• BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,05% 0,05
 • EURO

  36,07% 0,24
 • GRAM ALTIN

  2571,33% 0,40
 • Ç. ALTIN

  4108,18% 0,26

Kocaeli’nin Arkeolojik Değerleri Ulusal Fotoğraf Yarışması ÖDÜL TÖRENİ VE SERGİ AÇILIŞI YAPILDI

Genel 10.01.2024 14:21:18 0
Kocaeli’nin Arkeolojik Değerleri Ulusal Fotoğraf Yarışması ÖDÜL TÖRENİ VE SERGİ AÇILIŞI YAPILDI

Kocaeli’nin Arkeolojik Değerleri Ulusal Fotoğraf Yarışması

ÖDÜL TÖRENİ VE SERGİ AÇILIŞI YAPILDI

 İzmit Belediyesi, İzKSV ve Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK) iş birliği ile Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla düzenlenen Kocaeli’nin Arkeolojik Değerleri Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni ve sergi açılışı yapıldı.

İzmit’in 3 Bin Yıllık Tarihine Işık Tutuyor

İzmit Belediyesi, Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İzKSV) ve Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK) iş birliği ile Cumhuriyetin 100’üncü yılına yakışan bir fotoğraf yarışması düzenledi. 4 aylık bir süreç geçiren Kocaeli’nin Arkeolojik Değerleri Ulusal Fotoğraf Yarışması sonuçlanırken; birbirinden değerleri fotoğraflar, Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde vatandaşların beğenisine sunuldu. Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren Sanatçılara ödülleri takdim edildi.    

Sergide kentin kültürel zenginlikleri özgün bir bakış açısıyla yansıtıyor

Jüride sanat tarihçisi ve fotoğraf sanatçısı Firdevs Sayılan, Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Kurulay, Tarihçi Selime Aslı Ünal, Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ümran Özdemir ve Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk yer aldı. Sergide yer alan fotoğraflar, kentin kültürel zenginlikleri özgün bir bakış açısıyla yansıtıyor.

Hürriyet, ‘Nikomedia, antik çağlardan bugüne kadar uzanan zengin tarihiyle Kocaeli’nin kalbi konumundadır’

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, törende yaptığı konuşmasında şunları söyledi: ‘Bugün burada, ‘Kocaeli’nin Arkeolojik Değerleri’ fotoğraf sergisi ve ödül töreninin açılışında sizlerle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum. Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği ve Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı iş birliğiyle birlikte düzenlediğimiz bu etkinliğimizin, kentimizin zengin tarihini ve kültürel mirasını ön plana çıkarmanın yanı sıra, bu değerleri gelecek nesillere aktarmak adına önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Kentin 3 bin yıllık Nikomedia tarihi ve İstanbul’dan önce 46 başkentlik yapmış, böylesine zengin bir geçmişe sahip kentin Nikomedia tarihinin daha fazla önemsenmesi için paydaşlarımızla ciddi bir mücadele veriyoruz. Nikomedia, antik çağlardan bugüne kadar uzanan zengin tarihiyle Kocaeli’nin kalbi. Bu kadim şehir, Roma İmparatorluğu’nun başkentlerinden biri olmuş ve tarihi boyunca pek çok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bu yarışma ve sergi, Nikomedia’nın ve Kocaeli’nin bu eşsiz tarihini, arkeolojik kazılar ve antik kalıntılar aracılığıyla gözler önüne serecek.’ 

‘Buradaki her bir eser, binlerce yıllık tarihimizin ve kültürel birikimimizin bir yansıması’

 Hürriyet, konuşmasının devamında, ‘Bu sergi, sadece sanatsal bir başarı değil, aynı zamanda kentimizin ve Nikomedia’nın tarihine dair yeni bir bakış açısı sunan, gelecek nesillere aktarılması gereken değerli bir mirasın da önemli bir tanıtımı. Kentimizin arkeolojik değerlerini daha geniş bir kitleye ulaştıracak ve bu önemli mirasın korunması için farkındalık yaratacağını umuyoruz.1 Ağustos’tan 15 Aralık’a kadar süren bu yarışma süresince, 24 yetenekli fotoğraf sanatçısı, kentin tarihini ve güzelliklerini en etkileyici şekilde yansıtan eserler üretti. Buradaki her bir eser, binlerce yıllık tarihimizin ve kültürel birikimimizin bir yansıması. Fotoğraf sanatının gücüyle anlatılan bu hikâyeler, kültürel mirasımızın korunmasının ve bu mirasın geleceğe taşınmasının aslında ne kadar önemli olduğunu da vurguluyor. Tüm vatandaşlarımızı 12 Ocak’a kadar açık olacak sergimizi görmeye davet ediyorum. Ve tabi ki sevgili fotoğraf sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum. Dereceye giren değerli sanatçılarımızı da kutluyoruz. Özellikle verdikleri emek, sundukları katkıyla tarihimizin koruyuculuğunu üstlenmiş oluyorlar. Fotoğraflarınız, bu toprakların hikâyesini anlatıyor ve bu hikâyeler, gelecek kuşaklara ulaşacak. Çektiğiniz her bir fotoğraf, Kocaeli’nin ve Nikomedia’nın ruhunu yansıtan, zamanı aşan da bir mesaj taşıyor. Dereceye giren sanatçılarımızın aldığı ödüller de bu sanat yolculuğunda kendilerini bir adım daha ileriye taşıyacağına inanıyorum’ dedi. 

Sergimizin kentimizin tarihine ışık tutmasını diliyorum’

Hürriyet, ‘Bu serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese, destekçilerimize; Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği ve Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’na, Kültür Müdürlüğümüze ve tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyorum. Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfına çok teşekkür etmek istiyorum. Kentin 3 bin yıllık tarihi için müthiş bir aidiyetle zaman ayırıyorlar. Emekleri nedeniyle Feyzullah Yavuz Ulugün’e, Yağız Gülener’e, Naciye Özdemir’e, Müzeyyen Ünal’a, Elif Gün Küçükkaya’ya, onur üyemiz Numan Gülşah’a, Aslı Ünal’a, Ceren Öker Cömert’e ve emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Kayıp Başkent Nikomedia’nı ne kadar önemli olduğunu paydaşlarla birlikte böyle etkinliklerle farkındalık yaratarak gösteriyorlar. Sergimizin kentimizin tarihine ışık tutmasını diliyorum’ diyerek konuşmasını tamamladı.  

 Ulugün, ‘Seçmesi gerçekten zordu’

Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyzullah Yavuz Ulugün, konuşmasında, ‘Burada yapmaya çalıştığımız olay bu kentte uzun süre ihmal edilen kültürel mirası gündeme getirmek ve sahip çıkmak. İlk iş birliğimizde çocuklarımızın heyecanı çok yüksekti. Daha sonra ulusal çapta bir fotoğraf yarışması yapmak istedik. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu ile görüşerek onların denetimi altında böyle bir yarışma düzenledik. Çok sayıda fotoğraf geldi. Seçmesi gerçekten zordu. Gördüğünüzde İzmit’te gerçekten çok güzel değerler varmış diyeceksiniz. Yakın zamanda hem çocuklarla yaptığımız yarışmada hem de bu ulusal düzeydeki yarışmada ortaya çıkan eserler bir kitapçık bir fotoğraf albümü olarak hazırlanacak. Lütfen hep birlikte kentimize sahip çıkalım. Müzemiz çok küçük, yetmiyor. Çukurbağ’dan çıkan, yurtdışından akademisyenlerin sessiz sedasız gelip incelemeye çalıştığı rölyefler maalesef depoda. 5-6 tanesi sergileniyor, gerisi yok. Çukurbağ’da kazı yapılabilecek alan yok, tamamlandı. Fakat çok önemli iki parsel var. Bu iki yerin mutlaka istimlak edilmesi ve kazıya katılması gerek. Vilayetin ve kültür müdürlüğünün desteğini bekliyoruz. Aynı zamanda SEKA’da çok önemli bir arkeolojik alan var. Orada bir an önce yapılaşmaya gidelim çabası var. Sakın diyoruz. Burada bilimsel arkeolojik açmalar, etütler yapılmadan yapılaşmamaya açılmamalı. Yoksa en büyük günah işlenmiş olur’ dedi.

Kaşıkçı, ‘Fotoğrafçılar yalnızca fotoğraf çekmeye değil çalışmaya da meyilli olmak durumunda’

Kocaeli Fotoğraf Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Duygu Nazire Kaşıkçı ise şu konuşmayı yaptı: ‘Bu fotoğraf yarışması ile arkeolojinin sadece kazı çalışmalarından ibaret olmadığını, yakın dönem sivil mimari örneklerinin bu bilimin bir parçası olduğunun altını çizmeye çalıştık. Bu İzKSV ile ikinci ortak çalışmamız. İlk çalışmamızda fotoğrafın çekici gücüyle beraber çocuklarımıza kentimizin tarihini aktarmaya çalışmıştık. Bu ikinci iş birliğimizde yetişkinlerle beraber çalıştık. Belki yanından geçip giderken onun aslında ne kadar önemli bir değer olduğunu göstermeye; aslında farkındalık yaratmaya çalıştık. Kültürel varlıklarımız ve sit alanlarımızın bir listesi var. Fotoğrafçılar yalnızca fotoğraf çekmeye değil çalışmaya da meyilli olmak durumunda. O yüzden bu yarışmanın konusu olarak taşınamaz kültür varlıklarımız ve sit alanlarının listesini de çalışmışlardı. Jüri üyelerimiz katılımcıların fotoğraflarını değerlendirirken açıkçası zorlandılar. Katılım gösteren herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu sergide Kocaeli’nin güzelliklerinin yanında bizim tahrip ettiğimiz, yok saydığımız kültürel eserleri de göreceksiniz. Biz bunlara da dikkat çekmek istedik. Hem izleyenlerin hem de yetkililerin bu konuda duyarlı olması için elimizden gelen tüm çabayı göstermeye hazırız’ diyerek konuşmasını tamamladı.  


CHP Gölcük İlçe Başkanı Mehmet Uzuner, “EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE OLMALI”

İlçe protokolünden Gaziler Derneği’ne ziyaret

Değirmenderespor Eski Kulüp Başkanı Severcan Kara’nın ağabey acısı ÖZCAN KARA VEFAT ETTİ

Yeni Gölcük Terminalinde yoğun tempo

YAVUZ, “TÜRK MİLLETİNİN DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLU OLSUN”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde ŞEHİTLERİMİZ DUALAR İLE ANILDI

Aleyna ve Mehmet Çifti masal gibi düğünle DÜNYAEVİNE GİRDİ

Girişimci kadınlar KO-MEK’le hedefe ulaşıyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

KPSS’ye geç kalanların imdadına Büyükşehir zabıtası yetişti

Hamidiye Köyü'nde Parke Onarımı Yapıldı

Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko'dan Kızılay'a Sert Eleştiri "GÜVEN SARSICI SKANDALLAR KABUL EDİLEMEZ!"

Gölcük’te çöp konteynerleri tertemiz yapıldı

Büyükşehir İtfaiyesinde hizmet içi eğitimler

Büyükşehir, Akmeşe Osman Bey Köprüsünü yeniliyor

Kocaeli’nde nefes kesen yelken yarışları sona erdi

DDC Başkanı, 15 Temmuz'u unutmadı

15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin yıldönümü BİR MİLLET TEK YÜREK

“15 TEMMUZ, DÜNYA TOPLUMLARINA VE DEVLETLERİNE DERS VEREN BİR DESTANDIR”

BAŞKAN SEZER, “15 TEMMUZ MİLLETİMİZİN KAHRAMANLIK DESTANIDIR”

15 Temmuz öncesi Gölcük Dernek Başkanları GAZİ MURAT ELLİBEŞ'İ KONUK ETTİ

Büyükşehir’den “Vatana Can Verenler” İçin özel anma programı

Vali Yavuz’dan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı

“BİZLER BİR OLDUKÇA BİZİ KİMSE YIKAMAZ”

Vatana Can Verenler’i minnetle anıyoruz

“BU YÜCE MİLLET 15 TEMMUZ'DA YAPILANLARI HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAKTIR”

‘’Bu millet bir gecede karanlığı aydınlığa dönüştürdü’’

Süs Havuzunun taşları yenilenmeli

Sıfır atık eserlerine tam not

Engelsiz Yaşam Merkezinde cephe imalatı yapılıyor

Yükleniyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim “BİR ÇÖP POŞETİ KAP GEL" KAMPANYASINI YENİDEN BAŞLATIYOR

Sarmaşık kaplı elektrik direği temizlenmeli

DEĞİRMENDERE AQUAPARK YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

HEYKELİN KOLU İLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR?

Vatan Caddesi sakinleri yetkililere seslendi “YOLUMUZUN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Asansör içine yazılan yazılar tepki çekiyor

Yüzbaşılar Köprülü Kavşağın duvarları yazılar ile kirletildi TEMİZLENMESİ İSTENİYOR

Değirmendere 17 Ağustos Mezarlığı’nda kırık muslukların yenilenmesi isteniyor BİNLERCE LİTRE SU BOŞA AKIYOR

Çocuklara sevindirici haber geldi, DEĞİRMENDERE AQUAPARK BAYRAMDA AÇILIYOR!

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İŞGÜCÜ VERİLERİ İLE SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, ‘TAZMİNATLARIMIZI ALANA KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Başkan Bulut, Haziran ayı ihracat verilerini değerlendirdi

“EK ZAM VE REFAH PAYINDAN BAŞKA ÇARE YOK”

2024 yılının ilk 6 ayında 168 esnafa 81 milyon 162 bin lira kredi verildi MISIRLIOĞLU, ‘ESNAFIMIZIN GÜCÜ BİZİM DE GÜCÜMÜZDÜR’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre “MEMURLARIMIZA VERİLEN ZAM ORANI YETERSİZ KALMIŞTIR”

Emekli ve Memur maaşlarına zam oranı belli oldu ‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK’

KSO Başkanı Zeytinoğlu haziran ayı dış ticaret ve enflasyon verilerini değerlendirdi

Emekliler bugün açıklanacak olan emekli maaşı zam oranını bekliyor ŞAHİN, “YÜZDE ORANINDA DEĞİL EŞİT ZAM BEKLİYORUZ”

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı “YAPILAN ZAM GERİ ÇEKİLMELİ”

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16