• BIST 100

  11058,39%0,31
 • DOLAR

  33,01% 0,59
 • EURO

  35,94% 0,27
 • GRAM ALTIN

  2550,79% 0,07
 • Ç. ALTIN

  4087,56% 0,38

Türk Harb- İş Sendikası Kocaeli Şubesi “BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Ekonomi 18.01.2024 14:32:55 0
Türk Harb- İş Sendikası Kocaeli Şubesi “BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Türk Harb- İş Sendikası Kocaeli Şubesi

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Türk Harb-İş Sendikasına bağlı Gölcük Tersanesi’nde çalışan işçiler, 2023 yılının Mayıs ayındaki toplu iş sözleşmeyle verilen yüzde 45 oranındaki zammın enflasyon nedeniyle eridiğini belirterek, maaşlarına zam yapılmasını talep etti. Tersane kapısından başlayarak Anıtpark’a  yürüyen ve burada basın açıklaması gerçekleştiren Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı  Şakir Akçer, “Artık bıçak kemiğe dayandı” dedi.

Sloganlar ve ıslıklar eşliğinde alana geldiler

Maaşlarına zam yapılmasını isteyen Gölcük Tersanesi’nde çalışan yaklaşık 3 bin işçi dün öğle aralarında eylem yaptı. Tersaneden iş kıyafetleri ile çıkan işçiler Amiral Sağlam Caddesi’nde yürüyerek Anıtpark’a geldiler. yürüyüş ve eylem boyunca  İşçiler, ıslık çalıp, alkışlarla, “Harb-İş işçisi vatan bekçisi, Zafer direnen emekçinin olacak, direne direne direnişten zafere” diye sloganlar attılar.

Destek oldular

Anıtpark’da düzenlenen eyleme Türk harb-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Şakir Akçer ve Yönetimi, Yeniden Refah partisi Gölcük Belediye Başkan Adayı Ahmet Eren, CHP Gölcük Belediye Başkan Aday Adayı Özgür Yılmaz, CHP İlçe Başkanı Mehmet Uzuner, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mustafa Özsoy, İşyeri temsilcileri  ile çok sayıda Tersane İşçileri katıldı.

İlk olarak gazeteciler günümüzü kutladı

Sloganlar ve ıslıklar eşliğinde Anıtpark’a gelen Türk harb-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Şakir Akçer, burada basın açıklamasını gerçekleştirdi. Başkan Akçay açıklamasında, “İlk olarak hepinizi saygıyla selamlıyor, basınımızın gelişmesi, demokrasimizin gelişmesi için saat mefhumu gözetmeksizin çalışan siz değerli basın emekçilerimizin basın onur gününüzü  kutluyorum” dedi.

“Eylemsellik sürecini başlatmamız gerektiğine karar verdik”

Açıklamalarına devam eden başkan Akçer, “Türk Harb-İş Sendikası olarak, bizim bulunduğumuz iş kolu, milli Savunma ile içişleri Bakanlığına bağlı askeri işyerleri, özel güvenlik görevlileri ve yabancı askeri iş yerlerini kapsayan bir iş koludur.  Bizim yaptığımız iş öyle sıradan bir iş değildir! En net ifadesiyle ülkemizin bugününü ve geleceğini doğrudan ilgilendirmektedir. Sizler de çok yakından biliyor, takip ediyor ve görüyorsunuz ki, bizler uzun bir süredir, temsil ettiğimiz arkadaşlarımızın içinde bulunduğu ekonomik durumu her yerde dile getirdik, herkese derdimizi anlatmaya çalıştık. Ama ne yazık ki, derdimize derman bulamadık. Bıçak kemiği parçalamaya başlayınca, değerli üyelerimizin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek ve artık hak edenin hakkını alabilmesi için, 26 Aralık 2023 tarihinde genel merkezimizde başkanlar kurulumuzu topladık. Gerçekleştirdiğimiz başkanlar kurulu toplantısında 6 saate yakın bir toplantı yaptık. İçinde bulunduğumuz zor süreci en ince ayrıntısına kadar değerlendirdik ve eylemsellik sürecini başlatmamız gerektiğine karar verdik.” dedi

“Yağmur, çamur, kar demeden yüzlerce kilometre öteden Ankara’ya yürüdük”

Açıklamalarını sürdüren Akçer, “Biz bu kararı alırken, işkolumuzun ne kadar önemli olduğunu, ülkemizin çevresinde cereyan eden olayları, silahlı kuvvetlerimizin her daim bize ihtiyacı olduğunu bilerek aldık. Kahraman ordumuzun sınır içinde ve sınır ötesinde alçak terör örgütlerine karşı gerçekleştirdiği operasyonları sekteye uğratmayacak, mavi vatanımızı savunmamıza zarar vermeyecek, devletimizin ali menfaatlerine halel getirmeyecek şekilde planlarken, üyelerimizin içinde bulunduğu durumu, yani haklı davamızı da anlatacak bir takım eylemler yapma kararını verdik.  Bu eylemlerin ilki olan ve 8 Ocak 2024 tarihinde başlayan, Türkiye geneli tüm şube başkanlarımızın ve yönetim kurulu üyelerimizin Ankara’ya yürüyüş eylemiydi. Yağmur, çamur, kar demeden yüzlerce kilometre öteden Ankara’ya yürüdük, haklı davamızda hak arama mücadelemizde üyelerimizin yaşam standartlarını yükseltmek ve hak ettiği ücretleri almasını sağlamak amacıyla böyle bir eylem içerisinde bulunduk. Sonrasında yapılacak olan iş yerlerimizi 1 saat geç terk etme eylemimizi pençe kilit operasyonunda şehitlerimizin olması nedeniyle saygı duruşu – İstiklal Marşı ve dua ederek iş yerlerimizde gerçekleştirdik” dedi.

“Bizim tek derdimiz sesimizin duyulması ve yaşadığımız ekonomik sıkıntılara çözüm bulunmasıdır”

Başkan Akçer, “Vatan sevdasının bizim için paradan daha önemli olduğunu göstermiş olduk. Buradan iktidar edenlere seslenmek istiyorum, ülkemiz adına böyle bir coğrafyada vatanımıza karşı bu kadar çok hain planların olduğu yerde milli savunmanın görünmeyen kahramanlarını bir an önce görmelerini istiyoruz. Bu anlamda, eylemsellik sürecimiz elbette burada bitmedi. Bugünde ülkemizde tüm iş yerlerimizde görevli arkadaşlarımız şube, bölge ve il temsilcilerimizce belirlenecek alanlara doğru yürüyerek buralarda basın açıklaması gerçekleştirmektedir.  27 Ocak 2024 tarihinde Ankara’da tüm üyelerimizin katılımıyla büyük bir kitlesel basın açıklaması yapacağımızı da altını çizerek belirtmek istiyorum. Tabi biz bunları yaparken, hiçbir şart ve koşulda ne göz bebeğimiz olan askeri fabrikalar nede tersanelerimize zarar gelmesini istemiyoruz. Canımız kadar sevdiğimiz devletimiz dara düşsün istemiyoruz. Bizim tek derdimiz sesimizin duyulması ve yaşadığımız ekonomik sıkıntılara çözüm bulunmasıdır. Bizim derdimiz üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değildir” dedi.

“Olağanüstü dönemlerin, olağanüstü çözümleri olmalıdır.”

Akçer, “Bizim üyemiz gerekirse 7 gün 24 saat çalışır, devletimizi hiçbir şartta dara düşürmez. Bunu söylerken boşa söylemediğimizi belirtmek İsterim. 15 Temmuz hain darbe girişiminde,Ccovit-19 pandemi salgınında ve 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde ihtiyaç duyulduğunda hangi şartlarda olursa olsun verilen görevi layıkıyla yaptığını göstermiştir.  Son yapılan kamu çerçeve protokolü üzerinden kısa bir zaman geçmesine rağmen önlenemeyen enflasyon nedeniyle alım gücümüz düşmüş ve toplu sözleşme imzaladığımız dönemden daha kötü bir duruma gelmiştir. Ülkemiz ekonomik olarak olağanüstü bir süreçten geçmektedir. Olağanüstü dönemlerin, olağanüstü çözümleri olmalıdır. Bunun içindir ki yılda bir defa toplanan asgari ücret tespit komisyonu 2 senedir altı ayda bir toplanmıştır. Bunun içindir ki memura sekiz bin lira seyyanen zam verilmesi söz konusu olmuştur. Yine bu sebepten emeklilerin maaş artışlarına iyileştirme anlamında formül aranmaktadır.  Peki soruyorum size asgari ücretli, memur, emekli bu olağanüstü süreçten geçiyor, onlara olağandışı çözümler aranıyor da, işçi başka bir ülkede mi yaşıyor? İşçi ülkemizde yaşanan bu enflasyondan etkilenmiyor mu? İşçinin alım gücü düşmüyor mu?”

“Milli savunma işçisi çok zor durumda, dayanacak gücü kalmamıştı”

Akçer, “Buradan bir kez daha seslenmek istiyoruz. Milli savunma işçisi çok zor durumda, dayanacak gücü kalmamıştır. Toplumun diğer çalışan kesimlerine nasıl çareler üretiliyorsa aynısını milli savunma işçisi olarak bizler de beklemekteyiz. Bizim işkolumuz savunma ve güvenlik işkoludur. Burada durum az önce dile getirdiğimden daha vahimdir. Bizim üyelerimiz nitelikli, seçkin ve vasıflı çalışma arkadaşlarımızdan oluşmaktadır.  Bakınız.. Ben kimlerden bahsediyorum biliyor musunuz?  Bu ülkenin gemilerini ve denizaltılarını yüzdüren, uçaklarını uçuran, tanklarını yürüten, 7 gün 24 saat bu ülkenin radarlarını faal tutan, sınır ötesinde görevlendirilip ateş  hattında tankları tamir eden, görev avansını alamadığı halde cebinden para vererek devletinin verdiği göreve giden, gittiği birçok yerde ikinci hatta üçüncü sınıf insan muamelesi görerek orduevlerinde, misafirhanelerde “sen işçisin” diye yer verilmediği için çadırlarda, konteynırlarda, asker koğuşlarında kalarak görevini yapan Harb-İş çalışanlarından bahsediyorum. Mart’ta yüzde 20, Mayıs’ta yüzde 27 vergi dilimine giren şu anda aldığı ortalama 24-25 bin lira ücretin yarısını ev kirasına vererek ay sonunu getirmeye çalışan milli savunma işçilerinden bahsediyorum.  Kendi emsalleri vakıf veya özel şirketlerde yaklaşık 2 katı, yurtdışındaki şirketlerde 4 katı ücret alırken benim devletimin bana ihtiyacı var diye vatan millet sevdası ile görev yapan milli savunma işçilerinden bahsediyorum.  Buradan yetkililere sesleniyorum, vatan bekçisi Harb-İş işçisini küstürmeyin. Aksi halde korkarak söylüyorum ki, milli savunmada yüzde 100 milli olmak ve dışa bağımlılığı bitirme hedefimiz çok ciddi yara alacaktır.  Ülkemizim coğrafi konumu ve etrafında cereyan eden olaylar da dikkate alındığında bunun altını çok net çizerek söylüyorum “Milli Savunma bir beka meselesidir”. Milli savunma bir ülkeye belki yüz yılda bir kere gerekli olur, ama o gün hazır değilseniz sonu korkunç olur.  Onun için yine diyorum ki, milli savunmada maliyet hesabı yapamazsınız.  Ayrıca şunu da ifade etmek istiyorum ki; ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle çalışanların hayatları daha da ağırlaşmaktadır”.

“Adaletsiz gelir vergisinden dönülmeli”

Başkan Akçer son olarak, “Adaletsiz gelir vergisi yüzünden, işçinin  eline geçen net ücret, vergi oranlarının yüksekliği ve vergi dilimleri nedeniyle yıl sonuna gelindiğinde hatırı sayılır bir  şekilde azalmaktadır. İşte bu nedenle yıllardır üzerine basa basa vergide adalet diyor “az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını istiyoruz.  Yine TİS başlangıç tarihleri Ocak ayı olan kamu işçisiyle Mart ayında olanların arasında sırf yürürlülük tarihlerindeki farklılıklar nedeniyle ücret farkı oluşmaktadır. Kamu işçisi arasında adalete sığmayan bu farkın bir an önce giderilmesi gerekmektedir.   Biz Türk Harb-İş Sendikası olarak, 53 yıldır durmadan, duraksamadan emeğin ve emekçinin yanındayız. Bu anlayışla hakkımız olan hakkı savunmak adına mücadelemize devam ediyor, inandığımız bu yolda siz değerli emekçi kardeşlerimizle birlikte sonuç alana kadar yürümeye devam edeceğiz.  17 Ocak 2024 çarşamba günü Türk-İş kamu koordinasyon kurulu, bizim aylardır dile getirdiğimiz ekonomik sıkıntılarla ilgili çalışma dosyasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına iletmiş olup, en kısa sürede mağduriyetin giderilmesi adına  taleplerde bulunmuştur. Hedefe ulaşmak adına bundan sonrada Türk Harb-İş sendikası genel merkezimizin alacağı tüm eylemsellik kararlarına sizlerle beraber Kocaeli şubesi olarak harfiyen uyacağımızı belirtmek isterim. Bizim tek derdimiz bu kutsal topraklara bir halel gelmemesi, büyük ve güçlü devletimizin dara düşmemesi ve elbette ki, bu ülkenin öz evlatları olan Harb-İş çalışanlarının kendi öz yurtlarında rahat bir yaşam sürmesini sağlamaktan ibarettir. Bizim düsturumuz Şeyh Edebali’nin dediği gibi “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturudur. Bu anlamda, ülke bizim, devlet bizim, emek bizim diyor ve tüm Türk Harb-İş sendikamızın fertlerini saygıyla selamlıyorum” dedi.

Haber: Serap DURUKAN


Türk Harb-İş’te emeklilik töreni düzenlendi 100 TERSANE İŞÇİSİ EMEKLİ OLDU

İSU GENEL MÜDÜRÜ ALİ SAĞLIK’TAN SANAYİCİLERE ÖNEMLİ ÇAĞRI

Zafer Partisi Gölcük İlçe Başkanı Kayıhan Kayı “ABARTI EGZOZA ÖNLEM ALINMALI”

17 Ağustos asrın felaketi Gölcük Depreminin 25. Yılında BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNE AFET VE ACİL DURUMLAR DAMGA VURDU

“Engelli Haklarına Yönelik Haksız Düzenlemelere Karşıyız!”

Nam-ı değer Laz Esat’tan ÖRNEK DAYANIŞMA

“ENGELLİ RAMPALARINA PARK EDİLEN ARAÇLAR ENGELLİLERİMİZİ MAĞDUR EDİYOR”

Büyükşehir 12 ilçede aşure dağıtacak

Efsane Ford Transit Yenilendi: Sıra dışı Performans, İleri Teknoloji ve Güvenlikte Yeni Standartlar Belirliyor

Cumhuriyet Parkı İçindeki Süs Havuzlarının Aktif Hale Getirilmeyi bekliyor

Yerinden çıkan uyarı tabelası monte edilmeyi bekliyor

Ercan ve Hürriyet’ten miting sonrası teşekkür turu

Başiskele’de Parke Yol Çalışmalarına Devam

Yeşil alanlarda düzenli temizlik

İş insanı Ferhat Selvi Baraçlı’yı ziyaret etti

ANITPARK’TA GÜN TEMİZLİKLE BAŞIYOR

TFSKD’de, Doğan 6.kez seçildi

Olgunlar Turnuvasının en iyi kalecisi VELSEL BOZ SEÇİLDİ

ELA İŞCAN'DAN TÜRKİYE REKORU VE ALTIN MADALYA

Başiskele Sahili’nde 2024 Yaz Etkinlikleri Başlıyor

Haluk Özçakmak'ın acı günü HAYRETTİN ÖZÇAKMAK VEFAT ETTİ

“ÜYE SAYIMIZI ARTIRARAK SES GETİREN ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Narkotik Köpeği Talisca ile birlikte yapılan aramada TIR DORSESİNİN TABAN KISMINDA YÜKLÜ MİKTARDA UYUŞTURUCU MADDE ELE GEÇİRİLDİ

“ASGARİ ÜCRET 21 BİN 205, EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 21 BİN LİRA OLMALI”

Trafik Eğitim Parkında yaz eğitimleri başladı

Eriklitepe’nin doğal güzelliği büyülüyor YAZ MEVSİMİNDE DE VAZGEÇİLMEZ OLDU

FORD’UN İKONİK MODELİ CAPRİ, 40 YIL SONRA ELEKTRİKLİ OLARAK GERİ DÖNÜYOR

Başiskele’den Yeni Yapay Zeka Uygulaması

Kocaeli’de halkın sağlığı ile oynayanlara geçit yok

Değirmendere çekek yerinde hummalı çalışma

Yükleniyor

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim “BİR ÇÖP POŞETİ KAP GEL" KAMPANYASINI YENİDEN BAŞLATIYOR

Sarmaşık kaplı elektrik direği temizlenmeli

DEĞİRMENDERE AQUAPARK YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

HEYKELİN KOLU İLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR?

Vatan Caddesi sakinleri yetkililere seslendi “YOLUMUZUN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Asansör içine yazılan yazılar tepki çekiyor

Yüzbaşılar Köprülü Kavşağın duvarları yazılar ile kirletildi TEMİZLENMESİ İSTENİYOR

Değirmendere 17 Ağustos Mezarlığı’nda kırık muslukların yenilenmesi isteniyor BİNLERCE LİTRE SU BOŞA AKIYOR

Çocuklara sevindirici haber geldi, DEĞİRMENDERE AQUAPARK BAYRAMDA AÇILIYOR!

Değirmendere sahiline dekoratif aydınlatma

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İŞGÜCÜ VERİLERİ İLE SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, ‘TAZMİNATLARIMIZI ALANA KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Başkan Bulut, Haziran ayı ihracat verilerini değerlendirdi

“EK ZAM VE REFAH PAYINDAN BAŞKA ÇARE YOK”

2024 yılının ilk 6 ayında 168 esnafa 81 milyon 162 bin lira kredi verildi MISIRLIOĞLU, ‘ESNAFIMIZIN GÜCÜ BİZİM DE GÜCÜMÜZDÜR’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre “MEMURLARIMIZA VERİLEN ZAM ORANI YETERSİZ KALMIŞTIR”

Emekli ve Memur maaşlarına zam oranı belli oldu ‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK’

KSO Başkanı Zeytinoğlu haziran ayı dış ticaret ve enflasyon verilerini değerlendirdi

Emekliler bugün açıklanacak olan emekli maaşı zam oranını bekliyor ŞAHİN, “YÜZDE ORANINDA DEĞİL EŞİT ZAM BEKLİYORUZ”

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı “YAPILAN ZAM GERİ ÇEKİLMELİ”

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16