• BIST 100

  11092,57%-0,72
 • DOLAR

  32,92% 0,10
 • EURO

  35,80% -0,18
 • GRAM ALTIN

  2551,78% 0,68
 • Ç. ALTIN

  4139,78% 0,54

Gölcük Tersane Komutanlığı’ndan işten çıkarılan 4 işçi için Anıtpark’ta toplandılar “SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ”

Tersane Komutanlığı’ndan işten çıkarılan 4 işçi için Anıtpark’ta bir araya geldiler. Sendika Başkanı Şakir Akçer yaptığı basın açıklamasında “Haksız yere işten çıkarılan arkadaşlarımız için sonuna kadar direneceğiz” dedi.

Gölcük 28.05.2024 17:09:00 0
Gölcük Tersane Komutanlığı’ndan işten çıkarılan 4 işçi için Anıtpark’ta toplandılar “SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ”

Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Şakir Akçer, Yönetimi ve Sendika üyesi Tersane işçileri, geçtiğimiz günlerde Tersane Komutanlığı’ndan  işten çıkarılan 4 işçi için Anıtpark’ta bir araya geldi. Sendika Başkanı Şakir Akçer yaptığı basın açıklamasında “Haksız yere işten çıkarılan arkadaşlarımız için sonuna kadar direneceğiz” dedi.

Destek oldular

Geçtiğimiz günlerde Gölcük Tersane Komutanlığında çalışan ve ihbar ve tazminatsız işten çıkarılan Mehmet Ali  Dilşen, Dursun Yıldız, Mehmet İstemi Pirim ve Barbaros Akkuş ‎ için Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi yönetimi ve Sendika Üyesi Tersane işçileri Anıtpark’ta toplanarak bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.  Basın açıklamasına Siyasi Parti İlçe Başkan ve Yöneticileri de destek oldular.

Dilşen, “Bizler, işini layıkıyla yapmaya özen gösteren, işyerinin kural kaide, gelenek ve göreneklerini gönülden bağlı çalışan işçilerdik”

Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Şakir Akçer, yaptığı basın açıklamasında bu haksız işten çıkarılma durumu için tüm yasal süreci başlattıklarını ifade ederken ilk olarak sözü işten çıkarılan işçilere verdi.  İlk sözü alan Mehmet Ali  Dilşen yaptığı konuşmasında, “Bizler şanlı Türk Donanmasına yıllarca hizmet etmiş, işini ve iş yerini seven, bu düsturda çalıştığımız sürece işini layıkıyla yapmaya özen gösteren, işyerinin kural kaide, gelenek ve göreneklerini gönülden bağlı çalışan işçilerdik. Büyük bir gururla çalıştığımız Gölcük Tersane Komutanlığından 4857 sayılı iş Kanununun 25/2 (e) maddesi bahane gösterilerek “İşverenin güvenini kötüye kullanmak ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunmak” sebebiyle 16 Mayıs 2024 Perşembe günü iş akdimiz ihbarsız ve tazminatsız fesih edilmiştir. Umuyoruz bu maddeden son atılan işçiler bizler oluruz. Yetkililere sesleniyorum! Bu madde işçilerin haksız ve hukuksuz yere işten atılmasına sebep olmaktadır. Düzeltilmesi gerekmektedir. Bizlerin bütün gayesi işçinin birliğini, bütünlüğünü sağlayarak hak ettiği hibar ve alın terinin karşılığını alabilmesi ve ekmeğini büyütmekten başka çabamız olmamıştır. Dün itibariyle avukatlarımıza vekalet verip hukuki süreci başlattık ve takipçisi olacağız. Adaletin yerini bulup iş yerlerimize dönerek sizlerle tezgahlarımızda tekrar çalışmaya başlayacağımız günün sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu süre zarfında bizler hakkında yapılacak dedikodulara ve karalama kampanyalarına kulak asmayın ve fırsat vermeyin. Bizler sizlerin başını öne eğecek hiçbir eylem ,söylem ve davranış içinde bulunmadık tekrar görüşmek dileğiyle hoşça kalın” dedi.

Yıldız, “Disiplin Kurulu Kurulmadan, toplu iş sözleşmesinin hükümlerine uyulmadan iş akitlerimiz feshedildi”

Ardından söz alan Dursun Yıldız ise konuşmasında, “Değerli çalışma arkadaşlarım, ben Dursun Yıldız. Haksız yere işten atılan 4 işçiden biriyim.  Bildiğiniz gibi iş akitlerimiz ortada hiçbir somut gerekçe olmadan feshedilmiştir. Biz her ne kadar işveren tarafından işten çıkarılmış gibi görünsek de daha iyi çalışma  koşullarına sahip olmak için verdiğimiz mücadeleden rahatsız olan birilerinin tesiri ile bu karar alınmıştır. Disiplin Kurulu Kurulmadan, toplu iş sözleşmesinin hükümlerine uyulmadan, mola saatlerimizde 4 atölyede çay içtik diye iş akitlerimiz feshedildi. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Biz emekçilerin ekmeği ile oynamayın. Kamu vicdanında kabul görmeyen bu adaletsiz politikaları terk edin. Kendisini toplu iş sözleşmesi ve kanunların üzerinde gören ve uğradığımız haksızlığa ses çıkarmayan tüm sorumluları kınıyoruz. Bugün bizi desteklemek için buraya gelen çalışma arkadaşlarımdan haklarını helal etmelerini istiyorum. Sizleri korkutmaya çalışanlardan korkmayın!” dedi.

Akçer, “üyelerimizin yaşadığı sıkıntıları ve bu sıkıntıların çözüm önerilerini bulunduğumuz her ortamda dile getiriyoruz”

Ardından Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Şakir Akçer sürecin sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade ederek yaptığı basın açıklamasında, “Malumunuz olduğu üzere Türk Harb-İş Sendikamız kurulduğu günden bugüne kadar tam 53 yıldır aralıksız olarak milli savunma sanayimizin gelişmesi, ülkemizin içeride ve dışarıda daha da güçlü olması için tüm üyeleri ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. 27 binden fazla üyesi ile ülkemizin geleceğine omuz vermek için mesai harcayan sendikamız, elbette asli görevi olan bu milletin öz evlatları üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak için yoğun bir emek harcamaktadır. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durum, hepinizin malumudur. Zira her birimiz ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları en derinden yaşıyor ve hissediyoruz. Elbette bizler gibi milli savunma sanayimizi yüzde 20 yerli ve millilik seviyesinden yüzde 80 seviyelerine çıkaran üyelerimiz de bu zorlu koşulları birebir yaşıyor ve derinden hissediyor. Bizler Türk Harb-İş Sendikası olarak üyelerimizin yaşadığı sıkıntıları ve bu sıkıntıların çözüm önerilerini bulunduğumuz her ortamda anlatıyor, yetkililerden, ilgililerden bu sıkıntıların çözümü için destek talep ediyoruz. Enflasyonun önlenemez yükselişi, devamlı olarak zamlanan raflar ve maalesef akaryakıt ile döviz kurlarındaki artış, ülkemizin geleceği için emek veren milli savunma işçisinin belini bükmüş, hatta tabiri caizse kırmıştır” dedi. 

“bu kabul edilebilir bir durum değildir”

Sözlerine devam eden Başkan Akçer, “Bugün baktığımızda üyelerimiz, bir ay boyunca emek verip ter akıtarak yoğun bir tempo içerisinde çalışıp aldıkları maaşlarından neredeyse yüzde 50’sini ev kirasına ödüyor, kalan kısmıyla da evini geçindirmeye, temel ihtiyaçlarını karşılamaya ve çocuklarını okutmaya çalışıyor. Bunca sıkıntı ve sorunlara rağmen içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları yine vatanı ve milleti için bir kenara bırakan milli savunma işçilerimiz, bu kez farklı bir durumla, işten çıkarılmayla karşı karşıya kalmıştır. Geçtiğimiz günlerde dört arkadaşımızın iş akitleri maalesef feshedildi. Ülkesi için emek veren, evine ekmek götürmek ve çocukları için, iyi bir gelecek hazırlamak için çalışan, çabalayan üyelerimiz, yıllardır emek verdiği işlerden bir kalemde uzaklaştırılmıştır. Takdir edersiniz ki bu kabul edilebilir bir durum değildir ve bu bizleri derinden üzmüştür. Türk Harb-İş Sendikası olarak bizler, teşkilatlı olduğumuz askeri fabrika ve tersanelerimizde iş barışını tesis etmek ve üyelerimizin hakkını korumak adına elimizden gelen tüm gayreti gösterirken böylesi durumların yaşanması bizleri üzmektedir. Bırakın artık ayın sonunu, ortasını dahi getirmekte zorlanan üyelerimizin bir de işten çıkarılmalarla karşı karşıya kalması, izah edilebilir bir durum değildir” dedi.

“Arkadaşlarımızın sendika olarak her zaman yanında olmaya devam edeceğiz”

Başkan Akçer son olarak, “Şimdi sizlere soruyorum? Tüm sosyal faaliyetlerini bir kenara bırakan üyelerimiz, evlerini nasıl geçindireceğini düşünmenin yanında bir de ‘İşten çıkarılırsam ne yaparım?’ diye mi düşünecek? Göğsümüzü kabartarak milli savunma sanayide harikalar yaratan, ‘Bana ihtiyacı olana değil benim ihtiyacım olan devletimize hizmet ederim’ diyerek varını yoğunu ortaya sererek çalışan üyelerimiz, ülkemizin teminatı olan evlatlarını okula gönderirken cebine nasıl harçlık koyacağını mı düşünecek? Dengeli beslenmeyi bir kenara bırakın, son zamanlarda sadece karnını doyurmak için çabalayan milli savunma sanayimizin görünmez kahramanları olan üyelerimiz, şimdi de işlerinden olma korkusuyla mı işlerinin başına geçecek? Üyelerimiz milli savunma sanayimizin yüzde 100 yerli ve milli olması için nereden ve nasıl bir motivasyon kaynağı bulup çalışacak? Buradan devletimizin yetkililerine ve ilgililerine seslenmek istiyoruz: Bunca sorun ve sıkıntılarla uğraşan üyelerimiz, bir de işten çıkarılma ihtimaliyle yıpranmasın. Alınan bu kararlar bir kez daha gözden geçirilsin ve ülkesi için çalışan, evlatlarının geleceği için çabalayan bu milletin evlatları, bir de bu şekilde mağdur olmasın. Arkadaşlarımızın sendika olarak her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Yapılan fesih tebliğini ilk duyduğumuz andan itibaren arkadaşlarımızla birlikte, kendilerinin isteği doğrultusunda hareket ettik ve yol haritasını birlikte belirledik. Bundan sonraki süreçte de arkadaşlarımızla birlikte yürüyeceğiz” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Haber: Serap DURUKAN

 


Gölcük AK Parti 108. Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı’nı gerçekleştirdi BÜYÜK COŞKU HAKİMDİ

Vali İlhami Aktaş bugün göreve başladı

CHP Kadın Kolları Başkanı Ulviye Yılmaz, “AK PARTİ İKTİDARINDA EMEKLİNİN 5 ÇEYREĞİ ERİDİ”

Kocaeli’de “Güvenli Okul Yolu Projesi” yayılıyor

50 yeni otobüs Kocaelilere hizmet için yollarda

Üst geçidin merdiven basamakları bakım bekliyor

Büyükşehir’den Kartepe’ye skate park

Başiskele Sahili Çocuklarla Şenleniyor    

Yuvacık Semt Meydanı 2. Etap Çalışmaları Başladı   

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Temmuz Ayı Yönetim Kurulu Toplantısını KOCAELİ’DE GERÇEKLEŞTİ

Değirmenderespor’un son transferi 41 YAŞINDAKİ FERDİ AKSAKAL OLDU

FUTBOLDA KÖYLERİN ŞAMPİYONU BİR KEZ DAHA HASANEYN

Gölcük AK Parti 108. Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı’nı gerçekleştirdi BÜYÜK COŞKU HAKİMDİ

Eski Belediye Başkan Yardımcısı Ali Dal, BOĞULARAK HAYATINI KAYBETTİ

CHP Gölcük İlçe Başkanı Mehmet Uzuner “SOKAK HAYVANLARINDA ÇÖZÜM ‘YOK EDELİM’ ŞEKLİNDE OLMAMALI”

KARBAFED Başkanı Atılgan ve yönetiminden KARTEPE VE KARAMÜRSEL BELEDİYELERİNE ZİYARET

KOCAELİ'NİN İLK TÜRKİYE'NİN 2. AKREDİTE KADIN ARAMA KURTARMA EKİBİ

İHH  İnsani Yardım Vakfı Gölcük Temsilcisi Ahmet Bilgin “YETİM ETKİNLİĞİMİZDE ÇOCUKLARIMIZI MUTLU ETTİK”

ÇOCUKLAR “Bİ’DÜNYA EĞLENCE” İLE ANITPARK'TA DOYASIYA EĞLENDİ

Sahillerde 248 kişi KOSKEM’le hayata tutundu

Özsoy, ‘Gölcük’teki trafik ve hatalı park konusuna çözüm bekliyoruz”

İhsaniye Belediyesi kurucu Belediye Başkanı Hikmet Okyar KABRİ BAŞINDA DUALAR İLE ANILDI

Atatürk Mahallesi Sakinleri, Çocuk Parkına bakım istiyor

Başiskele Tepecik köy yolu çok güzel oluyor

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’IN “GERİ KAZANIM SUYU KULLANIN” ÇAĞRISI, SANAYİCİLERDE KARŞILIK BULDU

Sakatathane’de çalışmalar tam gaz

İzmit Yenice köy yolu sil baştan yenileniyor

PLAJ VOLEYBOLU TURNUVASI ÇEKİŞMELİ MÜSABAKALAR İLE SONA ERDİ

Çayırova'da yaz spor okulları dolu dizgin devam ediyor

916. Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Yağlı Güreşleri'nde KARAMÜRSELLİ SİNAN YILDIZ GÜREŞÇİ BİRİNCİ OLDU

Yükleniyor

Atatürk Mahallesi Sakinleri, Çocuk Parkına bakım istiyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim “BİR ÇÖP POŞETİ KAP GEL" KAMPANYASINI YENİDEN BAŞLATIYOR

Sarmaşık kaplı elektrik direği temizlenmeli

DEĞİRMENDERE AQUAPARK YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

HEYKELİN KOLU İLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR?

Vatan Caddesi sakinleri yetkililere seslendi “YOLUMUZUN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Asansör içine yazılan yazılar tepki çekiyor

Yüzbaşılar Köprülü Kavşağın duvarları yazılar ile kirletildi TEMİZLENMESİ İSTENİYOR

Değirmendere 17 Ağustos Mezarlığı’nda kırık muslukların yenilenmesi isteniyor BİNLERCE LİTRE SU BOŞA AKIYOR

KSO Başkanı Zeytinoğlu bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman “ESNAFIMIZIN NEFES ALMASI İÇİN UZUN VADELİ YAPILANDIRMA YAPILMALI”

Kazanfer, “Dövizde şu an bir düşüş beklenmiyor”

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İŞGÜCÜ VERİLERİ İLE SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, ‘TAZMİNATLARIMIZI ALANA KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Başkan Bulut, Haziran ayı ihracat verilerini değerlendirdi

“EK ZAM VE REFAH PAYINDAN BAŞKA ÇARE YOK”

2024 yılının ilk 6 ayında 168 esnafa 81 milyon 162 bin lira kredi verildi MISIRLIOĞLU, ‘ESNAFIMIZIN GÜCÜ BİZİM DE GÜCÜMÜZDÜR’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre “MEMURLARIMIZA VERİLEN ZAM ORANI YETERSİZ KALMIŞTIR”

Emekli ve Memur maaşlarına zam oranı belli oldu ‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK’

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16