• BIST 100

  11141,26%0,69
 • DOLAR

  33,07% 0,24
 • EURO

  36,03% 0,10
 • GRAM ALTIN

  2615,05% 1,78
 • Ç. ALTIN

  4168,15% 1,58

DİŞ HEKİMİ GAMZE MANAV, PROTEZ ADEZİVİ KONUSUNDA BİLGİ VERDİ

İlçemizin tanınmış ve sevilen diş hekimlerinden olan DT Gamze Manav, Protez Adezivi ( Protez Yapıştırıcısı) konusunda önemli bilgiler verdi.

Sağlık 3.06.2024 15:58:00 0
DİŞ HEKİMİ GAMZE MANAV, PROTEZ ADEZİVİ KONUSUNDA BİLGİ VERDİ

“Protez adezivleri çözünebilen  ve çözünemeyen olmak üzere iki grupta toplanabilir”

Dt. Gamze Manav yaptığı açıklamada, “Protez adezivleri protezin oral mukozaya yapışması için kullanılan materyallerdir. Protez adezivleri, son yıllarda piyasaya çıkan ürünlerin çeşitliliğinin ve reklamların artması ile hareketli protez kullanan hastalarda  merak uyandırmaktadır. Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre tam protez hastalarının %8’inin düzenli protez adezivi kullandığı, %87sinin ise protez adezivinin varlığından haberdar olmadığı, ABD’ de 1991 yılında yapılan bir çalışmada ise protez hastalarının %15’inin düzenli adeziv kullandığı bildirilmiştir . Protez adezivleri  ilk kez 18 yy.’ın sonlarında kullanılmaya başlanmış fakat dental literatüre 1935 yılında girmiştir. Protez adezivleri çözünebilen  ve çözünemeyen olmak üzere iki grupta toplanabilir. Çözünemeyen  grupta yastıklar ve sentetik silikon parçaları yer alırken çözünebilen grupta ise kremler, macunlar ve tozlar bulunur. Bütün krem ve toz halindeki protez adezivlerinin içinde su aldıkça şişen ve visköz ve yapışkan bir hal alan başka bir deyişle hidrate olan bir ya da iki komponent vardır. 

 

Protez adezivlerinden beklenen özellikler:

-Hidrasyona duyarlı olması

-Çabuk etki etmesi

-Yeterli etki göstermesi

-Suya dayanıklı olması

-Kolay temizlenebilmesi. Yastıkların ve sentetik silikonların krem ve tozlarla kıyaslandığında en büyük üstünlüğü daha rahat temizlenebilir olmasıdır 

-Tatsız, renksiz olması

-Toksik olmaması, oral mukozayla doku uyumunun iyi olması

-Adeziv özelliklerini 12-16 saat boyunca koruyabilmesi

-Nötral veya nötrala yakın pH’ya sahip olması.

 

Avantajları:

-Kötü ve iyi uyumlu protezlerde retansiyon ve stabiliteyi arttırır 

-Çiğneme kuvveti artar. Çiğneme sırasında ritmik masseter kas aktivitesi sağlarlar ve maksimum ısırma kuvvetini arttırırlar. Adezivlerin çiğneme fonksiyonununa  katkısı   rezorbe kretli hastalarda daha belirgindir 

-Isırma kuvveti artar, 6 saat sonra giderek azalır 

-Hassas mukozayı korur ve yüklerin eşit dağılımını sağlar 

-Hastanın kendine güveni artar 

 

Dezavantajları:

-Doku uyumu bozulmuş protezlerde kret rezorpsiyonu giderek artar.

-Protez adezivleri neoplazmaları ve destek dokunun normal konturunun değişimini maskeler

-Protez tabanı yeterince temizlenmezse kalınlık artar. Kalınlığın artması hem dikey boyutu arttırır hem de mikroorganizmalar için uygun ortam oluşur 

-Yeterli hijyen sağlanmazsa mukoza enflamasyonuna sebep olabilir 

 

 

Endikasyonlar:

- İmmediat Protezler: Çekim bölgelerinin yeniden şekillenmesi süregelen bir prosestir. Bu süreçte  retansiyon ve stabiliteyi sağlamak amacıyla  protez adezivi kullanılabilir. Fakat diş çekimlerinden hemen sonra protez adezivi kullanımı pıhtı oluşumuna engel olduğu için kontraendikedir.

- Rekonstrüksiyon ve Preprotetik Cerrahi: İntraoral cerrahi operasyon geçirecek olan hastalar varolan veya geçici protezini kullanmak için geçici bir süre protez adezivi kullanabilirler. Büyük çapta oral maksillofasiyal operasyon geçiren hastalarda da başka alternatif kalmadığında protez adezivi kullanılabilir.

- Psikolojik Destek: Mesleği gereği toplum içinde göz önünde bulunan hastalar  protez çok iyi otursa bile  protez adezivinin verdiği psikolojik destekten faydalanabilir. Hastanın bunu rutin olarak kullanması engellenmelidir.

- Farklı Anatomik Yapılar: Bunlardan bazıları aşırı kret rezorpsiyonu, gelişimsel anomaliler, travma ve serebrovasküler bozukluklardır. Bazı vakalarda kısıtlı bir süre için kullanılabilir ama bazı durumlarda bu süre belirsizdir.

- Yaşlı Hastalar: Doku uyumu bozulmuş protezleri kullanan yaşlı hastaları tedavi etmek hekim açısından oldukça zordur. Önerilecek ilk tedavi seçeneği protezi yenilemek veya astarlamaktır. Fakat buna alışmak yaşlı hastalarda mental ve fiziksel olarak çok zordur. Bu aşamada hastaya yeni oklüzyonuna, konturlara ve protezin genel olarak uyumuna alışması için adeziv kullanması önerilebilir. Hafıza problemi olan hastalarda geçici bir süre kullanması için verilen adezivler sıklıkla hasta tarafından rutin kullanılmaktadır. Protezinin yenilenmesini istemeyen yaşlı hastalarda ise eski doku uyumu bozulmuş protezin kullanılması ise çok daha büyük sorunlar yaratır çünkü protezin iyi oturmamasından kaynaklanan sorunlar maskelenmiş olur .

Fiziksel veya Mental Problemli Hastalar: Down sendromu veya nöromüsküler bozukluğu olan total protez kullanan hastalarda istemsiz kas hareketlerine karşı protez adezivlerinden faydalanılabilir (12). 

- Kserostomi: Ağız kuruluğunun bazı sebepleri ilaçların yan etkileri, radyasyon tedavisi, hormonal değişiklikler ve Sjörgen sendromu gibi sistemik hastalıklardır. Tükürük salgısı azaldıkça protezin retansiyonu azalır. Kserostominin derecesine göre protez adezivlerinin kısıtlı kullanımı uygun olabilir. Bu hastalar için iyi ıslatılmış bir protez destek dokulara gelen irritasyonu azaltarak ve dokuların daha fazla dehidrate olmasını önleyerek  kayganlıştırıcı etki yaratır (12,23).  

- Yeni Protezler: Yeni protezlerin ağıza uygulanmasından sonra minimal adeziv kullanımı ilk baştaki endişeyi önlemektedir ve proteze alışmayı kolaylaştırmaktadır. Fakat bu yaklaşım genelde doğru değildir çünkü hasta adeziv kullanımını alışkanlık haline dönüştürür. Aşırı kret rezorpsiyonu veya hastanın beklentisinin çok fazla olduğu durumlarda adeziv kullanılabilir.

- Osseointegre olmuş implantlar: Alt total protezlerini implant destekli protezle değiştirmiş olan total hastaları üst protezlerinin eskisi kadar stabil ve retantif olmadığını farkederler.. Alt çeneye implant uygulanması ile alt protez çok daha stabil olur ve doku destekli üst protez bundan negatif olarak etkilenir. İmplant tedavisinden önce hasta bu konuda bilgilendirilmelidir. 

- Hareketli Parsiyel Protezler: Protezin dizaynına ve destek dişlerin pozisyonuna bağlı olarak adeziv önerilebilir.

 

Kontraendikasyonları:

- Doku uyumu bozulmuş protezler

- Açık yaralar

- Belirgin patolojik oluşumlar

- Tamir gerektiren protezler

- Yetersiz protez hijyeni   

- Düzenli kontrole gelmeyen hastalar .

 

Hangi protez adezivinin seçileceği hastanın anatomisine, destek dokuların durumuna, hastanın beklentisine, kullanım amacına, ürünün özelliklerine, hastanın mental ve psikolojik karekterine göre değişir. Protez adezivleri, iyi yapılmış bir tam protez eğer hastanın tutuculuk ve stabilite  beklentilerini karşılamıyorsa endikedir. Hastanın söylediği memnuniyetsizlik nedenlerine (örneğin; psikolojik, mesleki, morfolojik ve fonksiyonel) bakmaksızın diş  hekimi hastanın protezinden beklentilerinin protetik başarı açısından sağlanabilir sınırlar içerisinde olup olmadığına karar verebilmelidir. Böyle adaptasyon sorunu olan hastalar doğrudan implant destekli protez için yönlendirilmelidir. Fakat sağlık, maliyet ve diğer sorunlar buna engel olabilir .

 

Protez adezivi kullanımı hekimin klinik becerisinin kötü olduğu anlamına gelmemektedir. Günümüzde de birçok diş  hekimi  yalnızca protetik tedavi kötü ise adeziv kullanımına gerek olduğunu düşünmekte ve bu ürünleri hastalarına tavsiye etmemektedirler. Yapılan birçok araştırmada adezivlerin çok iyi, orta ve kötü uyumlu protezlerde retansiyonu, stabiliceyi ve ısırma kuvvetini arttırdığı kanıtlanmıştır

Hekimin hastaya vereceği tavsiyeler şu şekilde olmalıdır: 

- Kremler, tozlar ve yastıklar arasındaki farkı anlatmak

- Adeziv kullanma sebebini açıkça anlatmak

- En iyi sonuç için gerekli en az miktarı kullanmak

- Dokuyla temas eden protez yüzeylerine eşit miktarda dağıtmak

- Gerekli olduğunda tekrar uygulamak

- Adezivi her zaman temiz yüzeylere uygulamak   

- Risk faktörlerini ve  periyodik kontrollerin önemini anlatmak

- Protez adezivi kullanımının bir tedavi modeli olmadığını daha çok tedaviye yardımcı 

olduğunu anlatmak.

 

Haber: Serap DURUKAN


Temel, ‘Halkımız kredi kartı ile satıştan memnun”

GÖLCÜK 15 TEMMUZ DESTANI İÇİN YİNE DİMDİK AYAKTA

Müdür Mert, “İlçemize yakışan eğitim yatırımları yapılıyor”

Şentuna, “THM Koromuzu yeniden hayata geçiriyoruz”

“Vatana Can Verenler” tek bayrak altında anıldı

  Büyükşehir’in otobüs filosu genişliyor; Yeni otobüslerden 30’u daha teslim edildi

Özer’den uzun yola çıkacak olan sürücülere önemli uyarı

Ahmet Sağat İle anlaştık,

Gökhan Değirmenci: "HEDEFİMİZ SÜPER LİG

Emir için Morinho’nun raporu bekleniyor

Ertuğrul Sağlam: KULÜBE SAĞLAM OLMALI

CHP Kocaeli İl Başkanı Bülent Sarı, “CANLILARIMIZIN YAŞAM HAKKINI KORUYACAĞIZ”

Erzurumlular Vakfı’na şehit ailelerinden anlamlı teşekkür

Mesai”den Unutulmaz Konser

Kiraz Festivali’nde şampiyon Gebze Arapçeşmespor FK oldu

Kazanfer, “Dövizde şu an bir düşüş beklenmiyor”

2024 yılının ilk 6 ayında Gölcük’te 464 ÇİFT DÜNYA EVİNE GİRDİ

CHP Gölcük İlçe Başkanı Mehmet Uzuner, “EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE OLMALI”

İlçe protokolünden Gaziler Derneği’ne ziyaret

Değirmenderespor Eski Kulüp Başkanı Severcan Kara’nın ağabey acısı ÖZCAN KARA VEFAT ETTİ

Yeni Gölcük Terminalinde yoğun tempo

YAVUZ, “TÜRK MİLLETİNİN DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLU OLSUN”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde ŞEHİTLERİMİZ DUALAR İLE ANILDI

Aleyna ve Mehmet Çifti masal gibi düğünle DÜNYAEVİNE GİRDİ

Girişimci kadınlar KO-MEK’le hedefe ulaşıyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

KPSS’ye geç kalanların imdadına Büyükşehir zabıtası yetişti

Hamidiye Köyü'nde Parke Onarımı Yapıldı

Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko'dan Kızılay'a Sert Eleştiri "GÜVEN SARSICI SKANDALLAR KABUL EDİLEMEZ!"

Gölcük’te çöp konteynerleri tertemiz yapıldı

Yükleniyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim “BİR ÇÖP POŞETİ KAP GEL" KAMPANYASINI YENİDEN BAŞLATIYOR

Sarmaşık kaplı elektrik direği temizlenmeli

DEĞİRMENDERE AQUAPARK YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

HEYKELİN KOLU İLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR?

Vatan Caddesi sakinleri yetkililere seslendi “YOLUMUZUN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Asansör içine yazılan yazılar tepki çekiyor

Yüzbaşılar Köprülü Kavşağın duvarları yazılar ile kirletildi TEMİZLENMESİ İSTENİYOR

Değirmendere 17 Ağustos Mezarlığı’nda kırık muslukların yenilenmesi isteniyor BİNLERCE LİTRE SU BOŞA AKIYOR

Çocuklara sevindirici haber geldi, DEĞİRMENDERE AQUAPARK BAYRAMDA AÇILIYOR!

Kazanfer, “Dövizde şu an bir düşüş beklenmiyor”

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İŞGÜCÜ VERİLERİ İLE SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, ‘TAZMİNATLARIMIZI ALANA KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Başkan Bulut, Haziran ayı ihracat verilerini değerlendirdi

“EK ZAM VE REFAH PAYINDAN BAŞKA ÇARE YOK”

2024 yılının ilk 6 ayında 168 esnafa 81 milyon 162 bin lira kredi verildi MISIRLIOĞLU, ‘ESNAFIMIZIN GÜCÜ BİZİM DE GÜCÜMÜZDÜR’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre “MEMURLARIMIZA VERİLEN ZAM ORANI YETERSİZ KALMIŞTIR”

Emekli ve Memur maaşlarına zam oranı belli oldu ‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK’

KSO Başkanı Zeytinoğlu haziran ayı dış ticaret ve enflasyon verilerini değerlendirdi

Emekliler bugün açıklanacak olan emekli maaşı zam oranını bekliyor ŞAHİN, “YÜZDE ORANINDA DEĞİL EŞİT ZAM BEKLİYORUZ”

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16