibi deniz kazaları, can, gemi ya da yük kayıpları ve kaza sonrasında çevre zararı da oluşturabilen yaşanması arzu edilmeyen olaylardır. Son günlerde deniz kazalarının artması nedeniyle bizler de bu konuyu irdelemeye devam edeceğiz. Bugün de deniz kazalarıyla alakalı sigorta uygulamaları ile ilgili üyelerimizi etraflıca bilgilendireceğiz” dedi.

DOĞUSEL: “KOCAELİ BİR DENİZ KENTİ”

“Kocaeli bir deniz kenti” diyerek sözlerine devam eden Doğusel, “Lojistiğiyle, turizmiyle, balıkçılığıyla kent olarak her yıl daha da geliştiğimizi, “deniz kenti” ifadesinin altını doldurmak için devletimizin, yerel yönetimlerimizin, odalarımızın canla başla çalıştığını görüyor ve bundan da mutluluk duyuyoruz. Gerek körfezimizdeki temizlik çalışmaları, gerek artan ihracat rakamları gerekse de spor ve turizm faaliyetleriyle kentimiz gelişmeye devam ediyor. Önümüzdeki süreçte denizle alakalı daha stratejik çalışmaların yapılacağını ve Kocaeli’nin deniz kenti hüviyetinin daha da güçleneceğine inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

DENİZ TURİZMİ ÇALIŞTAYI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın öncülüğünde geçtiğimiz günlerde Marmaris’te düzenlenen, ‘Deniz Turizmi Çalıştayı’na katılarak toplantı hakkında değerlendirmelerde de bulunan Vedat Doğusel, “Merkez Odamızın düzenlediği, ‘Deniz Turizm Çalıştayı’ndan bahsetmek istiyorum. 2007 yılında başlattığımız bu çalıştayın sonuncu olan 4. Deniz Turizm Çalıştayı, 29 Nisan 2024 tarihinde Marmaris’te gerçekleştirildi. 2000 yılında Odamız bünyesinde oluşturduğumuz ‘Deniz Turizm Çalışma Grubu’ndan farklı olarak yine Odamız, belirli dönemlerde olmak üzere, ‘Deniz Turizm Çalıştayları’ gerçekleştirilmektedir. Deniz turizmi sektörünün, genel turizm gelirlerine ve ülke ekonomisine sağladığı katkıyı artırmak, sektör sorunlarının tespit edilerek çözüme kavuşturmak amacıyla Merkez Odamız tarafından düzenlenmektedir” dedi.

“5 MİLYON ZİYARETÇİ DENİZ YOLUNU KULLANDI”

Çalıştay hakkında açıklamalarını sürdüren Doğusel, deniz turizminden ülkemizin daha çok pay almasını gerektiğini vurgulayarak, “2023 yılında ülkemize gelen toplam 57 milyon yabancı ziyaretçinin 5 milyonu deniz yolu ile gelmiştir. Bunların ancak 1,5 milyonu kruvaziyer yolcusudur. Ege ve Akdeniz bölgelerimizde yat trafiğinin artış göstermesi deniz turizminin önemini vurgulamasına rağmen, toplam turizm gelirlerimizin ancak % 25’ini karşılayabilmektedir. Odamız bu çalıştaylarla, ülkemizin turizmden daha fazla pay almasını ve sektörün gelişmesini, rekabet edebilir hale getirilebilmesini amaçlamaktadır” şeklinde konuştu.

DERİNCE VE DİLOVASI YİNE ZİRVEDE

Kocaeli Liman istatistikleri ile ilgili bilgiler veren Vedat Doğusel, “Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, bu yılın ilk üç ayında ihracatımız 9 milyar 966 milyon dolar olurken ithalatımız 18 milyar 540 milyon dolara ulaştı. İlk üç ayda en çok ihracat yapan gümrük kapımız 4 milyar 485 milyon dolar ile Derince olurken, Derince’yi takip eden Dilovası’nda 2 milyar 303 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. İthalatımızda ise Dilovası ve Derince gümrük kapılarımız zirvede yer aldı. Dilovası Gümrük Müdürlüğü’nde 5 milyar 666 milyon dolarlık ithalat gerçekleşirken, Derince Gümrük Müdürlüğü’nde ise 7 milyar 141 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti. İlk üç ayda Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Müdürlüğü’nün tahsil ettiği vergi ise 104 milyar 534 milyon lira. 2024 yılı mart ayında bir önceki aya göre ihracatta %7,1, ithalatta ise %8,4’lük artışlar yaşandı” dedi.

“21 MİLYON TON YÜK ELLEÇLENDİ”

Kocaeli gemi istatistiklerini dair verileri de paylaşan Doğusel, “2024 yılı ilk üç ayında Kocaeli’ye 708 adet Türk bayraklı gemi, bin 631 adet yabancı bayraklı gemi olmak üzere toplam 2 bin 339 adet gemi uğramıştır. Türkiye’ye uğrayan gemilerin 17’si Kocaeli ilimize aittir. Yüklemede 7 milyon 868 bin ton elleçlenirken, boşaltmada 13 milyon 162 bin ton yük elleçlenmiştir. Toplamda 21 milyon 30 bin ton elleçlenmiş ve Türkiye toplamında %15.7’lik pay almış ve bu dönemde ikinci sırada yer almıştır. Konteyner elleçlemesinde, ilimiz toplam 572.761 TEU ile Türkiye genelinde 2. Sıradaki yerini korumuştur” açıklamalarında bulundu.

“DTO KOCAELİ ŞUBESİ İLE İŞ BİRLİĞİNE HER ZAMAN HAZIRIZ”

Daha sonrasında kürsüye gelerek kısa bir selamlama konuşması gerçekleştiren Gebze Ticaret Odası Meclis Başkanı Oğuz Şerifalioğlu, “Sayın İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel ve değerli meclis üyeleri, beni burada ağırladığınız için teşekkür ediyorum. Sizlerin ve bizlerin şehrimize ve ülkemize vermiş olduğumuz katma değer ile birlikte daha güçlü yarınlar, daha güçlü Türkiye kurmak için mücadele ediyoruz. Eminim ki, iş birliğimiz artarak devam edecektir. Nisan ayı olağan meclis toplantınız hayırlara vesile olsun” dedi.

KALKAR: “DENİZLERDE GÜÇLÜ OLMAMIZ GEREKİYOR”

Son olarak kürsüye gelen Körfez Kaymakamı Uğur Kalkar, “Denizcilik deyince, deniz sektörü deyince; güçlü olmanın, büyük devlet olmanın, dünyaya hükmetmenin alanlarından bir tanesi. Sadece karada güçlü olmanız yeterli değil; havada güçlü olmanız lazım, denizde güçlü olmanız lazım. Son dönemde uzayda güçlü olmak; bir de siber alemde güçlü olmak gibi güçlü olmanın birtakım alanları ortaya çıktı. Deniz, muhakkak ki bu alanların en önemlilerinden bir tanesi. Dünya tarihi de baktığımız zaman büyük devlet olmanın ve dünyaya hükmetmenin yolu denizlere hükmetmekten geçiyor. Kim denizlere hakim olmuşsa, o dünyada hakimiyetini kurmuş gözüküyor. Bizim de ülke olarak denizlerde güçlü olmamız gerekiyor. Denizlerde, sadece askeri alanlarda değil, ticari anlamda da güçlü olmamız gerekiyor. Tekrardan denizci millet olduğumuzu hatırlamamız, gençlerimizin bu alana yönelmesi ve gönül vermesi çok önemli. Buna destek veren Deniz Ticaret Odamıza, Vedat başkanımıza ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum” değerlendirmelerinde bulundu.

SUNUM YAPILDI

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin Nisan Ayı 19. Olağan Meclis Toplantısı, 

Türk P&I Genel Müdürü ve aynı zamanda Türk Loydu Yönetim Kurulu Üyesi R. Ufuk Teker’in, ‘Deniz Kazalarında Sigorta Uygulamaları’, Gölcük Şehit Volkan Tantürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Koordinatörü Gökhan Cihan Abayhan’ın, ‘Avrupa Birliği Destek Programları ve Hibe Projeleri’, KAMADER Yönetim Kurulu Başkanı Engin Uztürk’ün, ‘16.Turna ve Tatlısu Levreği Şenliği’, Yalova Üniversitesi Denizcilik Kulübü’nün, ‘Tanıtımı ve Projeleri’ ile KOÜ Denizcilik Fakültesi Barbaros Denizcilik Kulübü’nün, ‘2024 Yılı Projeleri’ konulu sunumlarının ardından, üyelerinin sektörel görüş ve önerilerini aktarması ile sona erdi.

 

 

 


Gölcük AK Parti 108. Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı’nı gerçekleştirdi BÜYÜK COŞKU HAKİMDİ

Vali İlhami Aktaş bugün göreve başladı

CHP Kadın Kolları Başkanı Ulviye Yılmaz, “AK PARTİ İKTİDARINDA EMEKLİNİN 5 ÇEYREĞİ ERİDİ”

Kocaeli’de “Güvenli Okul Yolu Projesi” yayılıyor

50 yeni otobüs Kocaelilere hizmet için yollarda

Üst geçidin merdiven basamakları bakım bekliyor

Büyükşehir’den Kartepe’ye skate park

Başiskele Sahili Çocuklarla Şenleniyor    

Yuvacık Semt Meydanı 2. Etap Çalışmaları Başladı   

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Temmuz Ayı Yönetim Kurulu Toplantısını KOCAELİ’DE GERÇEKLEŞTİ

Değirmenderespor’un son transferi 41 YAŞINDAKİ FERDİ AKSAKAL OLDU

FUTBOLDA KÖYLERİN ŞAMPİYONU BİR KEZ DAHA HASANEYN

Gölcük AK Parti 108. Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı’nı gerçekleştirdi BÜYÜK COŞKU HAKİMDİ

Eski Belediye Başkan Yardımcısı Ali Dal, BOĞULARAK HAYATINI KAYBETTİ

CHP Gölcük İlçe Başkanı Mehmet Uzuner “SOKAK HAYVANLARINDA ÇÖZÜM ‘YOK EDELİM’ ŞEKLİNDE OLMAMALI”

KARBAFED Başkanı Atılgan ve yönetiminden KARTEPE VE KARAMÜRSEL BELEDİYELERİNE ZİYARET

KOCAELİ'NİN İLK TÜRKİYE'NİN 2. AKREDİTE KADIN ARAMA KURTARMA EKİBİ

İHH  İnsani Yardım Vakfı Gölcük Temsilcisi Ahmet Bilgin “YETİM ETKİNLİĞİMİZDE ÇOCUKLARIMIZI MUTLU ETTİK”

ÇOCUKLAR “Bİ’DÜNYA EĞLENCE” İLE ANITPARK'TA DOYASIYA EĞLENDİ

Sahillerde 248 kişi KOSKEM’le hayata tutundu

Özsoy, ‘Gölcük’teki trafik ve hatalı park konusuna çözüm bekliyoruz”

İhsaniye Belediyesi kurucu Belediye Başkanı Hikmet Okyar KABRİ BAŞINDA DUALAR İLE ANILDI

Atatürk Mahallesi Sakinleri, Çocuk Parkına bakım istiyor

Başiskele Tepecik köy yolu çok güzel oluyor

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’IN “GERİ KAZANIM SUYU KULLANIN” ÇAĞRISI, SANAYİCİLERDE KARŞILIK BULDU

Sakatathane’de çalışmalar tam gaz

İzmit Yenice köy yolu sil baştan yenileniyor

PLAJ VOLEYBOLU TURNUVASI ÇEKİŞMELİ MÜSABAKALAR İLE SONA ERDİ

Çayırova'da yaz spor okulları dolu dizgin devam ediyor

916. Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Yağlı Güreşleri'nde KARAMÜRSELLİ SİNAN YILDIZ GÜREŞÇİ BİRİNCİ OLDU

Yükleniyor

Atatürk Mahallesi Sakinleri, Çocuk Parkına bakım istiyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim “BİR ÇÖP POŞETİ KAP GEL" KAMPANYASINI YENİDEN BAŞLATIYOR

Sarmaşık kaplı elektrik direği temizlenmeli

DEĞİRMENDERE AQUAPARK YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

HEYKELİN KOLU İLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR?

Vatan Caddesi sakinleri yetkililere seslendi “YOLUMUZUN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Asansör içine yazılan yazılar tepki çekiyor

Yüzbaşılar Köprülü Kavşağın duvarları yazılar ile kirletildi TEMİZLENMESİ İSTENİYOR

Değirmendere 17 Ağustos Mezarlığı’nda kırık muslukların yenilenmesi isteniyor BİNLERCE LİTRE SU BOŞA AKIYOR

KSO Başkanı Zeytinoğlu bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman “ESNAFIMIZIN NEFES ALMASI İÇİN UZUN VADELİ YAPILANDIRMA YAPILMALI”

Kazanfer, “Dövizde şu an bir düşüş beklenmiyor”

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İŞGÜCÜ VERİLERİ İLE SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, ‘TAZMİNATLARIMIZI ALANA KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Başkan Bulut, Haziran ayı ihracat verilerini değerlendirdi

“EK ZAM VE REFAH PAYINDAN BAŞKA ÇARE YOK”

2024 yılının ilk 6 ayında 168 esnafa 81 milyon 162 bin lira kredi verildi MISIRLIOĞLU, ‘ESNAFIMIZIN GÜCÜ BİZİM DE GÜCÜMÜZDÜR’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre “MEMURLARIMIZA VERİLEN ZAM ORANI YETERSİZ KALMIŞTIR”

Emekli ve Memur maaşlarına zam oranı belli oldu ‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK’

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16