• BIST 100

  11058,39%0,31
 • DOLAR

  33,01% 0,59
 • EURO

  35,94% 0,27
 • GRAM ALTIN

  2550,79% 0,07
 • Ç. ALTIN

  4087,56% 0,38

DTO Meclisi’nde Konuşan Başkan Doğusel,

Ekonomi 2.02.2024 13:14:51 0
DTO Meclisi’nde Konuşan Başkan Doğusel,

DTO Meclisi’nde Konuşan Başkan Doğusel,

“2023 YILI İHRACATIMIZ 38 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin,Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, “Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün Kocaeli Gümrük Müdürlükleri verilerine göre, 2023 yılı Kocaeli ihracatımız 38 milyar 80 milyon dolar olurken, ithalatımız ise 80 milyar 594 milyon dolara ulaştı” dedi.

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin 2024 yılı ilk meclis toplantısı Sanmar Shipyards Altınova Tersanesi Toplantı Salonu’ndaMeclis Başkanı Yardımcısı Yılmaz Sarıaslan yönetimde gerçekleştirildi. Ocak Ayı 16. Olağan Meclis Toplantısı öncesinde DTO Kocaeli Şubesi yöneticileri, Sanmar Tersanesi’nde yetkililer eşliğinde saha gezisine iştirak etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Sarıaslan, 2024 yılının ülkemiz ve şehrimiz adına kazançlı geçmesi temennisinde bulundu.

“MECLİSE YOĞUN KATILIM”

Meclise; Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Eren, Kocaeli Üniversitesi Karamürsel (Denizcilik) MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Bamyacı, Yalova Altınova Tersane Girişimcileri Birliği Başkanı Şükrü Fazıl Uzun, SanmarShipyards Tersanesi Direktörü Ali Tunalı, SanmarShipyards Tersanesi Teknik Direktörü Hasan Çakmak, SanmarShipyards İzmit Bölgesi Dış İlişkiler Koordinatörü İsmail Hakkı Ataseven, İMEAK DTO Yalova İl Temsilcisi Murat Can, Meclis Üyeleri, eğitimciler ile denizcilik paydaşları katıldı.

UZUN: “BÜYÜK PROJELERE İMZA ATILIYOR”

İlk olarak kürsüye gelerek kısa bir selamlama konuşması yapan Yalova Altınova Tersane Girişimcileri Birliği Başkanı Şükrü Fazıl Uzun, “Değerli İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanım ve meclis üyeleri, bölgemize hoş geldiniz. Bu kıymetli meclis toplantısında bulunmak, kendimizi anlatmak adına bizler için çok önemli. Altınova bölgemiz tersane bakımından zengin bir konuma sahip. Ülkemiz için burada çeşitli varyasyonlarda; özellikle ihracat anlamında büyük projelere imza atılıyor. Römork üretiminde dünya çapında söz sahibiyiz diyebilirim. Tabii bu bir anda gelişecek bir sektör değil. Yıllar önce atılan temeller sayesinde Türk denizciliği hiç olmadığı kadar yol kat etmiş durumda. Bizlere düşen görev; hep daha iyisini başarmak için yorulmadan, yılmadan ve pes etmeden çalışmaya devam etmek” dedi.

“DTO KOCAELİ ŞUBEMİZİ TEBRİK EDİYORUM”

Daha sonrasında söz alan Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Eren, “Fahri bir üyeniz olarak bu toplantıya katılmaktan dolayı onur ve kıvanç duyuyorum. Kocaeli Üniversitesi, yaklaşık 70 bine yakın öğrencisiyle, 20 fakültesi, 16 MYO’suile birlikte bölgemizin ve ülkemizin en önemli üniversitelerinden bir tanesidir. Karamürsel’de bulunan denizcilik fakültemizin yanı sıra; yine Karamürsel’de bulunan meslek yüksek okulumuz sizlerin de destekleriyle güçlendi. Bu okullarımızdan mezun olan öğrencilerimiz, ülkemizde ve dünyada çok başarılı işlere imza atmaya başladılar. Denizciliği her alanda memleketimizin çıkarları doğrultusunda geliştirmeye devam etmeliyiz. İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi de görüyorum ki; bu desteği fazlasıyla gösteriyor. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“TURİZME YÖNELİK FAALİYETLERİ DESTEKLEYECEĞİZ”

Ocak ayı meclis toplantısında konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, “Ülke olarak yerel seçim sürecine girmiş bulunmaktayız. Siyasi partilerimize, adaylarımıza başarılar dilerken, bu sürecin ülkemize hayırlar getirmesini diliyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız ile birçok projede birlikte yer aldık, çok önemli ortak çalışmalar yürüttük. Başta dip çamuru temizliği olmak üzere çevreye ve turizme yönelik faaliyetleri destekledik. Bundan sonraki süreçte de Kocaeli’nin turizm, deniz ve çevreye dönük projelerinin devam edeceği inancını taşıyoruz” dedi.

“GEÇEN YILA GÖRE GELİŞTİĞİNİ GÖRMEKTEYİZ”

Ülkemizdeki denizcilik sektörünün emin adımlarla hedeflediği noktaya ilerlediğini ifade eden Doğusel, “Gemi, yat ve hizmetleri sektörünün ülkemizde her geçen yıl daha da geliştiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz yıl 1 milyar 940 milyar dolarlık ihracatın olduğu bu sektörde önceki yıla göre yüzde 33,58’lik bir artışın olmasının mutluluğunu yaşamaktayız. Buna göre gemi, yat ve hizmetleri, ihracatı yıllık bazda en fazla artıran ikinci sektör; sanayi sektörleri arasında ise ihracatını en çok artıran sektördür. Bu sektörde balıkçı gemileri, 487 milyonluk ihracatla en çok ihracat gerçekleştiren ürün grubu” açıklamalarında bulundu.

“DENİZ ARAÇLARI İHRACATINDA ÖNEMLİ KONUMDAYIZ”

Türkiye’nin deniz araçları ihracatı konusunda dünyada çok önemli bir konuma geldiğinin de altını çizen Başkan Doğusel, “Bu anlamda Türkiye’nin en çok balıkçı teknesi ihrac eden ülke olduğunu görüyoruz. Öte yandan; 2023 yılında 408 milyon dolarlık yat ihracatı yapıldığı gerçeğini de çok önemsemekteyiz. Yat ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 50’ye yakın bir artış gösterdi. Diğer taraftan 313 milyon dolarlık ihracatla römorkör üretiminde de Türkiye’nin önemli bir mesafe kaydettiğini görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“ÜRÜN BİRİM FİYATLARI ARTTI”

İştigal konusu olan ürünlerinde birim fiyatlarının arttığını sözlerine ekleyen Vedat Doğusel, “Bu sektörün önemli bir diğer yanı da şu: gemi, yat ve hizmetlerinin iştigal konusu olan ürünlerinin kilogram birim fiyatı 10,01 dolarla en yüksek birim fiyatına ulaşmıştır. Kilogram birim fiyatları ürün gruplarına göre toplam ihracatın yüzde 77’sini oluşturan balıkçı gemileri, yatlar, römorkörler ve feribot ürün gruplarının kilogramının ortalama 30 dolar olduğu görülmektedir” dedi.

“BALIKÇILIĞIN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

“İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi olarak balıkçılığın geliştirilmesi yönünde yoğun gayret sarf ediyoruz” diyen Doğusel, “Bu noktada bürokrasiden yerel yönetimlere, balıkçılıkla ilgili tüm kuruluşlarımızdan grup üyelerimize kadar tüm aktörlerimizle yoğun görüşmeler gerçekleştirip sağlıklı projeler oluşturmasına ve bir balıkçı kenti olan Kocaeli’nin hak ettiği noktaya ulaşması için çabalıyoruz. TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu’nun balıkçılık meslek grubu üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdiği balıkçılığın gelişimi, sorunları ve çözüm önerileri başlıklı toplantının sonuçlarını kısa süre içerisinde alacağımıza inanıyoruz” dedi.

“GÜMRÜK ÇALIŞANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM”

Kocaeli’nin 5 gümrük müdürlüğünce elde edilen vergi rakamlarını da ayrıca tebrik eden Doğusel, “26 Ocak Cuma günü Dünya Gümrük Günü’nü kutladık. Bilindiği gibi ilimizde bulunan toplam 5 adet Gümrük Müdürlüğü 2023 yılı içinde 346 milyar 544 bin liralık vergi toplayarak ilimizin ve ülkemizin kalkınmasında önemli katkı sağladılar. Ülkemizin büyümesinde büyük rol üstlenen gümrük çalışanlarımızın Dünya Gümrük Günü’nü bir kez daha kutluyoruz” şeklinde konuştu.

“KOCAELİ MİLLİ GELİRDE BİRİNCİ SIRADA”

Kişi başı milli gelir hakkında da açıklamalarda bulunan Vedat Doğusel, “Bilindiği üzere 2022 yılı il bazında gayri safi yurtiçi hasıla rakamları yeni açıklandı. Bu verilere göre 2022 yılı gayrisafi yurtiçi hasıla rakamlarında Kocaeli’nin payı % 4,15’dir. Sektörler itibariyle 2022 yılında 2021’e göre en çok artış % 93 ile sanayi ve % 129 ile hizmet sektörlerinde olmuştur.Kişi başı milli geliri incelediğimizde; Kocaeli 2022 yılında da Türkiye’de birinci sıradadır. Bir önceki yıla göre % 6,65’lik artış oranı ile 18.269 $ a yükselmiştir. İlimizi İstanbul 17.349 $, Tekirdağ 15.296 $ ile takip etmiştir. Türkiye ortalaması ise 10.659 $’dır” dedi.

“BU YILKİ İHRACATIMIZ 38 MİLYAR DOLAR”

2023 yılı ithalat ve ihracat rakamlarını paylaşan Doğusel, “Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, bu yılki ihracatımız 38 milyar 80 milyon dolar olurken, ithalatımız ise 80 milyar 594 milyon dolara ulaştı. Bu yıl en çok ihracat yapan gümrük kapımız; 18 milyar 81 milyon dolar ile Derince olurken, Derince’yi takip eden Dilovası’nda ise; 8 milyar 610 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. İthalatımızda ise Dilovası ve Derince gümrük kapılarımız zirvede yer aldı. Dilovası Gümrük Müdürlüğü’nde 24 milyar 209 milyon dolarlık ithalat gerçekleşirken, Derince Gümrük Müdürlüğü’nde ise 31 milyar 484 milyonluk dolarlık ithalat gerçekleşti. Bu yıl sonunda Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Müdürlüğü’nün tahsil ettiği vergi ise; 346 milyar 544 milyon Türk lirası. Geçtiğimiz aya göre ihracatta % 5,6; ithalatta ise % 8,2 oranlarında artışlar yaşandı” bilgilerini verdi.

SUNUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesinin Ocak Ayı 16. Olağan Meclis Toplantısı, SanmarShipyards İzmit Bölgesi Dış İlişkiler Koordinatörü İsmail Hakkı Ataseven’in firma tanıtım sunumunun ardından, üyelerin sektörel görüş ve önerilerini aktarması ile sona erdi.


Türk Harb-İş’te emeklilik töreni düzenlendi 100 TERSANE İŞÇİSİ EMEKLİ OLDU

İSU GENEL MÜDÜRÜ ALİ SAĞLIK’TAN SANAYİCİLERE ÖNEMLİ ÇAĞRI

Zafer Partisi Gölcük İlçe Başkanı Kayıhan Kayı “ABARTI EGZOZA ÖNLEM ALINMALI”

17 Ağustos asrın felaketi Gölcük Depreminin 25. Yılında BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNE AFET VE ACİL DURUMLAR DAMGA VURDU

“Engelli Haklarına Yönelik Haksız Düzenlemelere Karşıyız!”

Nam-ı değer Laz Esat’tan ÖRNEK DAYANIŞMA

“ENGELLİ RAMPALARINA PARK EDİLEN ARAÇLAR ENGELLİLERİMİZİ MAĞDUR EDİYOR”

Büyükşehir 12 ilçede aşure dağıtacak

Efsane Ford Transit Yenilendi: Sıra dışı Performans, İleri Teknoloji ve Güvenlikte Yeni Standartlar Belirliyor

Cumhuriyet Parkı İçindeki Süs Havuzlarının Aktif Hale Getirilmeyi bekliyor

Yerinden çıkan uyarı tabelası monte edilmeyi bekliyor

Ercan ve Hürriyet’ten miting sonrası teşekkür turu

Başiskele’de Parke Yol Çalışmalarına Devam

Yeşil alanlarda düzenli temizlik

İş insanı Ferhat Selvi Baraçlı’yı ziyaret etti

ANITPARK’TA GÜN TEMİZLİKLE BAŞIYOR

TFSKD’de, Doğan 6.kez seçildi

Olgunlar Turnuvasının en iyi kalecisi VELSEL BOZ SEÇİLDİ

ELA İŞCAN'DAN TÜRKİYE REKORU VE ALTIN MADALYA

Başiskele Sahili’nde 2024 Yaz Etkinlikleri Başlıyor

Haluk Özçakmak'ın acı günü HAYRETTİN ÖZÇAKMAK VEFAT ETTİ

“ÜYE SAYIMIZI ARTIRARAK SES GETİREN ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Narkotik Köpeği Talisca ile birlikte yapılan aramada TIR DORSESİNİN TABAN KISMINDA YÜKLÜ MİKTARDA UYUŞTURUCU MADDE ELE GEÇİRİLDİ

“ASGARİ ÜCRET 21 BİN 205, EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 21 BİN LİRA OLMALI”

Trafik Eğitim Parkında yaz eğitimleri başladı

Eriklitepe’nin doğal güzelliği büyülüyor YAZ MEVSİMİNDE DE VAZGEÇİLMEZ OLDU

FORD’UN İKONİK MODELİ CAPRİ, 40 YIL SONRA ELEKTRİKLİ OLARAK GERİ DÖNÜYOR

Başiskele’den Yeni Yapay Zeka Uygulaması

Kocaeli’de halkın sağlığı ile oynayanlara geçit yok

Değirmendere çekek yerinde hummalı çalışma

Yükleniyor

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim “BİR ÇÖP POŞETİ KAP GEL" KAMPANYASINI YENİDEN BAŞLATIYOR

Sarmaşık kaplı elektrik direği temizlenmeli

DEĞİRMENDERE AQUAPARK YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

HEYKELİN KOLU İLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR?

Vatan Caddesi sakinleri yetkililere seslendi “YOLUMUZUN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Asansör içine yazılan yazılar tepki çekiyor

Yüzbaşılar Köprülü Kavşağın duvarları yazılar ile kirletildi TEMİZLENMESİ İSTENİYOR

Değirmendere 17 Ağustos Mezarlığı’nda kırık muslukların yenilenmesi isteniyor BİNLERCE LİTRE SU BOŞA AKIYOR

Çocuklara sevindirici haber geldi, DEĞİRMENDERE AQUAPARK BAYRAMDA AÇILIYOR!

Değirmendere sahiline dekoratif aydınlatma

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İŞGÜCÜ VERİLERİ İLE SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, ‘TAZMİNATLARIMIZI ALANA KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Başkan Bulut, Haziran ayı ihracat verilerini değerlendirdi

“EK ZAM VE REFAH PAYINDAN BAŞKA ÇARE YOK”

2024 yılının ilk 6 ayında 168 esnafa 81 milyon 162 bin lira kredi verildi MISIRLIOĞLU, ‘ESNAFIMIZIN GÜCÜ BİZİM DE GÜCÜMÜZDÜR’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre “MEMURLARIMIZA VERİLEN ZAM ORANI YETERSİZ KALMIŞTIR”

Emekli ve Memur maaşlarına zam oranı belli oldu ‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK’

KSO Başkanı Zeytinoğlu haziran ayı dış ticaret ve enflasyon verilerini değerlendirdi

Emekliler bugün açıklanacak olan emekli maaşı zam oranını bekliyor ŞAHİN, “YÜZDE ORANINDA DEĞİL EŞİT ZAM BEKLİYORUZ”

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı “YAPILAN ZAM GERİ ÇEKİLMELİ”

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16