• BIST 100

  11141,26%0,69
 • DOLAR

  33,07% 0,24
 • EURO

  36,03% 0,10
 • GRAM ALTIN

  2615,05% 1,78
 • Ç. ALTIN

  4168,15% 1,58

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Kocaeli’ye geldi

Ekonomi 5.02.2024 14:33:27 0
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Kocaeli’ye geldi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Kocaeli’ye geldi

Bir dizi program ve temaslarda bulunmak üzere ilimizi teşrif eden Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Vali Seddar Yavuz ile beraber Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Sanayide Su Verimliliği” toplantısı sonrası Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’ni, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni ve Derince Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’niziyaret etti.

Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’ne Ziyaret

Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde karşılanan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri, OSB içerisinde bulunan Atıksu Geri Kazanım Tesisini ziyaret ettiler. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Vali Seddar Yavuz ve protokol üyelerine ziyaretlerindeAsım Kibar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hayal Demiroluk, Kibar Holding CEO’su Haluk Kayabaşı, Gebze Teknik Üniversitesi’nden Proje Danışmanı Bülent Keskinler ve Atıksu Geri Kazanım Tesis Müdürü Baran Demirli eşlik etti. Atıksu Geri Kazanım Tesis Müdürü Baran Demirli tarafından arıtma sistemi hakkında gerçekleştirilen sunuma müteakiben bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası Bakan Yumaklı, Vali Yavuz ve protokol üyeleri; tesisi gezerek incelemelerde bulundu, yetkililerden çalışmalarhakkında bilgiler alarak emeği geçenlere işlerinde kolaylıklar dilediler.

OSB Ziyareti Sonrası Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ziyaret Edildi

Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı, Vali Seddar Yavuz ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı ziyaret etti. Başkanlık makamında bir süre yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Büyükakın’ın ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirtmesinin ardından Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı ilimizdeki programları kapsamında bir sonraki ziyaretlerini gerçekleştirmek üzere buradan ayrıldılar.

Derince Çınarlı MTAL Topraksız Tarım Serası Ziyaret Edildi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kocaeli Büyükşehir Belediye ziyaretinin ardından  Vali Seddar Yavuz ile birlikte Derince Çınarlı Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Okulda öğrenciler tarafından çiçekle karşılanan Bakan Yumaklı ve Vali Yavuz,Topraksız Tarım ve AR-GE serasına geçtiler.Okul yöneticilerinin eşliğinde Derince Çınarlı MTAL’de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Topraksız Tarım ve AR-GE serasını ziyaret eden Bakan Yumaklı ve Vali Yavuz,  doğal ürünlerin üretildiği atölyede yapılan çalışmalar hakkında Tarım Bölümü öğrencileri ve okul yöneticilerinden  bilgi alarak, ürünleri incelediler.

Bakan YumaklıTürkiye’nin Örnek Alan Değil Örnek Olan Bir Ülke Olması İçin Çalışıyoruz”

İncelemeler sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Yumaklı;“ Bugün Kocaeli Derince Çınarlı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin topraksız tarım yapılan serasındayız. Bizim için son derece umut verici ve gurur verici bir husus. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin de katkıları ile burada bu genç arkadaşlarımız 750 metrekarelik bir alanda belli ürünleri topraksız bir şekilde yetiştirmeye çalışıyorlar. Şu anda çilek üzerine bir denemeleri var. Şu konuyu özellikle belirtmek isterim: Türkiye olarak örnek alan değil örnek olan bir ülke olmak için her alanda yarışıyoruz, çalışıyoruz. Bu konudaki en büyük güvencemiz de gençlerimizdir. Çünkü onlar teknolojik gelişmelere çok daha duyarlılar. Bu tür uygulamaların hayata geçirilmesi konusunda özgüvenliler ve biz gelecekte eğer geleneksel usullerin dışında, iklim değişikliğinin bize dayattığı, hem su anlamında hem de toprak kullanımı anlamında bazı kısımları ancak bu şekilde aşabiliriz. Bakanlık olarak altını çizdiğimiz husus tam da budur. Şehirlerin öncelikle kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek ortak ortam oluşturması, kendilerinin üretmiş oldukları ürünleri öncelikle kendi şehirlerinde ihtiyaçlarını karşılamak üzere yetiştirmeleri daha sonra da üretimlerini arttırarak en yakındaki diğer şehirlere satışını yapabilmeleridir.’’dedi.

‘Türkiye’de planladığımız 60’a yakın organize tarım bölgesi var’

Tarım alanındaki hedeflerden ve izlenecek yollardan bahseden Sayın Bakan; “İstanbul’un yanı başında olan Kocaeli’deyiz. İstanbul Türkiye’deki üretimin %25’ini neredeyse tüketen bir ilimiz. Dolayısıyla İstanbul’a yakın olan şehirlerde tarımın teknolojik yönü kullanılarak bu üretimlerin yapılması son derece önemli. Kent tarımı diyoruz aynı zamanda bir başka alt başlığı da bunun organize tarım bölgeleridir. Organize tarım bölgeleri ile ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anda Türkiye’de planladığımız 60’a yakın organize tarım bölgesi var ve bunların neredeyse yarısına yakını tüzel kişilik kazanmış durumda hatta bunlardan bazıları üretime de geçmiş ve ürünlerini pazarlara iletilmek üzere hazırlıklarını yapmış durumda. Peki organize tarım bölgeleri bize ne kazandıracak? Özellikle jeotermal enerji kaynakları olan yerlerde tercih ettiğimiz organize tarım bölgeleri tarımsal üretimin içerisindeki en büyük maliyet kalemi olan enerji giderlerini düşürecek, iklimlendirmeden tutun da 12 ay boyunca üretimin yapılmasını sağlayacak ve aynı zamanda tarımsal Sanayi yani orada üretilen ürünlerin paketlenmesinde, farklı ürünlere dönüştürülmesinde, çok daha uzak pazarlara ulaştırılmasında gerekli altyapıyı sağlayacak biçimde dizayn edildi. Hem organize tarım bölgeleri hem de şu anda içinde bulunduğumuz topraksız tarım yapılabilen seraların önemi son derece büyük. Bir örnek verelim biraz önce değerli hocalarımız da bize anlattı bu serada %95 oranında bir su tasarrufu sağlanıyor. Aynı zamanda iklimlendirme ile birlikte 12 ay boyunca ürün yetiştirmek, hasat yapmak mümkün oluyor. Dolayısıyla bu tür girişimleri de bakanlık olarak yakinen takip ediyoruz ve çok kısa bir zamanda özellikle üretimi olmayan tüketimi yüksek olan şehirlerde tüketilmek üzere üretilen ürünlerin yer aldığı şehirlere, oradaki yerel yöneticilerle birlikte uygun alanların oluşturulması, desteklenmesi, özellikle de belediyelerimizin üretilen ürünleri pazarlara ulaştırma yolundaki gayretlerine bizlerde destek vereceğiz.” dedi.

‘Burası gerçekten önemli bir örnek’

Bu alana yöneleceklere önemli bir örnek olacağını belirten Sayın Bakan; “Burası gerçekten önemli bir örnek. Sözlerimin başında söylediğim gibi Türkiye örnek alan değil her alanda örnek alınan bir konuma gelmiş durumdadır. Bu örnek uygulamaları standart hale getirerek çok daha efektif üretimlerin yapılması ile birlikte hem Türkiye’nin uzak mesafelerinde üretilen ürünlerin tüketim yapılmasındaki tüketim kalemlerini azaltmak ve tazeliğini, güncelliğini koruyan ürünlerin üreticiye ulaşmasını sağlayarak bu alanda örnek olma hedefindeyiz. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan öğretmenlerimize ve çok kıymetli öğrencilerimize kadar emek veren, gayret sarf eden herkese çok teşekkür ediyorum.’’ diyerek ziyaretlerini sonlandırdı.


Temel, ‘Halkımız kredi kartı ile satıştan memnun”

GÖLCÜK 15 TEMMUZ DESTANI İÇİN YİNE DİMDİK AYAKTA

Müdür Mert, “İlçemize yakışan eğitim yatırımları yapılıyor”

Şentuna, “THM Koromuzu yeniden hayata geçiriyoruz”

“Vatana Can Verenler” tek bayrak altında anıldı

  Büyükşehir’in otobüs filosu genişliyor; Yeni otobüslerden 30’u daha teslim edildi

Özer’den uzun yola çıkacak olan sürücülere önemli uyarı

Ahmet Sağat İle anlaştık,

Gökhan Değirmenci: "HEDEFİMİZ SÜPER LİG

Emir için Morinho’nun raporu bekleniyor

Ertuğrul Sağlam: KULÜBE SAĞLAM OLMALI

CHP Kocaeli İl Başkanı Bülent Sarı, “CANLILARIMIZIN YAŞAM HAKKINI KORUYACAĞIZ”

Erzurumlular Vakfı’na şehit ailelerinden anlamlı teşekkür

Mesai”den Unutulmaz Konser

Kiraz Festivali’nde şampiyon Gebze Arapçeşmespor FK oldu

Kazanfer, “Dövizde şu an bir düşüş beklenmiyor”

2024 yılının ilk 6 ayında Gölcük’te 464 ÇİFT DÜNYA EVİNE GİRDİ

CHP Gölcük İlçe Başkanı Mehmet Uzuner, “EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE OLMALI”

İlçe protokolünden Gaziler Derneği’ne ziyaret

Değirmenderespor Eski Kulüp Başkanı Severcan Kara’nın ağabey acısı ÖZCAN KARA VEFAT ETTİ

Yeni Gölcük Terminalinde yoğun tempo

YAVUZ, “TÜRK MİLLETİNİN DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLU OLSUN”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde ŞEHİTLERİMİZ DUALAR İLE ANILDI

Aleyna ve Mehmet Çifti masal gibi düğünle DÜNYAEVİNE GİRDİ

Girişimci kadınlar KO-MEK’le hedefe ulaşıyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

KPSS’ye geç kalanların imdadına Büyükşehir zabıtası yetişti

Hamidiye Köyü'nde Parke Onarımı Yapıldı

Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko'dan Kızılay'a Sert Eleştiri "GÜVEN SARSICI SKANDALLAR KABUL EDİLEMEZ!"

Gölcük’te çöp konteynerleri tertemiz yapıldı

Yükleniyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim “BİR ÇÖP POŞETİ KAP GEL" KAMPANYASINI YENİDEN BAŞLATIYOR

Sarmaşık kaplı elektrik direği temizlenmeli

DEĞİRMENDERE AQUAPARK YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

HEYKELİN KOLU İLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR?

Vatan Caddesi sakinleri yetkililere seslendi “YOLUMUZUN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Asansör içine yazılan yazılar tepki çekiyor

Yüzbaşılar Köprülü Kavşağın duvarları yazılar ile kirletildi TEMİZLENMESİ İSTENİYOR

Değirmendere 17 Ağustos Mezarlığı’nda kırık muslukların yenilenmesi isteniyor BİNLERCE LİTRE SU BOŞA AKIYOR

Çocuklara sevindirici haber geldi, DEĞİRMENDERE AQUAPARK BAYRAMDA AÇILIYOR!

Kazanfer, “Dövizde şu an bir düşüş beklenmiyor”

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İŞGÜCÜ VERİLERİ İLE SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, ‘TAZMİNATLARIMIZI ALANA KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Başkan Bulut, Haziran ayı ihracat verilerini değerlendirdi

“EK ZAM VE REFAH PAYINDAN BAŞKA ÇARE YOK”

2024 yılının ilk 6 ayında 168 esnafa 81 milyon 162 bin lira kredi verildi MISIRLIOĞLU, ‘ESNAFIMIZIN GÜCÜ BİZİM DE GÜCÜMÜZDÜR’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre “MEMURLARIMIZA VERİLEN ZAM ORANI YETERSİZ KALMIŞTIR”

Emekli ve Memur maaşlarına zam oranı belli oldu ‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK’

KSO Başkanı Zeytinoğlu haziran ayı dış ticaret ve enflasyon verilerini değerlendirdi

Emekliler bugün açıklanacak olan emekli maaşı zam oranını bekliyor ŞAHİN, “YÜZDE ORANINDA DEĞİL EŞİT ZAM BEKLİYORUZ”

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16