• BIST 100

  10969,75%-0,20
 • DOLAR

  33,07% 0,83
 • EURO

  35,99% 1,12
 • GRAM ALTIN

  2523,66% -0,20
 • Ç. ALTIN

  4089,17% -1,20

UZUNER, “ÖNERGELERİMİZİN VE PROJELERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

CHP İlçe Başkanı Mehmet Uzuner, Gölcük Belediyesi Meclis Toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısı ile vermiş oldukları soru önergeleri ve Gölcük’te devam eden projeler konusunda düşüncelerini dile getirdi.

siyaset 3.05.2024 11:17:00 0
UZUNER, “ÖNERGELERİMİZİN VE PROJELERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Mehmet Uzuner, Gölcük Belediyesi Meclis Toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısı ile vermiş oldukları soru önergeleri ve Gölcük’te devam eden projeler konusunda düşüncelerini dile getirdi. Başkan Uzuner, “Vermiş olduğumuz Soru önergelerinin ve projelerin Gölcük Halkı adına takipçisi olacağız” dedi. 

“Belediye Meclisinde var olan gündemin dışında verdiğimiz önergelerimiz oldu”

CHP İlçe Başkanı Mehmet Uzuner yaptığı açıklamada, “Belediye Meclis Toplantımızı yaptık. Mayıs ayı toplantısında kesin hesabın komisyon toplantılarından sonra oturumla yapılacak. Biz bundan sonra Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak yapılan meclis  toplantılarından sonra sizlerle bir araya gelmek ve verdiğimiz önergeler, Gölcük halkı adına yapmış olduğumuz çalışmalarla ilgili Gölcük halkına sesimizi duyurmak niyetindeyiz. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi bundan sonra da yine aynı şekilde Gölcük halkının faydasını olan her şeye biz de imza atacağız ama tereddüdümüzün olduğu şeffaflıktan uzak, liyakatten uzak her şeyde muhalefet yapacağınızın bundan sonra ve bundan önce de olduğu gibi bilinmesini istiyoruz. Bugün de Gölcük Belediye Meclisinde var olan gündemin dışında verdiğimiz önergelerimiz oldu. 

“Kalıcı bir çözüm bulunmasıyla ilgili bugün önergemizi biz sunduk, takipçisi de olacağız”

Başkan Uzuner sözlerinin devamında, “Öncelikle süre gelen bazı sıkıntılar var Gölcük'te. Tekraren her yıl hemen hemen yaşadığımız Gölcük sahilinde çevre kirliliğine çok önemli noktada olumsuz etkisi olan özellikle Beyoğlu deresindeki yukarıdan, köylerden gelen hayvan atıklarının  dereyi doldurması ile ve sahilde buluşması ile ilgili oluşan bir çevre kirliliği durumu söz konusu. Biz bunu daha önce de Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak o dönem millet ittifakı olarak gündeme getirdiğimizde gerekli çalışmaların yapılacağı söylenmişti. Arada bunula ilgili çalışmalar da oldu. Bazı temizleme çalışmaları oldu ama yeterli değil. Çünkü sorunun çözüm noktası derenin temizlenmesi veya çevreyle ilgili denize yakın yerlerde önlem alınması değil , buna sebep olan yerlerle ilgili gerekli yaptırımların uygulanmasıdır. Görülüyor ki şu ana kadar hem büyükşehir nezdinde hem de ilçe Gölcük Belediyemiz nezdinde yapılan bir takım çalışmalar var ama yeterli değil. Çünkü her yıl tekrar eden bir çevre kirliliği durumu söz konusu. Kalıcı bir çözüm bulunmasıyla ilgili bugün önergemizi biz sunduk, takipçisi de olacağız. Bundan sonraki dönemde am sorunun neden kaynaklandığını biliyoruz. Çok ufak para cezalarıyla bunları geçiştirmek demek ki çözüm değil. Burada daha kalıcı çözümlerin sağlanması için insan hayatını da tehlikeye atan aynı zamanda doğal yaşamı da etkileyen bir durum söz konusu. Daha önceden o derede balık vs. yaşamı vardı. Artık böyle bir yaşam koşulu da yok. Bu durum hepimizi etkileyen bir durum ve sürecini takipçisiyiz. Gölcük halkı adına da süreci takip etmeye devam edeceğiz” dedi. 

“2021 yılında hastanenin hasta kabulüne başlamış olması gerekiyordu”

Açıklamalarını sürdüren Başkan Uzuner, “Başka bir konu Tabii bugün belediye başkanımız meclis toplantısında da konuyu söyledi. “Gölcük'te yapılan her şey sonucunda çorbada bizim de tuzumuz var” dedi. Tabii zaman içerisinde siyaset bazı şeyleri insana deneyimlendiriyor, öğretiyor. Belediye başkanımızın da ikinci dönem. Birinci döneminde daha tecrübeli artık. o dönem tabii belki de siyasetin hızıyla ve verdiği enerjiyle Gölcük Devlet Hastanesi'nin önünde fotoğraf verip “700 günü içerisinde biz bu hastanenin tamamlanacağını vaat ediyoruz” dedi. Fakat bugün gelinen noktada hastanenin zaten oradaki birlikte yapılan kim yapıyorsa işte Sağlık Bakanlığı vesaire falan gibi süreci çok farklı işledi. Geçen yıl ihale süreci ile alakalı biz kendisine sorduğumuzda “Önümüzdeki günlerde ihaleyi yapan firma ile görüşmeler devam edilecek” dediği ihalenin aslında istekli çıkmadığından dolayı iptal edildiğinde Biz zaten biliyorduk. Böyle bir durum vardı. Bunun üzerine tabii İkmal inşaatıyla ilgili yapılan ihalelerde denilen süreçler derken Haziran ayı içerisinde hastanenin hasta kabulüne başlayacağını söyledi. Meclis toplantısın da bunu dile getirildi. Şimdi Haziran ayında olmasını bekliyoruz. Tabii o zaman seçim var diyor veya altta beyannamelerde bulunan hastanenin önünde fotoğraf verilen hastanenin ki 2019 yılından bahsediyoruz. 700 günden bahsediyoruz. Bu ne demektir 2021 yılının sonlarına doğru bu hastanenin hasta kabulüne başlaması demektir” dedi.

“Haziran ayını bekliyoruz”

Sözlerini sürdüren Başkan Uzuner, “Sene 2024, araya pandemi girdi evet. Ülkemizi zorlayan bazı şeyler yaşandı, deprem yaşandı vesaire yaşandı ama burada şeffaflık önemli. Eğer olmayacaksa da sizin fotoğrafınız hafızalarda ise halen, çıkıp aynı şekilde Gölcük halkına hastanenin durumu ile ilgili gerekli mercilerle görüşerek de bilgilendirme yapabilirsiniz, nasıl ki fotoğraf verebiliyorsanız. Bunun da vaktinde ve zamanında yapılması gerektiği tarafındayız. Takipçisi olacağız. Biz belli dönemlerde hastanenin ikmal inşaat sonrası bölgesinde de gezdik, içeride de baktık. Haziran ayına umarız yetişir. Fakat şu bir gerçek bu tür kamu kurumları ve bu binalar özellikle hastane binalar özel günler tam teşekküllü olarak hizmete girmesi temennimizdir. Çevresinde yollarla ilgili de bazı yapılanmalar var şu anda Haziran ayı içerisinde bekliyoruz. Gölcük Halkı adına da takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi. 

“Gölcük halkı adına rıza göstermiyoruz”

Açıklamalarının devamında Başkan Uzuner, “Başka bir husus belediyeye ait bugün gündeme eklenen bir madde var. Gayrimenkullerin satışıyla alakalı. Şimdi bugün Gülcan Hanım grup başkan vekilimiz kendisine aradılar. Meclis Toplantısından önce 5 adet gayrimenkul var galiba ikisi arsa İkisi de şu anda üstünde bina bulmak taşınmazdan bahsediyoruz. Onların satışıyla alakalı. Biz daha önce Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu bazı satışları ve kiralamalara kamu yararı da söz konusu olduğu için açıklamaları da bize net olarak geldiği için, bir şeffaflık söz konusu olduğu için “Evet” dediğimiz satışlarda kiralamalar oldu. Ama bugün gelinen noktada Gölcük'ün merkezinde bulunan, yani tabiri caizse kupon diyebileceğimiz yerlerin  1 saat 2 saat önce haber verilerek grupta konuşulup Evet veya hayır dememiz söz konusu değil. Belediyeleri yönetenler veya kamu idarelerini yapan kişilerin öncelikle sorumluluğu kamuya karşı şeffaflık ilkesi ile hareket etmesidir. Şimdi bu konu geçtiğinde dahi Belediye Başkanın açıklamalarını meclis toplantısında çok doyurucu bulmadım. Çok net açıklamaları kendisinin de yoktu. Zaten yapılan işte önüne verilen evrakında yeteri kadar hazırlıklı olmadığını kendisi de söyledi. Eğer burada şeffaf davranılıyor olsa gerçekten kamu yararlı gözetilse biz de ona göre düşüncenizi ve tavrınızı belirleriz. Evet diyebiliriz Hayır diyebiliriz. Evet veya hayır diyebiliriz diye kesin bir hüküm şu anda koymuyoruz. Ama şu bir gerçek, belediyenin bu tarzda satışları yapması olağan bir durum oluyor. Neden? Çünkü sermayeden dolayı bir katkıya ihtiyacı oluyor. Buna Neden ihtiyacınız oluyor? Sizin bütçede belirtmiş olduğunuz gelirlerinizin artık giderlerinizi karşılamıyor durumunda olmasından kaynaklı satış yapma durumunu söz konusu oluyor. Söz konusu yerlerin bize arsa parsel bilgileri bugün verildi. Bunlardan bir tanesi Gölcük merkezde bulunan ve şu anda alışveriş merkezi olarak değerlendiriliyor. Belediye'ye ait ve bunun dışında 3 arsa ve bir tane daha işletmenin bulunduğu Adnan Menderes merkezindeki dükkanların bulunduğu alan aynı şekilde satışa sunulacaktır. Daha önce sanayide de bulunan yerlere satışı ile ilgili de durum olmuştu. Nakit ihtiyacı var belediyenin bunların karşılanması kadar doğal bir durum yok zaten, bunu içinde bulunan yerler. Bize bugün bu şekilde bilgi verilmemesi, ne olacak nasıl olacak. Bunların yolu yöntemi aslında şu; plan birçok komisyonuna gitmeli buradaki değerlerin ne olduğu ne olmadığı, yani ona göre bir yol izlenmesi gerektiğini herkes biliyor. Oldu bittiye gelmesini hiçbir şekilde istemiyoruz. Bu noktada da gündeme alınmasına da biz zaten onu “Hayır” dedik. Şu haliyle de satışına hiçbir şekilde Gölcük halkı adına rıza göstermiyoruz. Bunun da böyle bilinmesini istiyoruz” dedi. 

“Belli bölgelerde dere ıslahlarının doğru yapılmamasından kaynaklı taşmalar oluyor”

Belediye ait gayrimenkullerin satışını dışında yine Gölcük’ün belli başlı bölgelerinde yaşanan sorunları vatandaşların kendilerine ilettiklerini ifade eden Başkan Uzuner, “Özellikle belli bölgelerde dere ıslahlarının doğru yapılmamasından kaynaklı taşmalar oluyor. Bu taşmalar bulunduğu bölge içerisinde yolların taş, toprakla dolmasına neden oluyor. Bu da aynı zamanda insanların hayatını da olumsuz yönde etkiliyor. Bununla ilgili de bugün soru önergemiz oldu. İlgili bilimlerin İSU ile de işbirliği yaparak hızlıca çözüm alacaklarını belirttiler. Onun da takipçisi olmaya Gölcük Halkı adına  devam edeceğimizi özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

“2. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi hayata geçecek mi?”

Bizim üzerinde durduğumuz ve belediye başkanımızın da özellikle bu bir önceki dönemde üzerinde durduğu önemli işlerinden bir tanesi ki bunu birçok yerde Kendisi de söylüyor şu anda Gölcük'te en göze batan proje biliyorsunuz dönüşümün olduğu yer. Biliyorsunuz ki iki etap şeklinde olacak denildi. “Birinci etap ve ikinci etap”  çıkışı bu şekildeydi. Şu an inşaat biraz ağır aksak ilerliyor. Zeminle alakalı durumdan kaynaklı projede revizyon yapılmıştı. Şimdi o revize edilen projeyle ilgili çalışmaya devam ediyor. Ben belediye başkanımızdan ikinci etabın durumunun Gölcük halkı ile paylaşılmasını istiyorum. Yani yapılacak mı yapılmayacak mı rafa kalktı mı böyle bir proje var mı Gölcük’ün gündeminde yok mu? Bunu Gölcük halkının bilmesi lazım. Çünkü 1. Etap dediğimiz etap şu anda hala hazırda yapılan yer. İkincisi Kent geçişi daha başka adıyla halkımızın da bildiği adıyla battı çıktı projesinin özellikle kentsel dönüşümün olduğu dönem içerisinde yapılarak Gölcük halkının hizmetine sunulması durumu söz konusuydu. Burada da daha önce ben belediye başkanının bununla ilgili vaatlerini biliyorum. Yani orada çünkü projenin onaylandığını ama yatırım planını henüz alınmadığını söylemişti kendisi de. Bugün yine aynı şeyi söylüyor. Doğrudur, yatırım planına alınması konusunda” dedi.

“Gölcük'te bu kent geçişi  işinin de çözülmesi gerektiği inancındayız”

Başkan Uzuner son olarak, “Kentsel dönüşüm konusunda büyük beceri gösterdiklerini özellikle halka sürekli söylediler. Aynı beceriyi bu noktada göstermeleri tarafındayız. Çünkü kentsel dönüşüm inşaatı burada devam ederken bir an önce o kent geçişi veya battı çıktı dediğimiz işin de  muhakkak yatırım planında alınması sağlanmalı. Artık iştirakçilerin bu projenin kim olacaksa Büyükşehir ve karayolları, onlar da kentsel dönüşümün yapıldığı  alanın inşaatın devam ettiği süre içerisinde Gölcük'te bu kent geçişi  işinin de çözülmesi gerektiği inancındayız” dedi.

Haber Serap DURUKAN


“TERSANE’DE MÜLAKATLAR BAŞLADI”

Çalgan’dan Gazze hakkında önemli açıklama “ÇAĞIN KERBELASI GAZZE’DİR”

Memleket Partisi Gölcük İlçe Başkanı Ümit Karataş, “2028 SEÇİMLERİ BİZİM SEÇİMİMİZ OLACAK”

Gölcük Belediyesi’nin Üniversite Öğrencilerine desteği sürüyor ÜCRETSİZ TERCİH DANIŞMANLIĞI VERECEK

Çanakçı, “Ayçiçeği hasadında, çiftçilerimiz beklediği verimi alamıyor”

Kazanfer, “Yatırımcılar bu düşüşü iyi değerlendirmeli”

Kocaelili Muhtarlardan Vali İlhami Aktaş’a Hayırlı Olsun Ziyareti

Sanayi Odası Başkanı Zeytinoğlu’ndan, Vali İlhami Aktaş’a Hayırlı Olsun Ziyareti

Başiskele Sahili ve Yuvacık Sapağı Trafiğine Neşter

Yerinden oynayan mazgal demiri onarılmayı bekliyor

Karamürsel’de Doğru Tercih, Doğru Gelecek!

Yerinden çıkan uyarı tabelası monte edilmeli

KÖRFEZ HEREKE TAŞOCAĞI DERESİ’NDE SEL VE TAŞKINLARA KARŞI DERE ISLAH ÇALIŞMASI

6 araç trafikten men edildi

Tenis Merkezi’nde balon kortlar boyandı

Emir Ortakaya Westerlo ile anlaşmaya vardı

Değirmenderespor transfere fırtına gibi başladı

Vali Aktaş, Polis Memuru Zafer Dursun'un Cenaze Törenine Katıldı

Gölcük bir çınarını da kaybetti MUSTAFA RUMELİOĞLU VEFAT ETTİ

İYİ Parti Gölcük İlçe Başkanı Mustafa Çalışkan “HER KESİME HİTAP EDEN BİR SİYASET YAPACAĞIZ”

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert “İLÇEMİZE MODERN VE DEPREME DAYANIKLI OKULLAR KAZANDIRIYORUZ”

Başkan Büyükakın’dan Vali Aktaş’a hayırlı olsun ziyareti

BAŞKAN SEZER HEMŞEHRİLERİ İLE İÇ İÇE

Vali Aktaş Gazeteciler ve Basın Bayramını kutladı

İSU, KAYIP VE KAÇAK SU MÜCADELESİNE DEVAM EDİYOR

GÖLCÜK DEVLET’DE İL KOORDİNASYON İZLEME DEĞERLENDİRMESİ YAPILDI

Kocaeli Valisi İlhami Aktaş Göreve Başlama Mesajı yayınladı

Gölcük Belediyesi Kütüphaneleri Yaz döneminde de GENÇLERİN UĞRAK NOKTASI OLUYOR

Gelecek Partisi İzmit’te aşure dağıttı

Derince’de köylere giden ulaşım ağı yenileniyor

Yükleniyor

Yerinden oynayan mazgal demiri onarılmayı bekliyor

Dere Sokak’ta bulunan saksılar BU YAZDA BOŞ KALDI

Atatürk Mahallesi Sakinleri, Çocuk Parkına bakım istiyor

Yalçın Kumru tarafından hizmet verecek olan Ara Kafe DUALARLA AÇILDI

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim “BİR ÇÖP POŞETİ KAP GEL" KAMPANYASINI YENİDEN BAŞLATIYOR

Sarmaşık kaplı elektrik direği temizlenmeli

DEĞİRMENDERE AQUAPARK YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

HEYKELİN KOLU İLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR?

Vatan Caddesi sakinleri yetkililere seslendi “YOLUMUZUN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Asansör içine yazılan yazılar tepki çekiyor

Kazanfer, “Yatırımcılar bu düşüşü iyi değerlendirmeli”

KSO Başkanı Zeytinoğlu bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman “ESNAFIMIZIN NEFES ALMASI İÇİN UZUN VADELİ YAPILANDIRMA YAPILMALI”

Kazanfer, “Dövizde şu an bir düşüş beklenmiyor”

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İŞGÜCÜ VERİLERİ İLE SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, ‘TAZMİNATLARIMIZI ALANA KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Başkan Bulut, Haziran ayı ihracat verilerini değerlendirdi

“EK ZAM VE REFAH PAYINDAN BAŞKA ÇARE YOK”

2024 yılının ilk 6 ayında 168 esnafa 81 milyon 162 bin lira kredi verildi MISIRLIOĞLU, ‘ESNAFIMIZIN GÜCÜ BİZİM DE GÜCÜMÜZDÜR’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre “MEMURLARIMIZA VERİLEN ZAM ORANI YETERSİZ KALMIŞTIR”

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16