• BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,03% 0,65
 • EURO

  35,95% 0,40
 • GRAM ALTIN

  2559,28% 0,40
 • Ç. ALTIN

  4095,92% 0,61

MARMARAKAF Açılış Töreni Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

Eğitim 27.02.2024 11:30:00 0
MARMARAKAF Açılış Töreni Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

MARMARAKAF Açılış Töreni Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

“EN’lerin Fuarında Sen de Yerini Al, Geleceğin Senin Elinde” mottosuyla Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda, 15 üniversitenin paydaşlığında, Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Valilik iş birliğinde kentimizde gerçekleştirilen MARMARAKAF (Marmara Kariyer Fuarı) açılış töreni Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atayve Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Kocaeli ve Fuar’ın içeriğini anlatan tanıtım filmi izlenmesi ardından Şefliğini Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Dr. Kenan Serhat İnce’nin üstlendiği Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce’deki üniversite öğrencileri tarafından oluşan ekibinseslendirdiği Marmara Türküleri dinlenildi. Protokol üyelerinin konuşmalarıyla devam eden törende Vali Seddar Yavuz da günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarını gerçekleştirdi. Selamlamaların ardından fuar ve içeriği hakkında açıklamalarda bulunarak sözlerine başlayan Vali Yavuz: “Fuarımızda 1071 firmanın katılımıyla 50.000 ‘in üzerinde ziyaretçi ve 750 etkinlik vesilesiyle kamu kurumları ve nitelikli iş gücü arasındaki bilinirliğinin arttırılması, nitelikli öğrenci ve mezunların kurumlara kazandırılması ve bunun yanında özel sektörde nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyan işverenlerin de gençlerle doğrudan buluşması sağlanacaktır. Gençlerimizin istihdamını artıracak, iş ve staj imkânlarına erişimini kolaylaştıracak, çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgilenmesine ve bilinçlenmesine fırsat sağlanacak, aynı zamanda gençlerimiz iyi bir kariyer planı yapabilecek, istedikleri işi bulabilecek; işverenlerimiz de yetenekli, gerekli bilgi ve beceriye sahip bir çalışan bulma imkanına sahip olacaktır.”

Kocaeli, Sanayi Alanında Önemli Bir Yer Tutmaktadır’

Kocaeli’nin üretim, sanayi ve istihdamına ilişkin güncel verileri de paylaşan Vali Yavuz, Türkiye’nin lokomotifi olma yolundaki gelişim ve faaliyetlerini şu sözlerle aktardı:Ülkemizin bilim, sanayi, teknoloji üssü; dünyayla yarışan yüzü Kocaeli, sahip olduğu kalifiye insan gücü ile birçok bilimsel ve teknolojik gelişmenin önünü açmakla birlikte, dev sanayi yatırımlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Kocaeli’nin ülkemiz ekonomisine en önemli katkısı sanayi ve teknoloji üretim faaliyetlerinden sağlanmaktadır. Konumunun sunduğu lojistik avantajlar Kocaeli’yi sanayi yatırımları için cazip hale getirmekte ve ülkemizin ihracat ve ithalatında çok önemli bir pay sahibi yapmaktadır. Sektörel kümelenmenin de büyük avantajları olan ilimizde, ihtisas OSB’ler, ana sanayi ve yan sanayinin birlikte oluşturduğu ekosistemler eliyle görülmektedir. İlimizde tüzel kişiliği bulunan 5’i ihtisas organize sanayi bölgesi olmak üzere 14 organize sanayi bölgesinde yaklaşık 157 bin kişi istihdam edilmektedir.  İlimizde aynı zamanda faal durumda 2 adet Serbest Bölge ve 2 adet yapım aşamasında olan Özel Endüstri Bölgesi vardır.Kocaeli, özellikle büyük ölçekli sanayi tesislerinin tercih ettiği bir ildir. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içinde Kocaeli’den 83 firma, merkezi Kocaeli olan 40 firma ile ilimizde Sanayi Sicil Bilgi Sistemine kayıtlı 4.498 firma bulunmaktadır. Ağırlıklı sektörler; taşıt araçları ve yan sanayi, kimya ve petrokimya, makine, plastik ve demir çelik sektörleri olup Kocaeli İmalat sanayi içerisinde kimya sanayi, Türkiye İmalat Sanayi içerisindeki %27’lik payı ile ilk sırada; otomotiv sektörü %39 ve metal sektörü de  %19 payı ile ülkemizin sanayi alanında önemli bir yer tutmaktadır.Kocaeli aynı zamanda 2023 yılında ülkemizdeki ihracat ve ithalat kaynaklı elleçlemelerin ton olarak %15,6’sını gerçekleştirmiş farklı kapasitelerde 36 liman tesisi ile önemli bir liman kentidir.”

‘Kocaeli Gümrüklerinden Yapılan İhracat Ve İthalat Toplamı Türkiye’nin Dış Ticaret Hacminin %19’una Tekabül Etmektedir’

Kocaeli’nin ticaret merkezi olduğunu belirten Vali Yavuz, bu alanda devam eden faaliyet ve yatırımlara ilişkin de şunları kaydetti: “2023 yılında Kocaeli gümrüklerinden üretim yerine göre 30.716.794 bin dolar ihracat ve 80.594.137 bin dolar ithalat yapılmıştır. Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat ve ithalat toplamı Türkiye’nin dış ticaret hacminin %19’una tekabül etmektedir.  Kocaeli, kamu gelirlerinde de önemli bir paya sahiptir. Vergi tahakkukunda üçüncü, vergi tahsilatının tahakkuka oranında ise %94,9 ile Türkiye’de birinci sıradadır. Bu verilerle birlikte Kocaeli, kişi başına düşen GSYH’de 302 bin 772 TL ile Türkiye’de birinci sırada yer almaktadır.

‘Kocaeli Türkiye Sanayinin Merkez Üssüdür’

Bilimin ışığında ilerleyen çalışmalar ve buna bağlı olarak gelişen teknolojik faaliyetleri de ele alan Vali Yavuz: “Türkiye sanayisinin merkez üssü konumunda bulunan Kocaeli, son yıllarda Ar-Ge ve inovasyonun merkez üssü olma konusunda da hızla ilerlemekte ve toplam 133 Ar-Ge Merkezi ve 17 tasarım merkezi ile Türkiye üçüncüsüdür. Aynı zamanda bir teknoloji üssü olan Kocaeli’de 5 teknoloji geliştirme bölgesi, TÜBİTAK birimleri ve Bilişim Vadisi ilimizin bilim ve teknolojide ilerlemesine katkı sunmaktadır. Kocaeli, sadece sanayi ve bağlantılı lojistik faaliyetlerinin gerçekleştiği bir il olmayıp doğası, kültürü, tarihi, fuar ve kongre altyapısı ve kış turizmi ile önemli bir turizm destinasyonu olma özelliğine haizdir.  Dolayısıyla ülkemizin dünyayla yarışan yüzü Kocaeli’ndeki tüm bu süreçlerde, özel sektörün de uluslararası alanda rekabet gücünü sürdürebilmesi kaliteli insan gücüne sahip olup olmamasıyla doğrudan bağlantılıdır. Bilindiği üzere rekabette üstünlük ile insan kaynakları arasındaki ilişki her geçen gün kuvvetlenmektedir. Elbette firmaların üstün nitelikli ve iyi yetişmiş kişileri istihdam etmeleri rekabet güçlerini artıracak ve bu da Türk ekonomisine olumlu yansıyacaktır.”

Kariyer Yolculuğunun Daha Sağlam Olması İçin ÇalışmalarımızıSürdürüyoruz

Bir ülkenin en değerli hazinesi iyi eğitim almış, yetenekli ve bilinçli genç nüfusudur diyen Vali Yavuz, gençlerimize yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: Ülkemizde her alanda olduğu gibi özellikle üniversite eğitimi alanında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde önemli atılımlar yapılmıştır.Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye Yüzyılı” vizyonuyla başlattığı “güçlü ve başarı dolu” yarınları inşa etme sürecine bizler de “nitelikli birey, bilinçli toplum ve güçlü Türkiye” gayesiyle hizmet etmek, geleceğimizin teminatı olan siz gençlerin kariyer yolculuğunda daha sağlam adımlarla yürümelerini sağlayacak her türlü fırsatı ve uygun ortamları oluşturmak için yoğun bir biçimde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çünkü günümüz dünyası inovasyon, yapay zekâ ve robotik teknolojilerin bulunduğu bir döneme evrilmiş durumda. Aynı zamanda kariyer kavramı sadece hiyerarşik yükselmeyi değil, eğitim süreçlerini de içine alan bir kavrama dönüşmüştür. Dolayısıyla Kariyerin planlanması, yönetimi ve bunlardan elde edilen sonuçlarla süreç içerisinde geliştirilmesi de önem arz etmektedir.”

Vali Yavuz: “Yarınlara İnanıyoruz, Gençlerimize İnanıyoruz, Kendimize Güveniyoruz”

Gençlere öğütlerde bulunan Vali Yavuz: “Gençlerimizden kendilerine güvenmelerini, ülkemizin geleceğine inanmalarını ve Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız ikinci yüzyılına yol aldığımız bugünlerde Türkiye’yi küresel bir güç olma yolunda desteklemelerini ve inanmalarını özellikle istirham ediyorum. Biz yarınlara inanıyoruz, gençlerimize inanıyoruz, kendimize güveniyoruz. Biz, dün büyüktük bugün büyüğüz ama yarın daha büyük olacağız. Bu inanç ve azim elbette Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında bizi bir adım daha öne çıkaracaktır. Gerçekten dünyanın hiçbir döneminde bilgi, bu kadar çabuk üretilip bu kadar çabuk tüketilmemiş, eskimemişti. Dolayısıyla artık hayat boyu öğrenme kavramının da tam ortasındayız. Dolayısıyla çok iyi bir üniversiteden mezun oldum çok iyi biliyorum öyleyse ben bu bilgiyle on yıl daha idare ederim devri tamamen kapanmıştır. Bu dönem artık hepimiz için hayat boyu öğrenmenin, sürekli incelemenin, sürekli araştırmanın dönemidir. Dolayısıyla, gençlerimiz kendilerine güvendikçe, sevdikleri işi seçtikçe ve kendilerini doğru analiz ettikçe daha başarılı olacaklardır. Gençlerimize birkaç tavsiyede daha bulunmak istiyorum. Sevmediğiniz işi asla yapmayın, yüksek puan aldık diye yüksek yerler tercih etmeyin, hala vaktiniz varken sevdiğiniz işi yapın. Sevdiğiniz işi yaptığınızda yorulmayacaksınız, kendiniz mutlu olduğunuz gibi muhataplarınızı da mutlu edeceksiniz.”

Fuarın verimli geçmesini diliyorum’

Vali Yavuz konuşmaların sonunda ise: “Gençlerimizin  kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde çıkmalarına ve gelecek adına isabetli kararlar almalarına katkı sağlamasını temenni ettiğim,Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda tertip edilen Marmara Kariyer Fuarı’nın düzenlenmesinde emeği geçen üniversitelerimizin her birine, Rektörlerimize, hocalarımıza, Kocaeli Büyükşehir Belediyemize, çalışma arkadaşlarıma, tüm bilgi birikim ve donanımını kariyer hedefi süreçlerinde gençlerle paylaşan, işverenle işgücünü buluşturan tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ediyor, fuarın verimli geçmesini diliyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. ifadelerinde bulundu.


15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin yıldönümü BİR MİLLET TEK YÜREK

“15 TEMMUZ, DÜNYA TOPLUMLARINA VE DEVLETLERİNE DERS VEREN BİR DESTANDIR”

BAŞKAN SEZER, “15 TEMMUZ MİLLETİMİZİN KAHRAMANLIK DESTANIDIR”

15 Temmuz öncesi Gölcük Dernek Başkanları GAZİ MURAT ELLİBEŞ'İ KONUK ETTİ

Büyükşehir’den “Vatana Can Verenler” İçin özel anma programı

Vali Yavuz’dan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı

“BİZLER BİR OLDUKÇA BİZİ KİMSE YIKAMAZ”

Vatana Can Verenler’i minnetle anıyoruz

“BU YÜCE MİLLET 15 TEMMUZ'DA YAPILANLARI HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAKTIR”

‘’Bu millet bir gecede karanlığı aydınlığa dönüştürdü’’

Süs Havuzunun taşları yenilenmeli

Sıfır atık eserlerine tam not

Engelsiz Yaşam Merkezinde cephe imalatı yapılıyor

Yaz Dönemi Gençhane Atölyeleri Başlıyor

Gölcükspor’un son transferi MUĞLASPOR’UN SANTROFORU MUHAMMED ALİ AYDIN OLDU

Başiskele Su Sporları Merkezi şekilleniyor

Büyükşehir’den “Vatana Can Verenler” İçin özel anma programı

Türk Harb-İş’te emeklilik töreni düzenlendi 100 TERSANE İŞÇİSİ EMEKLİ OLDU

İSU GENEL MÜDÜRÜ ALİ SAĞLIK’TAN SANAYİCİLERE ÖNEMLİ ÇAĞRI

Zafer Partisi Gölcük İlçe Başkanı Kayıhan Kayı “ABARTI EGZOZA ÖNLEM ALINMALI”

17 Ağustos asrın felaketi Gölcük Depreminin 25. Yılında BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNE AFET VE ACİL DURUMLAR DAMGA VURDU

“Engelli Haklarına Yönelik Haksız Düzenlemelere Karşıyız!”

Nam-ı değer Laz Esat’tan ÖRNEK DAYANIŞMA

“ENGELLİ RAMPALARINA PARK EDİLEN ARAÇLAR ENGELLİLERİMİZİ MAĞDUR EDİYOR”

Büyükşehir 12 ilçede aşure dağıtacak

Efsane Ford Transit Yenilendi: Sıra dışı Performans, İleri Teknoloji ve Güvenlikte Yeni Standartlar Belirliyor

Cumhuriyet Parkı İçindeki Süs Havuzlarının Aktif Hale Getirilmeyi bekliyor

Yerinden çıkan uyarı tabelası monte edilmeyi bekliyor

Ercan ve Hürriyet’ten miting sonrası teşekkür turu

Başiskele’de Parke Yol Çalışmalarına Devam

Yükleniyor

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim “BİR ÇÖP POŞETİ KAP GEL" KAMPANYASINI YENİDEN BAŞLATIYOR

Sarmaşık kaplı elektrik direği temizlenmeli

DEĞİRMENDERE AQUAPARK YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

HEYKELİN KOLU İLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR?

Vatan Caddesi sakinleri yetkililere seslendi “YOLUMUZUN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Asansör içine yazılan yazılar tepki çekiyor

Yüzbaşılar Köprülü Kavşağın duvarları yazılar ile kirletildi TEMİZLENMESİ İSTENİYOR

Değirmendere 17 Ağustos Mezarlığı’nda kırık muslukların yenilenmesi isteniyor BİNLERCE LİTRE SU BOŞA AKIYOR

Çocuklara sevindirici haber geldi, DEĞİRMENDERE AQUAPARK BAYRAMDA AÇILIYOR!

Değirmendere sahiline dekoratif aydınlatma

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İŞGÜCÜ VERİLERİ İLE SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, ‘TAZMİNATLARIMIZI ALANA KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Başkan Bulut, Haziran ayı ihracat verilerini değerlendirdi

“EK ZAM VE REFAH PAYINDAN BAŞKA ÇARE YOK”

2024 yılının ilk 6 ayında 168 esnafa 81 milyon 162 bin lira kredi verildi MISIRLIOĞLU, ‘ESNAFIMIZIN GÜCÜ BİZİM DE GÜCÜMÜZDÜR’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre “MEMURLARIMIZA VERİLEN ZAM ORANI YETERSİZ KALMIŞTIR”

Emekli ve Memur maaşlarına zam oranı belli oldu ‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK’

KSO Başkanı Zeytinoğlu haziran ayı dış ticaret ve enflasyon verilerini değerlendirdi

Emekliler bugün açıklanacak olan emekli maaşı zam oranını bekliyor ŞAHİN, “YÜZDE ORANINDA DEĞİL EŞİT ZAM BEKLİYORUZ”

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı “YAPILAN ZAM GERİ ÇEKİLMELİ”

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16